مهمترین جزئیات از پدیده نجومی۲۰۱۲/نحوه رصد پدیده زیبای گذر زهره در ایران

 

گذر سیاره زهره از مقابل خورشید یکی از مهمترین و زیباترین پدیده های نجومی سال ۲۰۱۲ است که در سای آینده برابر با ۱۷ خردادماه ۱۳۹۱ رخ خواهد داد و در ایران به راحتی می توان آن را رصد کرد.
 
به گزارش گجت نیوز ، گذرهای سیاره ای از مقابل خورشید از پدیده های کمیاب آسمان هستند که از دید ناظر زمینی تنها برای دو سیاره تیر و ناهید (سیارات داخلی مدار زمین) رخ می دهد.
 
گذرها، پدیده هایی مثل خورشید گرفتگی هستند با این تفاوت که در خورشید گرفتگی کامل، ماه، تمام قرص خورشید را می پوشاند و دیگر نوری از خورشید به زمین نمی رسد ولی در پدیده های گذر، سیاره های تیر و ناهید آن قدر از زمین دور هستند که هنگام گذر مانند لکه گرد سیاهی بر قرص درخشان خورشید دیده می شوند.
در زمان گذر، زمین، سیاره و خورشید بر یک خط قرار می گیرند. گذر سیاره تیر در هر قرن تا ۱۳ بار روی می دهد، اما گذر سیاره ناهید یا زهره در بهترین شرایط هر قرن تنها ۲ بار تکرار می شود به گونه ای که از زمان اختراع تلسکوپ تاکنون این پدیده تنها ۶ بار رخ داده است.
پدیده نجومی گذر سیاره زهره از مقابل خورشید به عنوان مهمترین پدیده های نجومی سال ۲۰۱۲ مطرح است و از هم اکنون بسیاری از گروه های نجومی خود را برای رصد این گذر آماده می کنند. این پدیده که معمولا چندین ساعت به طول می انجامد، از ایران نیز قابل رویت است.
 
جزئیات مهمترین پدیده نجومی ۲۰۱۲
دبیر انجمن نجوم اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئیات پدیده گذر سیاره زهره، افزود: گذر زهره به صورت دوره ای رخ می دهد به گونه ای که این سیاره هر ۱۲۰ سال یک بار، ۸ سال بعد یک بار و ۱۲۰سال یک بار از مقابل خورشید گذر می کند و این فرایند ادامه دارد.
خسرو جعفری زاده با بیان اینکه در سال ۲۰۱۲ شاهد این پدیده نجومی خواهیم بود، اظهار داشت: این پدیده در روز ۶ ژوئن ۲۰۱۲ برابر ۱۷ خرداد سال ۱۳۹۱ رخ خواهد داد.
وی با اشاره به سابقه وقوع این پدیده خاطر نشان کرد: آخرین گذر این سیاره از مقابل خورشید در سال ۲۰۰۴ مصادف با خرداد ۱۳۸۳ بود.
 
تصویر گذر زهره از مقابل خورشید در سال ۲۰۰۴ (1383) 
 
 وضعیت افق ایران در زمان وقوع گذر
جعفری زاده به بیان وضعیت افق ایران در زمان وقوع پدیده گذر پرداخت و یادآور شد: وضعیت گذر در ایران به این صورت است که زمانی که خورشید طلوع می کند، سیاره زهره دقیقا بر روی خورشید قرار دارد.
وی ادامه داد: به عبارت دیگر زمانی که خورشید در ایران طلوع می کند سیاره زهره گذر خود را از مقابل خورشید آغاز کرده است از این رو زمان رصد این پدید در ایران کوتاه است.
این ستاره شناس تاکید کرد: پدیده کمیاب گذر زهره از مقابل خورشید در ایران از لحظه وسط گذر تا انتهای گذر قابل مشاهده است از این رو رصدگران ایرانی فرصت کمی برای رصد در اختیار دارند.
 
بهترین مکان رصد پدیده زیبای گذر
دبیر انجمن نجوم اهواز به بهترین مکانهای رصد پدیده گذر زهره اشاره کرد و اظهار داشت: بهترین مکان برای رویت این پدیده کشورهای ژاپن، استرالیا، فلیپین، آسیای شرقی و حوزه اقیانوسی است که گذر را به طور کامل می توانند مشاهده کنند.
وی با تاکید با اشاره به وضعیت رصد این پدیده در مناطق مختلف کشور، خاطرنشان کرد: در ایران هر چه به قسمتهای جنوب و جنوب شرقی حرکت کنیم زمان بیشتری از پدیده گذر قابل مشاهده است از این رو بهترین منطقه کشور چابهار است. زمان مشاهده این پدیده در قسمتهای شمالی کشور کمتر می شود.
 
نحوه رصد گذر زهره از مقابل خورشید
جعفری زاده ضمن هشدار نسبت به رصد زمان گذر از مقابل خورشید، افزود: برای رصد این پدیده به همراه داشتن تجهیزاتی چون دوربین های عکاسی قوی، CCTV  قوی، تلسکوپهایی با فاصله کانونهای بالا مناسب است ولی در عین حال حتی می توان با یک شیشه جوشکاری گذر سیاره زهره را مشاهده کرد.
 

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*