زلزله ترکیه

زلزله ترکیه، هشداری جدی برای تهران؛ پایتخت به شدت آسیب پذیر است

برخی از مسئولان در اظهارنظرهای جدید خود زلزله ترکیه را یک هشدار جدی برای تهران دانستند و تاکید کردند پایتخت به شدت آسیب‌پذیر است.

روز گذشته متاسفانه بسیاری از مناطق کشورهای ترکیه، سوریه و لبنان به‌دلیل وقوع زلزله با خسارت شدید جانی و مالی مواجه شدند. در همین راستا برخی از مسئولان در خصوص وقوع زلزله در تهران و ابعاد خسارت آن اظهارنظر کردند که نشان می‌دهد تهران به شدت آسیب‌پذیر است.

مشابه زلزله ترکیه می‌تواند در تهران و تبریز رخ دهد

زلزله ترکیه

علی اصغر هدایی، متخصص ژئومورفولوژی در این خصوص عنوان کرد از آنجایی که پوسته عربی در حال حرکت و بالا آمدن است، وقوع زلزله‌ای با قدرت زیاد در ترکیه قابل پیش‌بینی بود. 8 سال قبل هم در دریای سرخ زمین لرزه پرقدرتی به‌وقوع پیوست که نتیجه آن ایجاد آتشفشان در دریا بود.

این متخصص متخصص ژئومورفولوژی در ادامه افزود هم‌اکنون رشته کوه‌های ترکیه به‌دلیل حرکت این پوسته در منطقه اوراسیا تحت فشار هستند. همچنین سوابق زلزله‌های قدرتمند ایران نیز نشان می‌دهد شهرهای تهران و تبریز مستعد وقوع زلزله‌ای 7.8 ریشتری مشابه زلزله ترکیه هستند.

لزوم مقاوم‌سازی ساختمان‌ها

زلزله ترکیه

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وقوع زلزله در کشورهای ترکیه، سوریه و لبنان بر لزوم مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در شهرها و روستاهای کشور تاکید کرد و گفت اگر در تهران زلزله رخ دهد، در بافت‌های فرسوده شاهد خرابی‌های زیادی خواهیم بود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اعلام این‌که برای انجام اقدامات مقابله با زلزله به یک حرکت جمعی و عمومی نیاز است، گفت در روستاهایی که زلزله رخ داده، بعد از بازسازی که توسط بنیاد مسکن و توسط خود مردم طبق یک طرح مقاوم‌سازی صحیح انجام شده در زلزله‌های بعدی آسیب بسیار کمتری خواهند دید.

چمران در ادامه گفته‌های خود تاکید کرد اگر در شهری نظیر تهران زلزله رخ دهد، در بافت‌های فرسوده شاهد خرابی‌های زیادی خواهیم بود و در خصوص مقاوم‌سازی‌ها به مردم و مسئولین هشدارهای زیادی داده شده است.

بالا بودن احتمال وقوع زلزله در ایران 

حناچی، شهردار تهران نیز در این خصوص اعلام کرد مجموعه‌ داده‌های اطلاعاتی جمع‌آوری شده از کشورهایی که در مناطق زلزله‌خیز حضور دارند نشان می‌دهد وقوع زلزله از آنچه که فکر می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است. در همین راستا مدیران ایرانی نیز می‌بایست از وجود این خطر آگاه باشند؛ چرا که امکان وقوع آن در هر لحظه وجود دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*