نام چیپست‌های اسنپ‌دراگون ۶۱۸ و ۶۲۰ به اسنپ‌دراگون ۶۵۰ و ۶۵۲ تغییر کرد

شرکت کوالکام امروز در اقدامی عجیب ، نام چیپست‌های اسنپ‌دراگون ۶۱۸ و ۶۲۰ را به اسنپ‌دراگون ۶۵۰ و ۶۵۲ تغییر داد.این چیپست ها اویل سال ۲۰۱۵ به همراه دو چیپست میان رده دیگر این کمپانی معرفی شده بودند.

اولین بار نیست که کوآلکام نام تراشه‌های خود را تغییر می‌دهد. دو سال پیش تراشه‌های کوآلکام در چهار رده‌ی عملکردی با چهار نام S1 و S2 و S3 و S4 در محصولات مختلف به کار می‌رفتند و حالا سری ۲۰۰ و ۴۰۰ برای پایین‌رده‌ها و سری ۶۰۰ برای محصولات متوسط و سری ۸۰۰ با بیشترین عملکرد و امکانات برای محصولات رده‌اول کاربرد دارند.

تغییر دیگری که در نام‌گذاری می‌بینیم، معرفی دو تراشه‌ی S650 و S652 است، نام‌هایی جدید برای مدل‌های S618 و S620. کوآلکام می‌گوید تغییر نام ضروری است چرا که در تراشه‌های جدید، پردازنده‌ی اصلی ، پردازنده‌ی گرافیکی و قابلیت‌های پردازش تصویر برای دوربین، بهبود پیدا کرده و لذا نام انتخابی نمی‌تواند شبیه S615 و S617 باشد.

در S650 از ۲ هسته‌ی سریع Cortex-A72 با سرعت ۱.۸ گیگاهرتز و ۴ هسته‌ی Cortex-A53 با سرعت ۱.۲ گیگاهرتز استفاده شده و در دیگری یعنی S652 به جای دو هسته‌ی Cortex-A72 از ۴ هسته با همان سرعت استفاده شده است. بنابراین S652 نه تنها شبیه تراشه‌های میان‌رده نیست بلکه در مقابل تراشه‌ی رده‌اولی مثل اکسینوس ۷۴۲۰ سامسونگ قرار می‌گیرد چرا که Cortex-A72 هسته‌ای بهینه‌تر و قدرتمندتر از Cortex-A57 است.

اما چرا هنوز هم این تراشه‌ها در سری ۶۰۰ قرار دارند و از رقم ۸ در ابتدای نام‌ها استفاده نشده؟

علت را می‌توان در بخش گرافیک و مودم و کنترلر رم و همین‌طور ISP جستجو کرد. گرافیک هر دو تراشه‌ی جدید، آدرینو ۵۱۰ نام دارد و در حالت حاضر قدرت پردازشی آن مشخص نیست اما از نمایشگرهای QHD پشتیبانی می‌کند. فیلم‌برداری ۴K و مودم LTE کلاس ۷ از دیگر مشخصه‌های S652 است که آن را شبیه محصولات سری ۶۰۰ کرده است.

به زودی اخبار بیشتری در مورد قدرت پردازشی تراشه‌های جدید خواهیم داشت چرا که گوشی گلکسی A9 سامسونگ به زودی معرفی می‌شود و بنابر شایعات، تراشه‌ی S620 یا همان S652 امروزی در آن استفاده شده است.

منبع: ubergizmo

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*