گران ترین شمشیر جهان

گران ترین شمشیر جهان را بشناسید؛ عتیقه‌ای به ارزش 17.5 میلیون دلار

گران ترین شمشیر جهان به ارزش ۱۷.۵ میلیون دلار به‌فروش رفت. این شمشیر به یکی از نوابغ نظامی هند تعلق دارد و ارزشی اسطوره‌ای پیدا کرده است.

شمشیر یک حاکم هندی از دهه ۱۷۰۰ توانست عنوان گران ترین شمشیر جهان را به‌دست آورد. این شمشیر قرار بود در یک مزایده عرضه شود و حتی مسئولین مزایده نیز گمان نمی‌کردند که بتواند بیش از ۲.۵ میلیون دلار ارزش داشته باشد. هرچند که شمشیر همچون حاکمش توانست همگان را شگفت‌زده کرده و با قیمت ۱۷.۵ میلیون دلار فروش رود.

گران ترین شمشیر جهان به تیپو سلطان، حاکم افسانه‌ای هند تعلق دارد

گران ترین شمشیر جهان

بدین‌ترتیب شمشیر تیپو سلطان نه‌تنها رکوردی جهانی را در رابطه با شمشیرها ثبت کرد، بلکه توانست رکورد ارزشمند‌ترین شیء هندی یا اسلامی عرضه شده در یک مزایده را هم بشکند. تیپو سلطان در تاریخ هند شهرتی افسانه‌ای دارد؛ زیرا بارها توانسته بود ارتش انگلستان را شکست داده و پادگان‌های نظامی آنها در منطقه را اشغال کند. البته وی این موفقیت‌ها را با کمک فرانسه به‌دست می‌آورد، اما در میان مردم هند جایگاه والایی دارد.

وی همچنین به‌خاطر ارسال سفرای متعدد به دربار پادشاه فرانسه معروف بود. تیپو سلطان از سال ۱۷۸۲ تا ۱۷۹۹ حکمرانی کرد. وی به زبان فارسی صحبت می‌کرد و چندین کتاب را نیز به فارسی برگردانده بود. او همچنین به تاریخ پادشاهان ایران علاقه‌مند بود و بسیاری از رسوم اشتباه زمان خود را منسوخ کرد.

گران ترین شمشیر جهان

سلطان فتح‌علی‌خان تیپو شمشیر اشاره شده را به‌عنوان سلاح شبانه زیر سر خوب می‌گذاشت. گران ترین شمشیر جهان از فولاد ووتز ساخته شده است که نسبت به دیگر نمونه‌های فولاد استحکام بیشتری دارد. گفته می‌شود که شمشیرهای ساخته شده از فولاد ووتز به‌راحتی می‌توانستند از زره دشمن بگذرند. در نهایت تیپو سلطان در سال ۱۷۹۹ در نبردی از نیروهای بریتانیا شکست خورد. آنها پس از مرگ سلطان وارد اتاق خوابش شدند و شمشیر را به‌عنوان غنیمت جنگی برداشتند.

مقامات انگلیسی تصمیم گرفتند این شمشیر را به‌عنوان نمادی از قدردانی دولت بریتانیا از شجاعت و فداکاری‌های ژنرال دیور برد، تقدیم وی کنند. دسته طلایی این شمشیر ابتدا فقط نوشته «شمشیر حاکم» را روی خود داشت؛ اما بعد از مرگ تیپو سلطان، عبارات دیگری به‌آن اضافه شد. البته آنچه به‌عنوان گران ترین شمشیر جهان معروف گردیده است، تنها شمشیر تیپو سلطان نبود و حتی در نبردها نیز استفاده نمی‌شد.

در واقع این شمشیر به‌‌خاطر هنر ناب استفاده شده در طراحی دسته و ارتباطش با حاکم افسانه‌ای تا این حد معروف شده است. شمشیرهای اصلی تیپو سلطان که در نبردها استفاده می‌شدند، اکنون در موزه بریتانیا قرار دارند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*