هواپیمای الکتریکی eviation

اولین هواپیمای برقی جهان بالاخره بال‌های خود را باز کرد

اولین هواپیمای برقی مسافربری جهان به نام آلیس که توسط شرکت نوظهور Eviation توسعه یافته است، با موفقیت به پرواز درآمد.

شرکت Eviation، نامی تقریبا ناشناخته در حوزه هوانوردی، به تازگی دست به ابتکار بزرگی زده است. هواپیمای مسافربری تمام برقی این کمپانی نوظهور که «آلیس» نام دارد، اولین پرواز موفقیت‌آمیز خود را به انجام رساند و پس از مدت 8 دقیقه بر روی زمین فرود آمد. آلیس که به عنوان اولین هواپیمای برقی با کاربری تجاری و مسافربری در نوع خود شناخته می‌شود، پیش از فرود در فرودگاه بین‌المللی گرانت کانتی واشنگتن، در ارتفاع حدود 1066 متری اوج گرفته بود.

عنصر برجسته این هواپیمای برقی، فارغ از وعده به صفر رساندن انتشار کربن، کاهش قابل توجه آلودگی صوتی است. به علاوه، شرکت Eviation مدعی شده که هزینه‌های عملیاتی آن در هر پرواز به صورت ساعتی، بسیار کم‌تر از هزینه‌هایی است که هواپیماهای مسافربری و جت‌لاین‌های معمولی مصرف می‌کنند. این شرکت اهداف بلندمدتی را در این خصوص در نظر گرفته است.

هواپیمای برقی eviation

البته لازم به ذکر است که در عمل، این اولین پرواز موفقیت‌آمیز یک هواپیمای برقی نیست. در واقع، این افتخار به “De Havilland Beaver” متعلق به هاربر ایر تعلق دارد، یک هواپیمای بهسازی شده با پیشرانه تمام الکتریکی که اولین پرواز موفقیت‌آمیز یک هواپیمای تجاری برقی در جهان را طی سال 2019 با تکمیل کرد و سه سال بعد، در آگوست 2022 نیز اولین پرواز نقطه به نقطه را به انجام رساند.  با این وجود، شرکت Eviation سعی دارد با تبدیل شدن به یک بازیگر تجاری، خدمات پرواز منطقه‌ای پایدار و اقتصادی را در مقیاس بزرگ برای آینده نزدیک فراهم کند.

Eviation در حال حاضر پروازهایی با برد کوتاه را در بازه 240 تا 400 کیلومتری هدف‌گذاری کرده است. این شرکت قبلا سفارشات ساخت 75 فروند هواپیمای برقی آلیس را از کیپ‌ایر و 50 فروند دیگر از این مدل را از خطوط هوایی گلوبال کراسینگ دریافت کرده است. کیپ‌ایر که در حال حاضر بیش از 400 پرواز در روز انجام می‌دهد، قصد دارد در آینده نزدیک حدود 80 درصد از حجم پروازهای فعلی خود را با هواپیمای بدون آلایندگی آلیس جایگزین کند.

هواپیمای الکتریکی

اما این سفارشات تنها محدود به خدمات هواپیمایی مسافربری نیست، حتی DHL Express نیز از سفارش 12 هواپیمای برقی آلیس به منظور حمل بار خبر داده تا ردپای کربن را از خطوط هوایی حذف کند. شرکت خدمات پستی دی‌اچ‌ال تا سال 2050 قصد دارد، به طور کامل از هواپیماهای الکتریکی در جابجایی محموله‌های خود استفاده کند.

اولین هواپیمای برقی مسافربری جهان به نام آلیس، قادر است به سرعت 260 گره (حدود 482 کیلومتر بر ساعت) دست یابد. نسخه مسافربری این سری، می‌تواند تا حداکثر 1100 کیلوگرم وزن تحمل کند، هم‌چنین نسخه باری 50 کیلوگرم به رقم فوق اضافه می‌کند.

در دنیایی که صدها میلیونر و میلیاردر مانند ایلان ماسک و کایلی جنر، با پروازهای کوتاه خود از طریق جت‌های شخصی، چندین تن دی‌اکسید کربن به جو تزریق می‌کنند، یک هواپیمای برقی مانند آلیس می‌تواند از سوزاندن هزاران کیلوگرم سوخت جت جلوگیری کند. Eviation هم‌چنین مدعی شده که این شرکت خدمات دسترسی به فرودگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در حال حاضر در آنها از پروازهای تجاری، به دلیل مشکلات ناشی از سر و صدا یا ساعات کاری محدود، استفاده نمی‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*