قطعی فیلترشکن ها

تغییرات جدید در سیستم فیلترینگ، علت قطعی فیلترشکن ها در روزهای اخیر

علت قطعی فیلترشکن ها در طی روزهای اخیر چیست و چه محدودیت‌های جدیدی روی پروتکل‌های اینترنت اعمال شده است؟

در طی روزهای گذشته با توجه به گزارش کاربران برنامه‌های ضد فیلتر، استفاده از این برنامه‌‌ها با اختلال گسترده همراه بوده و شاهد قطعی فیلترشکن ها هستیم. در همین خصوص گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد؛ چرا که حتی بهترین سرویس‌های اشتراکی فیلترشکن که هزینه‌های گزافی از کاربران خود دریافت می‌کنند، در ارائه خدمات با کاهش کیفیت و کندی همراه بوده‌اند. برخی کارشناسان در همین راستا اعلام کرده‌اند که تغییر زیرساخت‌ها سبب اعمال محدودیت‌های جدید بر سر راه دور زدن فیلترینگ شده است و همین موضوع علت اصلی اختلالات روزهای گذشته به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش‌های جدید، محدودیت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و فیلتر کردن سرورهای خارجی موضوع جدیدی نیست و از اواخر تابستان سال گذشته با شدت بیشتر و نظارت دقیق‌تری اعمال شده است؛ به‌گونه‌ای که بسیاری از برنامه‌های ضد فیلتر را از دور خارج کرد.

در طی هفته‌های گذشته شاهد اختلالات گسترده روی شبکه اینترنت بودیم و علاوه بر افزایش قیمت بسته های اینترنت همراه، سرعت اینترنت با کاهش زیاد حتی به قطعی نیز کشیده می‌شد. با پیگیری برخی کارشناسان در این خصوص مشخص شد که دولت برای جلوگیری دور زدن فیلترینگ، محدودیت‌های جدیدی را روی شبکه اعمال کرده است.

امیر حسین دهقان، کارشناس فناوری، قطعی فیلترشکن ها را تایید و در خصوص محدودیت‌های جدید اعمال شده از سوی وزارت ارتباطات روی شبکه اینترنت همراه توضیح داد که شرکت ارتباطات زیرساخت تقریبا از 12 روز پیش شروع به ایجاد اختلال روی برخی پروتکل‌های استفاده شده در فیلترشکن ها کرده که در نهایت همین موضوع سبب قطعی فیلترشکن ها شده است.

علت اصلی قطعی فیترشکن ها چیست؟

دهقان در خصوص اعمال محدودیت‌های جدید توضیح داد که شرکت ارتباطات زیرساخت در حال محدود کردن سیستم فیلترینگ و ایجاد اختلال‌های جدید است؛ بنابراین روی پروتکل‌هایی مانند TLS اختلال ایجاد کرده که این اختلال روی پروتکل‌های Ssh و Https هم اثرگذار بوده است. ایجاد اختلال روی این پروتکل‌ها سبب قطعی و محدودیت فیلترشکن ها شده است.

قطعی فیلترشکن ها

این کارشناس فناوری در ادامه توضیح داد که این اختلالات علاوه بر کاهش سرعت اینترنت، باعث جلوگیری به‌روزرسانی بسته‌های نرم‌افزاری و سیستم عامل شده است که در نهایت سبب ایجاد باگ امنیتی در سیستم‌ها می‌شود. همین موضوع ضریب امنیت سرویس‌های مختلف را پایین می‌آورد و امکان هک شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد.

دهقانی در ادامه صحبت‌های خود به کاهش سرعت آپلود اشاره کرد و گفت به‌جز موارد ذکر شده، چند روزی می‌شود که سرعت آپلود اینترنت به‌شدت کاهش یافته است. حتی با استفاده از نرم‌افزارهایی نظیر Speed Test که مورد تایید وزارت ارتباطات است و فرآیند تست از طریق سرورهای خارجی انجام می‌دهد، سرعت آپلود به نسبت گذشته روی اپراتورها به‌شدت کاهش یافته است.

اختلال روی اینترنت و اعمال محدودیت‌های جدید روی پروتکل‌ها در حالی رخ می‌دهد که چند ماه پیش با افزایش تعرفه‌های اینترنت همراه بودیم. تعرفه‌هایی که برای اعمال آن‌ها قول افزایش سرعت و پهنای باند اینترنت داده شده بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. واقعا خجالت نمی‌کشید این کارهارو انجام میدید مگه مردم نوکر و برده شماها هستن هر کاری دلتون میخواید انجام میدید