روش جدیدی برای کاهش پوسیدگی دندان‌

 

 

محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند، مالیدن خمیر دندان به سطح لثه‌ها می‌تواند از دندان‌ها در برابر پوسیدگی محافظت کند.

 

به گزارش  گجت نیوز به نقل از سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، استفاده از نخ دندان و دوبار مسواک زدن توصیه اصلی دندانپزشکان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان است.
اما محققان سوئدی به روشی برای کاهش خطر پوسیدگی دندان دست یافته‌اند. دکتر «آنا نورد استورم» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه گوتنبرگ تأکید می‌کند: مالیدن مقداری خمیر دندان به سطح لثه و دندان‌ها میزان سطح حفاظت فلوراید را تا ۴۰۰ درصد افزایش می‌دهد.
در جریان این تحقیق از ۱۶ داوطلب خواسته شد که علاوه بر مسواک زدن متداول، مقداری از خمیر دندان را بوسیله انگشت بر روی سطح لثه و دندان ها ماساژ دهند. این روش ماساژ میزان فلوراید دهان را بطور چشمگیری افزایش می‌دهد. محققان تأکید می‌کنند که این روش نباید جایگزین مسواک زدن عادی در صبح و شب شود.
فلوراید باعث استحکام مینای دندان شده و از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند. میزان فلوراید موجود در آب در کشور انگلیس ۱۰ درصد اعلام شده است، درحالیکه این میزان در آمریکا حدود ۶۰ درصد است.
برخی متخصصان معتقدند که افزودن فلوراید بیش از حد استاندارد دارای عوارض جانبی مانند افزایش خطر بروز سرطان استخوان در نوجوانان می‌شود؛ با این وجود انجمن دندانپزشکان انگلیس معتقد است که افزودن فلوراید به آب یک شیوه مطمئن و موثر برای کاهش خطر پوسیدگی دندان است.
نتایج جدیدترین تحقیقات در دانشگاه بریستول نشان می‌دهد، مسواک نزدن می‌تواند منجر به بروز مشکلات قلبی حاد در افراد شود؛ زیرا باکتری‌های موجود در دهان باعث لخته شدن خون شده و در موارد حاد موجب آندوکاردیت می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*