تفنگ آی پی 1

اولین تفنگ هوشمند ممکن است سلاح آینده ای نباشد که انتظارش را داشتیم

تفنگ هوشمند iP1 محصولی از شرکت آلمانی آرماتیکس است که از طریق همگام‌سازی با ساعت مچی اختصاصی خود، تنها در دست صاحبش شلیک می‌شود.

ایمنی سلاح، یکی از مسائل مهم امنیتی در سراسر جهان است. نه تنها غیرنظامیان و ورزشکاران می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که در استفاده از سلاح های گرم، نهایت دقت را به کار می‌گیرند، بلکه ارتش‌ها و سازمان‌های مجری قانون نیز در تلاش هستند تا از قرارگیری سلاح در دست افراد نابلد، جلوگیری کنند. تفنگ های هوشمند به عنوان یک کانسپت جذاب، طی چند دهه گذشته مطرح شده‌اند. در تئوری، سلاح‌‌های گرم به گونه‌ای ساخته شده‌اند که تنها کاربران دارای مجوز، قادر به استفاده از آنها هستند.

از جنبه ایمنی، این یک ایده بسیار خوب به‌نظر می‌رسد. هم‌چنین از لحاظ قانونی نیز می‌تواند مجرم را از استفاده از سلاح خدماتی افسران قانون منع کند. در این میان، نظامیان و سربازان نیروهای ویژه می‌توانند از تفنگ هوشمند برای جلوگیری از رسیدن فناوری خود به دست نیروهای دشمن استفاده کنند.

دارندگان اسلحه غیرنظامی در کشورها و ایالت‌هایی که از نظر قانونی مجاز به حمل سلاح هستند، می‌توانند از فناوری تفنگ هوشمند برای جلوگیری از دسترسی سارقان اسلحه استفاده کنند و علاوه بر آن، استفاده کودکان از تفنگی که ممکن است در خانه پیدا کنند را نیز غیرممکن خواهد کرد.

در عمل، توسعه فناوری تفنگ هوشمند هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد. یکی از نمونه‌های اولیه، سلاح iP1 نام دارد که توسط یک اسلحه‌ساز آلمانی به نام آرماتیکس طراحی شده است. تلاش این شرکت، به همان اندازه که شجاعانه بود، خیلی زود از دور خارج شد و هرگز به بازارهای تجاری راه پیدا نکرد.

مفهوم تفنگ هوشمند

اسلحه Armatix iP1 که در اوایل دهه 2000 میلادی ساخته شد، از یک ساعت ویژه برای تعیین آنکه آیا شخصی که سلاح را در دست دارد، در واقع مالک تفنگ است یا خیر، استفاده می‌کند و تا حدی تداعی‌گر فیلم‌های جیمزباند است. اگر کاربر ساعت مخصوص را در اختیار نداشته باشد یا مجاز تلقی نشود، اسلحه کار نخواهد کرد. به گزارش Forgotten Weapons، ساعت و تفنگ هر دو با استفاده از فناوری RFID، با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کردند.

تفنگ هوشممد

از جنبه فناوری، iP1 متحمل شکست شد، زیرا استفاده از آن آسان نبود. حتی کارشناسان و مورخان سلاح‌ گرم نیز ادعا می‌کنند که فرآیند سازگاری و ارتباط میان ساعت و تفنگ هوشمند، به دلیل کنترل‌های ظریف روی ساعت و اسلحه، ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد. به عنوان یک سلاح گرم واقعی نیز، iP1 نمی‌تواند برای کاربردهای جدی مورد استفاده قرار گیرد.

این تفنگ از کالیبر 0.22 اینچ (5.6 میلی‌متر) استفاده می‌کند که تنها برای تیراندازی تمرینی یا شکار مناسب است و برای دفاع شخصی یا اجرای قانون کاربردی نیست. ثانیا، استفاده از مکانیزم ماشه فوق‌العاده سنگین بوده و امکان هدف‌گذاری از طریق بخش بالای تفنگ برای تیراندازی دقیق چندان مناسب نبود. در نهایت، تفنگ هوشمند iP1 بیش‌تر یک طرح مفهومی بود تا اینکه بخواهد به عنوان یک اسلحه گرم جدی با هدف عرضه در بازار تجاری و نظامی عرضه شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

 1. پیشنهاد: میتوان برای دستیابی به اهداف اوّلیه، بجای ساعت مچی از حسگر اثر انگشت استفاده برد. و السلام

 2. (×) از استفاده از ← از کاربرد (√)
  (×) سارقان ← سارقین / دزدان (√)
  (×) غیرممکن خواهد کرد ← ناممکن مي‌نماید (√)
  (×) ابتدایی ← ابتدائی (√)
  (×) تداعی‌گر فیلم‌های جیمزباند می‌کند ← تداعی‌گر فیلم‌های جیمزباند است (√)
  (×) محتمل شکست شد ← متحمّل شکست شد (√)
  (×) مورخان ← مورخین (√)
  (×) بیش‌تر ← بیشتر (√)
  (×) یک اسلحه ← یک سلاح (√)