اینترنت بدون فیلتر

اینترنت بدون فیلتر برای کدام افراد ارائه می‌شود؟

اینترنت بدون فیلتر که به‌عنوان اینترنت طبقاتی نیز شناخته می‌شود به‌زودی ارائه خواهد شد؛ اما چه کسانی می‌توانند از اینترنت بدون محدودیت استفاده کنند؟

طی سال‌های اخیر دسترسی کاربران ایرانی به بسیاری از پلتفرم‌های خارجی محدود شده و در همین راستا خبرهایی از ارائه اینترنت بدون فیلتر یا اینترنت طبقاتی به گوش می‌رسد. هرچند وزارت ارتباط خبر ارائه اینترنت طبقاتی به یک طبقه خاص را تکذیب کرده، اما برای برخی از افراد قرار است اینترنت پرسرعت تهیه شود.

جزئیات ارائه اینترنت بدون فیلتر

در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد که چه کسانی از اینترنت بدون محدودیت برخوردار خواهند شد؟

خبرنگاران

اینترنت بدون فیلتر

خبرنگاران یکی از گروه‌هایی محسوب می‌شوند که به آنها اینترنت بدون فیلتر ارائه خواهد شد. در واقع معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1397 برای دریافت اینترنت بدون محدودیت درخواست داده بود که سرانجام کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز موافقت کرد تا اینترنت بدون محدودیت به تعدادی از خبرنگاران اعلام شود. از این رو خبرنگاران نیز از مزایای این طرح جدید برخوردار خواهند شد.

اساتید دانشگاه

استادان دانشگاه نیز به اینترنت بدون فیلتر یا اینترنت طبقاتی دسترسی پیدا خواهند کرد. برخی از مسئولان در این خصوص اعلام کردند استادان دانشگاه‌ها برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی خود به اینترنت بدون محدودیت و با سرعت بالا نیاز دارند و به همین دلیل طرح ارائه اینترنت طبقاتی به آنها در دستور کار قرار گرفته است. مسئولان اخیرا اعلام کردند فرایندهای مربوط به ارائه اینترنت باز به اساتید دانشگاه‌ها انجام شده و به‌زودی جزئیات آن ابلاغ خواهد شد.

اینترنت بدون فیلتر به گردشگران خارجی

از دیگر افرادی که می‌توانند به اینترنت بدون فیلتر دسترسی پیدا کنند می‌توان به گردشگران خارجی اشاره کرد. البته قرار است به این افراد سیم کارت بدون فیلتر ارائه شود. طی سال‌های اخیر طرح ارائه سیم کارت به گردشگران مطرح شد که از مزایای آن می‌توان به ارائه اطلاعات مربوط به جاذبه‌های گردشگری در ایران به دو زبان انگلیسی و عربی، ارائه اینترنت آسان‌تر و سریع‌تر و غیره اشاره کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص حواشی که پیرامون طرح ارائه سیم کارت بدون فیلتر مطرح شده بود عنوان کرد این طرح را او پیشنهاد داده و بر این باور است که گردشگران خارجی باید حداقل خدمات را دریافت کنند. در حال حاضر هنوز مشخص نیست نحوه ارائه سیم کارت به گردشگران چگونه خواهد بود، اما احتمالا در مناطقی نظیر فرودگاه‌ها که توریست‌ها در آنها حضور دارند، سیم کارت ارائه خواهد شد.

آزادکار یا فریلنسرها

اینترنت بدون فیلتر

فریلنسرها و آزادکارها به‌عنوان اشخاص حقیقی جامعه محسوب می‌شوند که در شرکت‌ها استخدام نیستند. این افراد به‌شکل پروژه‌ای و پاره‌وقت در حوزه دیجیتال کار کرده و کسب درآمد می‌کنند. در همین راستا فریلنسرها یا آزادکارها نیز جزو افرادی محسوب می‌شوند که به اینترنت بدون فیلتر یا اینترنت طبقاتی دسترسی پیدا خواهند کرد.

همچنین طبق آیین‌نامه حمایت از آزادکاران فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال که در آذر سال 1401 تصویب شد، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وظیفه دارد زیرساخت‌های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب را برای افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه فراهم سازد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

9 دیدگاه

 1. دولت همینکه برنامه های داخلی برای مردم ساخته ازش سپاسگزاریم

  • مهرداد حسینی رادمهر آریامهر

   نه که خیلی هم خوبه برنامه های تخمی جعلی کپی برداری شده به اصطلاح داخلی امنیت داره مثلاً خفه شو کم زر مفت ارزشی عنزشی تخم سگ تو چی میفهمی از اینترنت امنیت پیام‌رسان تکنولوژی و فناوری و اینترنت محدود و مسدود فیلترشده تحریم داخلی و خارجی

 2. چرا با ما این کار را میکنید مگه مسئولان دشمن ملت هستند ولله که خدا شاهده اینترنت باعث پیشرفت علمی کشور می شود برای دیدن سایتهای علمی یا فیلتر هست یا تحریم چرا باید روزانه مقدار زیادی از وقت مان را صرف دنبال فیلترشکن باشیم دیگه تا کی؟ آن کس هم که بخواهد به سایت های مسهجن برود هزار راه رو روش پیدا میکند ما مردم عادی چرا باید زندانی شویم

 3. کاپیتولاسیون مسخره
  هرجوری شده باید جلوش وایساد
  لهنت به اونی که دست داره توی انجام این کار.
  البته ازونجایی که ما مردمی هستیم که همیشه پشت هم هستیم (خخخخ) اونایی که این اینترنت بهشون تعلق میگیره هم نباید استفاده کنن تا حکومت چرت بفهمه برای بقا دست به هر کاری نزنه

 4. همه ی افراد با هم برابرند ولی در این حکومت بعضی برابرتر! مثال عینی کاپیتولاسیون خودی ها

 5. به اونها که ریش دارن و چفیه دارن!!!