توقف فعالیت فیلیمو

درخواست ساترا و صداوسیما برای توقف فعالیت فیلیمو به خاطر پخش سریال سقوط

ساترا و رئیس سازمان صداوسیما خواستار توقف فعالیت فیلیمو و برخورد قانونی با این پلتفرم به‌دلیل پخش سریال سقوط با بازی حمید فرخ نژاد شدند.

مدتی است که سریال «سقوط» از فیلیمو در حال پخش است. این سریال ایرانی در ژانر جاسوسی-جنایی و با داستانی متفاوت از حضور داعش در منطقه از پلتفرم‌های نمایش خانگی پخش می‌شود. اما پخش سریال سقوط حواشی زیادی را به‌همراه داشت؛ حضور بازیگرانی مانند حمید فرخ نژاد باعث شد حساسیت زیادی روی پخش آن وجود داشته باشد و به‌همین دلیل گفته شد که فیلیمو این سریال را بدون دریافت مجوز پخش کرده است.

توقف فعالیت فیلیمو

چند روز پیش، وزیر ارشاد در خصوص ممنوعیت توقف سریال‌ها به‌دلیل عملکرد بازیگرانشان اظهار نظر کرد. وی بر ادامه داشتن سریال سقوط تاکید کرد و گفت «این‌که یک اثر بنا بر عملکرد یک بازیگر متوقف شد، از سوی وزارتخانه ممنوع شده است.» پس از آن شنیده شد که رئیس سازمان صداوسیما با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور خواستار توقف فعالیت و فیلتر شدن پلتفرم فیلیمو شده است. البته اختلافات صداوسیما و ساترا با پلتفرم‌های نمایش خانگی از مدت‌ها پیش آغاز شده بود و حالا پخش سریال سقوط بهانه‌ی جدیدی برای شعله‌ور شدن آتش این اختلافات و جدی شدن برخورد قانونی با فیلیمو شده است.

اطلاعیه ساترا در خصوص توقف فعالیت فیلیمو

حالا سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر یا ساترا اطلاعیه‌ای در این رابطه صادر کرده و ضمن تایید نامه‌نگاری رئیس سازمان صداوسیما با رئیس جمهور برای فیلترینگ فیلیمو، خواستار برخورد قانونی با این پلتفرم نمایش خانگی شد. ساترا از انتشار سریال سقوط، بدون اخذ مجوز پخش انتقاد کرد و از بی‌توجهی مکرر فیلیمو به تذکرات و مکاتبات پیاپی خبر داد. البته ساترا مدعی شده که قصد و نیت آنها محتوای سریال نیست، بلکه به‌خاطر بی‌توجهی عمدی فیلیمو به قانون و زیر پا گذاشتن مقررات، خواستار برخورد قانونی با این پلتفرم شده است.

در ادامه می‌توانید متن کامل اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر را مطالعه کنید:

طبق قانون، کلیه پلتفرم‌های ارائه دهنده خدمات صوت و تصویر فراگیر، موظف‌اند قبل از تولید و انتشار مجموعه‌های نمایش خانگی اقدام به اخذ مجوز از ساترا به‌عنوان نهاد قانونی تنظیم‌گر صدا و تصویر در فضای مجازی کنند.

پلتفرم فیلیمو بدون اخذ مجوز قانونی تولید سریال «سقوط» اقدام به تولید این مجموعه و همچنین بدون اخذ مجوز انتشار، اقدام به انتشار آن کرده است. این اقدام غیر قانونی علیرغم تذکرات و مکاتبات پیاپی ساترا و یادآوری فرایند قانونی اخذ مجوز و بی‌توجهی مکرر این پلتفرم صورت گرفته است. با توجه به تکرار تخلفات این پلتفرم در گذشته، گزارش تخلف جدید فیلیمو به نهادهای نظارتی و قضایی گزارش و در این خصوص اطلاع‌رسانی شد.

فارغ از محتوای سریال سقوط، بی‌توجهی آشکار و عمدی پلتفرم فیلیمو به قانون و زیر پا گذاشتن مقررات، علت پیگیری ساترا در راستای وظایف قانونی آن است و در این خصوص برای تحقق اجرای قانون همه نهادهای مربوطه از جمله شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی تابع این شورا نیز در جریان تخلف مذکور قرار گرفتند. مکاتبه رئیس رسانه ملی با رئیس جمهور در جایگاه ایشان به‌عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته و در آن ضمن ارائه گزارش تخلفات این پلتفرم درخواست اقدام قانونی شده است.

سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی تاکید می‌کند در کنار فعالان تولید محتوا در فضای مجازی و در راستای حمایت از آنان همچنان به وظایف خود عمل می‌کند و در مقابل، در برابر هرگونه قانون‌شکنی و بی‌توجهی به حقوق مخاطبان و سایر فعالان، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد و در این راستا در مقابل تخطی و تخلف و سرکشی در برابر قانون کوتاه نخواهد آمد.

توقف فعالیت فیلیمو

چندی پیش نیز ساترا اطلاعیه‌ی دیگری را صادر کرده بود که در آن آمده:

در پی ادامه انتشار غیر قانونی و بدون مجوز مجموعه نمایشی سقوط به اطلاع عموم می‌رساند، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بر اساس وظیفه قانونی خود، همزمان با انتشار خبر تولید این سریال از سکوی فیلیمو درخواست کرد برای دریافت مجوز تولید و انتشار این مجموعه نمایشی اقدام کند.

همچنین در این اطلاعیه تاکید شد ساترا فارغ از محتوا و سایر عناصر این سریال، درخواست توقف انتشار آن را در این مرحله صرفا به‌دلیل بی‌اعتنایی سکوی فیلیمو به قانون به دادستانی ارائه داده و منتظر اقدام قانونی دستگاه قضایی است.

تاکنون فیلیمو واکنش رسمی به این موضوع و درخواست ساترا و رئیس سازمان صداوسیما برای توقف فعالیت و برخورد قانونی با این پلتفرم نشان نداده است. حال، در شرایطی که ادامه یافتن پخش سریال سقوط در هاله‌ای از ابهام است، باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا فیلیمو فیلتر خواهد شد یا ماجرا به گونه‌ی دیگری ختم به خیر می‌شود؟

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*