مقبره مرموزترین زن اروپا

کشف مقبره و جواهرات مرموزترین رهبر زن اروپا

باستان‌شناسان انگلیسی موفق شدند مقبره و جواهرات مرموزترین رهبر زن مذهبی اروپا را کشف کنند. جواهرات پیدا شده از نظر ارزش در کل بریتانیا بی‌نظیر هستند.

دوره‌ای کوتاه در تاریخ اروپا وجود دارد که از آن به عنوان عصر تاریکی یاد می‌شود. در این زمان جامعه بریتانیا در حال گذار از آداب‌ و رسوم و باورهای پاگانیسم (ادیان غیر اصلی) به سمت مسیحیت بود. به همین خاطر بسیاری از عقاید این دو آیین از هم تفکیک نشده بودند. این موقعیت خاص نیز به برخی از زنان اجازه می‌داد که جایگاه‌های بسیار بالایی در دین جدید داشته باشند.

کشف مقبره و جواهرات مرموزترین زن اروپا در یک روستای کوچک

مقبره مرموزترین زن اروپا

این در حالی است که در مسیحیت امروز زنان نمی‌توانند به هیچ‌وجه در رده‌های بالای کلیسا قرار گیرند. مقبره و جواهرات مرموزترین رهبر زن اروپا در شهر نورث‌همپتون انگلیس کشف شد. اکتشافات جدید به ۱۴۰۰ سال پیش تعلق دارند و گفته می‌شود که در زمره ارزشمندترین یافته‌های مربوط به آن دوره قرار می‌گیرند.

در ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ یعنی تنها دو روز مانده به پایان یک پروژه حفاری ۸ هفته‌ای در روستای کوچکی به نام Harpole بود که ناگهان چیزی توجه Levente-Bence Balazs را جلب کرد. وی متوجه دو دندان شد که نشان می‌داد آنجا محل دفن یک فرد است. پس از آن دو شیء طلایی از زمین بیرون آمدند.

مقبره مرموزترین زن اروپا

این اشیاء به مدت ۱۳۰۰ سال نور خورشید را ندیده بودند و همین باعث می‌شود که نام Balazs جاودانه شود. وی که رهبر کاوشگران موزه باستان‌شناسی لندن است در مصاحبه با CNN اعلام کرد که پیدا کردن طلا در هنگام کاوش اتفاق رایجی نیست. در واقع این اولین بار است که او در طول ۱۷ سال فعالیت خود در این عرصه با این فلز گران‌بها مواجه می‌شود.

تیم تحت هدایت او توانستند یک گردنبند متشکل از ۳۰ سکه رومی، لعل، شیشه و سنگ‌های نیمه‌قیمتی را کشف کنند. به باور کارشناسان کشف جدید در نوع خود ارزشمند‌ترین گردنبند بریتانیا محسوب می‌شود.

گردنبند

گردنبند اصلی سمت چپ، نسخه بازسازی‌ شده سمت راست

البته جسد کاملا متلاشی شده بود و فقط تکه‌هایی از چند دندان باقی مانده بودند. با وجود این، باستان‌شناسان با توجه به اینکه اینگونه گردنبندها فقط به زنان تعلق دارند، نتیجه‌گیری کردند که مقبره و جواهرات مربوط به مرموزترین رهبر زن اروپا بوده است.

در مقبره همچنین یک صلیب نقره‌ای بزرگ، دو سفال تزیین‌شده و یک بشقاب مسی کم‌عمق وجود داشت. اینها نشان می‌دهند که وی قطعا زنی تاثیرگذار و متملول به حساب می‌آمده است. البته صلیب به‌شدت آسیب دیده بود، اما شکل کلی آن به وضوح در تصویر اشعه ایکس گرفته شده از اطراف مقبره کاملا مشخص است.

مقبره مرموزترین زن اروپا

همچنین صلیب توسط چهره‌های انسانی ساخته شده از نقره تزیین شده بود. این مورد اصلا عادی نیست. جواهرات کشف شده در مقبره مرموزترین زن اروپا نشان می‌دهد که وی در بین سال‌های ۶۳۰ تا ۶۷۰ میلادی زندگی می‌کرده است. زمانی که باورهای پاگانیسم و مسیحیت در حال التقات بودند.

دفن کردن افراد با اشیاء فراوان رسمی از دوران پیش از مسیحیت است؛ اما از طرفی شاهد نمادهای این دین در میان اشياء یافت شده هستیم. همین نیز نشان می‌دهد که این زن به دوران گذار تعلق داشته است. باستان‌شناسان پس از پی‌بردن به ارزش بالای جواهرات موجود در مقبره متوجه شدند که این زن احتمالا یک رهبر مذهبی ثروتمند بوده است.

کارشناسان همچنین تاکید می‌کنند که وی یکی از اولین زنان بریتانیایی بوده که توانسته جایگاهی بالا در کلیسای مسیحیت پیدا کند. از آنجایی که کشف جدید ارزشمندترین مقبره مربوط به یک زن در اوایل قرون وسطی بوده است، می‌توان آن را یک دستاورد باستان‌شناسی بزرگ قلمداد کرد.

ماسک نقره‌ای

پیشتر مقبره زنان رده‌بالای دیگری در انگلستان با گرنبندهای مشابه یافت شده بود؛ اما قدمت هیچکدام از آنها به قرن هفتم میلادی نمی‌رسد. زیرا در آن زمان بیشتر به مقبره مردان پرداخته می‌شد. در سال‌های بعد نیز با اوجگیری مسیحیت، دفن اشیاء ارزشمندی همچون گردنبند همراه با جسد ممنوع شد؛ زیرا مقامات کلیسا آن را در تضاد با آیین مسیحیت می‌دانستند.

جواهرات کشف شده در مقبره مرموزترین زن اروپا هم از نظر میزان طلای استفاده شده در آنها و هم میزان نمادهای مذهبی بی‌نظیر هستند. جالب است بدانید که پیشتر قرار بود در این منطقه ساخت‌‌و‌ساز انجام شوند. به همین خاطر یک شرکت خصوصی به نام Vistry Group تصمیم گرفت با استخدام باستان‌شناسان اشاره شده به کاوش در آنجا بپردازد.

پس از اعلام خبر یافته‌های باستان‌شناسی، مردم ساکن در آن منطقه به محل دیگری منتقل شدند. هرچند که محل دقیق این یافته‌ها اعلام نشده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*