گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان

گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان در سال 2022

آیا می‌دانید گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان در سال 2022 کدام‌اند و هر کدام در چه جایگاهی قرار گرفته‌اند؟ در ادامه این مطلب می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید.

شهرهای مختلف در سراسر دنیا از ویژگی‌های متفاوتی برخوردارند. برخی از شهرها با آسمان‌خراش‌های میلیون‌دلاری، اقتصاد قوی، نرخ بالای تورم و امکانات پیشرفته‌شان، از ارزش بسیار بیشتری برخوردارند و برخی شهرها نیز ارزان‌قیمت‌تر هستند و آپشن‎‌های تاثیرگذار چندانی ندارند. اما در این مطلب می‌خواهیم به سراغ گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان در سال 2022 برویم تا ببینیم شرایط هر کدام به چه شکلی است.

گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان در سال 2022

طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته و نتایج به دست آمده، دو شهر نیویورک و سنگاپور به‌شکل مشترک صاحب عنوان گران‌ترین شهرهای جهان در سال 2022 شده‌اند؛ دو شهری که از دو کشور کاملا متفاوت هستند اما از لحاظ ارزش مالی و ثروت، وضعیت برابری دارند و در یک جایگاه قرار گرفته‌اند!

بر اساس گزارش اکونومیست، این اولین مرتبه‌ای است که شهر مدرن نیویورک در صدر این فهرست قرار گرفته و جایگاه نخست را از آن خود کرده است. تل‌آویو که در سال 2021 موفق شده بود عنوان گران ترین شهر جهان را به خود اختصاص دهد، امسال با دو پله سقوط در جایگاه سوم این فهرست قرار گرفته است.

بررسی‌های اکونومیست نشان می‌دهد که میانگین هزینه زندگی در بزرگ‌ترین شهرهای جهان در سال 2022، حدود 8.1 درصد افزایش پیدا کرده است. دو مورد از عوامل بسیار مهمی که در افزایش این شاخص تاثیر داشته‌اند، جنگ اوکراین و همچنین ویروس کرونا یا کووید-19 هستند. افزایش نرخ تورم نیز جزو دلایلی است که برخی از شهرهای جهان را در فهرست گران‌ترین‌های سال قرار داده است؛ به عنوان مثال، تورم شدید در ایالات متحده از دلایل موثری بود که منجر به حضور نیویورک در صدر این فهرست شد.

شهرهای جهان

نرخ تورم در سال جاری به‌طرز عجیبی افزایش داشته و شهرهایی نظیر استانبول با 86 درصد، بوینوس‌آیرس با 64 درصد و تهران با افزایش 57 درصدی مواجه بوده‌اند. جالب است بدانید که آمریکا در بیش از 40 سال اخیر، بیشترین میزان تورم را در سال 2022 تجربه کرده و همین موضوع یکی از عواملی است که علاوه‌بر نیویورک صدرنشین، سانفرانسیسکو و لس‌آنجلس را نیز در میان گران ترین شهرهای جهان قرار داده است.

یکی دیگر از دلایل مهمی که حضور شهرهای مهم آمریکا در فهرست گران ترین شهرهای جهان را پررنگ‌تر از همیشه جلوه می‌دهد، افزایش قیمت دلار است. اما اگر بخواهیم نگاهی به اروپا بیندازیم و وضعیت شهرهای روسیه را بررسی کنیم، باید بگوییم که دو شهر مهم سن پترزبورگ و مسکو، با 77 و 88 پله صعود به ترتیب در رتبه‌های 73 و 37 قرار گرفته‌اند؛ یکی از دلایل این اتفاق، تحریم‌های غرب علیه کشور روسیه است. در ادامه می‌توانید شاهد فهرست 10تایی گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان باشید.

  • عدد کنار هر شهر، نشان‌دهنده رتبه آن در این فهرست است.

10 شهر گران جهان در سال 2022

1. نیویورک

1. سنگاپور

3. تل‌آویو

4. هنگ‌‌کنگ

4. لس‌آنجلس

زوریخ

7. ژنو

8. سان‌فرانسیسکو

9. پاریس

10. سیدنی

10 شهر ارزان جهان در سال 2022

161. کلمبو

161. بنگلور

161. الجزایر

164. چنای

165. احمدآباد

166. آلماتی

167. کراچی

168. تاشکند

169. تونس

170. تهران

نظر شما درباره فهرست گران‌ترین و ارزان‌ترین شهرهای جهان چیست؟ جای کدام شهرها را در این لیست خالی می‌بینید؟ نظرات‌تان را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. اجاازه بدید رتبه تهران باور نکنیم