قطر جام جهانی استادیوم

سرنوشت استادیوم های قطر پس از جام جهانی ؛ از فروختن صندلی‌ها تا تبدیل شدن به مرکز اجتماعی

استادیوم های میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به سرنوشت‌های عجیب و غریبی دچار شدند که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

با به پایان رسیدن جام جهانی قطر 2022، اکنون همه در حال اظهار نظر در خصوص بخش اقتصادی و مالی این جام هستند. هشت استادیوم میزبان جام جهانی قطر هریک از حیث نوع و تکنولوژی ساخت، مصالح به کار رفته و ظرفیت با دیگران متفاوت بوده و هر کدام به‌نوعی معجزه مهندسی به شمار می‌روند.

اما آیا از خود پرسیده‌اید سرنوشت این استادیوم‌ها پس از پایان جام جهانی چه خواهد بود؟ با گجت نیوز همراه باشید تا با جزئیات بیشتر به بررسی این امر بپردازیم.

کدام استادیوم ها میزبان مسابقات جام جهانی قطر بوده‌اند؟

نام ورزشگاه‌هایی که مسابقات جام جهانی در آن‌ها در جریان بوده به شرح زیر است:

  • استادیوم الجنوب
  • استادیوم لوصیل
  • استادیوم 974
  • استادیوم شهر آموزش (Education City)
  • استادیوم البیت
  • استادیوم بین‌المللی خلیفه
  • استادیوم احمد بن علی
  • استادیوم التمامه

سرنوشت هریک از استادیوم های میزان جام جهانی قطر چه بوده است؟

استادیوم الجنوب

ورزشگاه الجنوب

استادیوم الجنوب در الوکره واقع شده و طراحی آن با الهام از دریاهای مواج قطر و قایق‌های سنتی قطر انجام شده تا یادبودی باشد بر ماهیگیری و صید مروارید که پیش‌تر در محل بنا شدن این استادیوم انجام می‌شده است.

ظرفیت این استادیوم برابر 44325 نفر است که پس از جام جهانی به 20 هزار نفر کاهش خواهد یافت و صندلی‌های اضافه آن به سایر پروژه‌های ورزشی این کشور اختصاص خواهد یافت. همچنین محیط ورزشی و پارک‌های اطراف آن نیز در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

استادیوم لوصیل

قطر جام جهانی استادیوم

طراحی و نورپردازی استادیوم لوصیل با الهام از فانوس‌های دستی انجام شده و بازی‌های متعدد و مهمی، مثل بازی افتتاحیه و فینال نیز در این ورزشگاه برگزار شده است.

پس از جام جهانی، این استادیوم هشتاد هزار نفری تبدیل به مرکز عمومی اجتماعی و مجموعه‌ای از مدرسه‌ها، فروشگاه‌ها، کافه‌ها و دیگر موارد خواهد شد.

استادیوم 974

ورزشگاه 974

استادیوم 974 را باید جذاب‌ترین ورزشگاه میزبان جام جهانی قطر دانست. آیا می‌دانستید که این استادیوم نخستین ورزشگاه کاملا سیار میزبان رقابت‌های جام جهانی در تاریخ است؟ از سوی دیگر، عدد 974 علاوه بر این که پیش‌شماره تلفن کشور قطر است، بیانگر تعداد کانتینرهای به کار رفته در ساخت این استادیوم فوق‌العاده است!

پس از اتمام جام جهانی، قطعات مختلف استادیوم 974 به طور کامل از هم جدا شده و کانتینرهای تشکیل‌دهنده این استادیوم برای اهداف دیگری به کار گرفته خواهند شد. همچنین در محل کنونی این استادیوم نیز یک اسکله با خدمات کامل اجتماعی بنا خواهد شد.

استادیوم شهر آموزش

ورزشگاه شهر آموزش

این استادیوم تلفیق هنرمندانه معماری اسلامی و مدرنیته را به تصویر کشیده و تا مرحله یک چهارم نهایی، میزبان مسابقات جام جهانی بود.

پس از اتمام جام جهانی، ظرفیت بیش از 44 هزار نفری این استادیوم به 20 هزار نفر کاهش خواهد یافت و فضا و امکانات آن در اختیار بنیاد قطر و استفاده‌های عمومی قرار خواهد گرفت.

استادیوم البیت

قطر جام جهانی استادیوم

همانگونه که از تصویر ورزشگاه البیت پیداست، طراحی آن با الهام از چادرهای سنتی قبایل بادیه‌نشین عرب که پیش از این در قطر می‌زیسته‌اند، انجام شده است. این چادرها با نام “بیت الشعار” یا “خانه ساخته شده از مو” شناخته می‌شدند.

ظرفیت این استادیوم 68895 نفر است که پس از جام جهانی به 32 هزار نفر کاهش یافته و به ورزشگاه خانگی تیم الخور تبدیل خواهد شد.

استادیوم بین‌المللی خلیفه

ورزشگاه بین المللی الخلیفه

استادیوم خلیفه بخش از تاریخ ورزشی کشور قطر به شمار رفته؛ به طوری که تا به امروز رویدادهای مهم ورزشی و مسابقات خاطره‌انگیزی در آن برگزار شده است.

پس از جام جهانی قطر، این استادیوم به عنوان ورزشگاه ملی کشور قطر فعالیت خواهد کرد و میزبان بازی‌های ملی تیم قطر خواهد بود. همچنین ظرفیت این استادیوم نیز بدون تغییر و برابر با 45857 نفر باقی خواهد ماند.

استادیوم احمد بن علی

ورزشگاه احمد بن علی

طراحی بیرونی استادیوم احمد بن علی با اشاره به طبیعت کشور قطر، یعنی دریا و بیابان انجام شده است.

ظرفیت این ورزشگاه که در طول جام جهانی برابر با 45 هزار نفر بود، به 20 هزار نفر کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین صندلی‌های اضافی این ورزشگاه به همراه کل ردیف بالای آن برای توسعه پروژه‌های ورزشی در سایر نقاط جهان استفاده خواهد شد.

استادیوم التمامه

قطر جام جهانی استادیوم

طراحی فوق‌العاده استادیوم التمامه نیز با الهام از شکل «قحفیه»، کلاه مخصوص مردان و پسران عرب انجام شده است.

این استادیوم هم در طول جام جهانی ظرفیتی حدودا 44 هزار نفری داشت که پس از جام جهانی به 20 هزار نفر کاهش خواهد یافت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه