قیمت خودرو در بازار افغانستان

قیمت خودرو در بازار افغانستان؛ آرزوی مردم ایران!

قیمت خودرو در بازار افغانستان می‌تواند برای هر ایرانی شگفت‌انگیز باشد. خصوصا اگر بدانید با نهایتا 6 میلیارد تومان می‌توان در افغانستان صاحب جدیدترین نسخه هامر شد!

بنا بر جدیدترین اخبار خودرو، بازار خودرو ایران در سالیان گذشته از نظر قیمت وضعیت عجیبی پیدا کرده و نرخ بالای تورم، وضعیت خاص اقتصاد کشور، تحریم‌ها و موانع واردات خودرو همگی دست به دست هم دادند تا در بازاری که سلطه با خودروهای چینی و برخی محصولات داخلی است، برخی محصولات جنبه‌ای انحصاری و یگانه به خود بگیرند و قیمت آن‌ها تا 10 میلیارد تومان هم برسد.

اگر این وضعیت بازار را با وضعیت بازار خودرو برخی کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان که از نظر اجتماعی و سیاسی، وضعیت باثباتی ندارند مقایسه کنیم، بیشتر به عمق فاجعه در کشور پی می‌بریم. در همین راستا قصد داریم در ادامه این مطلب، قیمت برخی خودروها در بازار افغانستان، به عنوان یکی از کشورهای نه‌چندان توسعه‌یافته را بررسی کنیم.

قیمت خودرو در بازار افغانستان در مقایسه با ایران

شاید تصور کنید که با وضعیت سیاسی پرآشوب و اقتصاد بسیار ضعیفی که افغانستان دارد، قیمت خودرو این کشور در مقایسه با ایران اوضاع اسفناکی داشته باشد. اما جالب است بدانید که مردم افغانستان برای خرید خودروهای خارجی می‌توانند با نرخ‌هایی به‌مراتب کمتر از بین گزینه‌هایی به‌مراتب متنوع‌تر از بازار ایران، دست به انتخاب و خرید خودرو بزنند.

برای مثال، خودرو سوزوکی سیاز که اخیرا بحث واردات آن به ایران هم به‌طور جدی طرح شده، در حال حاضر و با در نظر گرفتن نرخ فعلی واحد پول افغانستان، حدود 860 میلیون تومان به پول ایران ارزش دارد.

از طرفی یکی از قلدرترین و پرطرفدارترین خودروهای آمریکایی یعنی مدل 2024 خودرو هامر که راهی به بازار ایران ندارد، در افغانستان تنها با 6 میلیارد تومان وجه رایج مملکت قابل خریداری است.

خودروقیمت (افغانی)قیمت (تومان)
هامر 202469970506 میلیارد
پورشه پانامرا 202069935006 میلیارد
آئودی کیو 7 202449984004.3 میلیارد
ولوو اس 60 202229997502.5 میلیارد
هیوندای سانتاکروز 202419986501.7 میلیارد
فورد برانکو 202119993601.7 میلیارد
سوزوکی سیاز 2022999680861 میلیون
اوپل کورسا 202219993601.7 میلیارد

پیکاپ جدید هیوندای، یعنی سانتاکروز نیز در افغانستان تنها 1.7 میلیارد تومان به پول ایران قیمت دارد؛ یعنی چیزی مشابه با وضعیت قیمتی کی ام سی تی 8 در بازار ایران که پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین پیکاپ بازار کشورمان نیز محسوب می‌شود.

محصولات لوکس آلمانی مانند آئودی Q7 نیز در افغانستان وضعیت قیمت خوبی دارند و برای مثال همین مدل، 4.3 میلیارد تومان قیمت دارد. با این قیمت خودرو در افغانستان باید گفت در حالی که برخی از خودروهای چینی در ایران تا 10 میلیارد تومان قیمت دارند، لاکچری‌ترین خودروهای آمریکایی را می‌توان در افغانستان با 6 میلیارد تومان خریداری کرد.

از دست ندهید:
یک کارگر در ایران با حقوق چند سال خود می‌تواند صاحب یک خودرو ساخت داخل شود؟ قیمت خودروهای دست دوم در عراق باورکردنی نیست قیمت تارا به مرز ۱ میلیارد تومان رسید

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. اگر این همه احساس بدبختی میکنی برو اونجا زندگی کن راهی هم نیست
    این نظر شماست آقای سردبیر ،هیچکس حاضر نیست امنیت خودش رو فدای یک ماشین لوکس ارزون بکنه اگر اینطوره چرا مهاجرین افغانی در همه جای دنیا نمیرن تو کشورشون بمونن اونها این موضوع و نیز این اختلاف رو درک میکنند اونی نمیفهمه ماییم

  2. ببخشید در حال حاضر هر یک میلیون تومان معادل هزار افغانی میشه پس هامر 6میلسون افغانی هست نه 7میلیون