تاثیر مفید آب در یادگیری بهتر

 

 

محققان نتایج امتحانات ۴۴۷ دانشجوی روانشناسی دانشگاه شرق لندن را در سال های اول و دوم دانشگاه مورد بررسی قرار داده و دریافته‌اند، نمرات دانشجویانی که در زمان امتحان آب یا هر نوع نوشیدنی دیگری مصرف می‌کنند، ۴.۸ درصد بالاتر از سایر دانشجویان است.
علت اثر گذاری مصرف مایعات بر کسب نتایج بهتر در آزمون بطور دقیق مشخص نشده است، اما محققان معتقدند تبادل اطلاعات در سلولهای مغز در زمانی که محیط مغز مرطوب باشد، راحت‌تر انجام می‌شود؛ همچنین نوشیدن آب باعث آرامش اعصاب می‌شود.

«مارک گاردنر» استاد روانشناسی دانشگاه وست مینیستر و یکی از محققان این پژوهش تأکید می کند:

افرادی که در زمان امتحان دچار احساس تشنگی می‌شوند، بسرعت دچار فراموشی شده و به نظر می‌رسد نوشیدن آب با رفع اضطراب و استرس، باعث افزایش میزان دقت فرد می‌شود.

تشنگی و از دست دادن آب بدن با نشانه‌هایی مانند خستگی، تحریک پذیری، حواس پرتی و سردرد همراه است و نوشیدن مایعات می‌تواند به خنک و مرطوب شدن سلولهای مغز کمک کند.
تحقیقات نشان می‌دهد، نوع مایعات مصرفی تأثیر چندانی در نتیجه تحقیق ندارد و بطور مثال نوشیدن قهوه شیرین یا نوشابه تغییر چندانی در نتایج تحقیق ایجاد نمی‌کند.
محققان در پژوهش مشابهی دریافته بودند، کودکان ۷ تا ۹ ساله که پیش از شروع امتحان آب می‌نوشند، در آزمون‌های حافظه و خلاقیت بصری نمرات بالاتری کسب می‌کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*