ابزار سنگی میمون

کشف یک ابزار سنگی با قدمت 50 هزار سال که توسط میمون‌ها ساخته شده

باستان شناسان، یک ابزار سنگی با قدمت 50 هزار سال را کشف کردند که ظاهراً ساخته دست بشر نیست و ممکن است متعلق به میمون‌ها باشد.

محققان پس از بررسی‌های متعدد دریافتند که یک ابزار سنگی با قدمت 50 هزار سال احتمالاً توسط میمون‌های باهوش کاپوچین ساخته شده است. تا قبل از این تصور می‌شد که این ابزار ساخته دست بشر است.

کشف ابزار سنگی میمون‌ها با قدمت 50 هزار سال

منطقه پدرا فورادا (Pedra Furada) واقع در ایالت پیائو در شمال شرقی برزیل، حاوی بیش از ۸۰۰ مکان باستان شناسی است. در این منطقه، صدها نقاشی روی سنگ کشف شده‌ است که قدمت آن‌ها به ۱۲ هزار سال پیش برمی‌گردد.

همچنین در منطقه پدرا فورادا، زغال‌ آتش‌های باستانی و خرده سنگ‌هایی که ممکن است در قدیم به عنوان ابزار سنگی مورد استفاد قرار می‌گرفته‌اند، کشف شده‌اند.

میمون

قبلاً این ابزار سنگی به انسان‌های باستانی ساکن منطقه پدرا فورادا، قبل از ورود قوم کلوویس به آمریکای شمالی نسبت داده می‌شد. اما بر اساس یک مقاله جدید،‌ این ابزار درواقع توسط میمون‌های کاپوچین ساخته شده است.

میمون‌های کاپوچین، میمون‌های دنیای جدید از خانواده میمون‌های سبینای (Cebinae) هستند که در جنگل‌های استوایی آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی و جنوب آرژانتین یافت می‌شوند.

میمون‌های کاپوچین به عنوان باهوش‌ترین میمون‌های دنیای جدید در نظر گرفته می‌شوند. محققان حتی این میمون‌ها را در حال شکستن و باز کردن آجیل با استفاده از سنگ‌های رودخانه بر روی تخته سنگ‌های بزرگ و صاف مشاهده کرده‌اند.

آگوستین آگنولین، باستان شناس از موسسه ملی انسان شناسی و اندیشه‌ی آمریکای لاتین و فدریکو آگنولین، باستان شناس از بنیاد آزارا و موزه علوم طبیعی آرژانتین برای مطالعه این ابزار سنگی با یکدیگر همکاری کردند.

ابزار سنگی میمون

این دو باستان شناس، ابزار‌های سنگی منطقه پدرا فورادا و سایر مناطق باستان شناسی مربوط به دوران پلیستوسن در برزیل را با ابزارهای سنگی مدرن ساخته شده توسط میمون‌های کاپوچین مقایسه کردند.

محققان دریافتند که ابزارهای سنگی کشف شده در مناطقی مانند منطقه پدرا فورادا با رسوبات سنگی ساخته شده توسط میمون‌های کاپوچین همخوانی دارند که ظاهراً در اثر برخوردهای مکرر بین یک تخته سنگ و سطح صاف کوارتزیت ایجاد شده‌اند.

محققان در انتهای مقاله خود گفتند:

ما اطمینان داریم که مکان‌های باستان شناسی اولیه برزیل ممکن است، مربوط به انسان‌ها نباشند و متعلق به میمون‌های کاپوچین باشند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*