نشانه خرابی ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما یکی از این 5 نشانه را دارد خرابی آن نزدیک است!

مشاهده برخی نشانه ها در ماشین ظرفشویی می‌تواند به معنای خرابی قریب‌الوقوع آن باشد؛ بنابراین در صورت مشاهده هریک باید فورا با تعمیرکار تماس بگیرید.

همانند هریک از وسایل خانگی دیگر، ماشین ظرفشویی هم نیازمند تعمیرات و نگهداری بوده و از خرابی در امان نیست! در عین حال به‌دلیل پیچیدگی سیستم ماشین ظرفشویی شناسایی نشانه ها و دلایل خرابی آن گاهی اوقات بسیار سخت بوده و بعضا هرگز قابل تشخیص نیست! از سوی دیگر حتی در صورت تشخیص مشکل نیز چالش بزرگ دیگری که پیش روی افراد قرار دارد تصمیم به تعویض یا تعمیر قطعه خراب است!

نشانه خرابی ماشین ظرفشویی

طبیعتا دستگاه‌های قدیمی‌تر بیشتر در معرض استهلاک قرار دارند و تعویض قطعات آن‌ها در بسیاری شرایط منطقی است! از سوی دیگر اما تعمیر به‌موقع نیز گزینه‌ای‌ست که می‌تواند ضمن برطرف کردن مشکل در هزینه‌های شما صرفه‌جویی زیادی کند.

در ادامه سعی داریم تعدادی از نشانه های خرابی قریب‌الوقوع ماشین ظرفشویی را معرفی کرده و دلایل احتمالی هریک را بررسی کنیم. همچنین در پایان نیز در خصوص احتمال تعمیر یا تعویض هریک از قطعات صحبت خواهیم کرد.

چه نشانه هایی می‌توانند به معنای خرابی ماشین ظرفشویی شما باشند؟

مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم مهم ترین نشانه های خرابی احتمالی یک ماشین ظرفشویی هستند. با این وجود برطرف کردن برخی آن‌ها بسیار ساده بوده و بعضی دیگر نیز، برعکس، صرفا نیازمند تعویض قطعه یا کل دستگاه هستند!

خرابی ظرفشویی

  • اگر درب ماشین ظرفشویی شما به‌خوبی باز یا بسته نمی‌شود، احتمالا لولای آن دچار مشکل یا آسیب شده است. همچنین ممکن است ظرف‌ها را به‌صورت نامناسبی درون دستگاه قرار داشته باشید یا قفسه‌ها را به‌خوبی جا نزده باشید. از سوی دیگر، تغییر فرم یا پیچیدگی درب نیز دیگر عاملی است که می‌تواند باعث بسته یا باز نشدن آن شود.
  • اگر پس از اتمام شستشو ظرف‌ها و لیوان‌های‌تان همچنان کثیف هستند، احتمالا فیلتر دستگاه کثیف شده یا دهانه‌های خروجی پاشنده مایع مسدود شده‌اند. از سوی دیگر سختی آب (کلسیم بالا) نیز می‌تواند عامل مهمی برای درست شسته نشدن ظروف باشد.
  • جمع شدن آب در داخل یا خارج ماشین ظرفشویی می‌تواند به دلیل انسداد لوله تخلیه دستگاه یا لوله اتصال به فاضلاب شهری باشد. در این بین اختلال در عملکرد پمپ تخلیه نیز دلیل دیگری برای این مساله است.
  • اگر ظرف‌ها بلافاصله پس از شستشو سرد هستند، مشکل از سیستم آب‌گرم‌کن (هیتر) دستگاه است. این مساله می‌تواند به دلیل خاموش شدن اتفاقی پمپ یا خراب شدن کامل آن باشد.
  • اگر در ظروف خود پس از شستشو ترک یا شکستگی مشاهده می‌کنید، احتمالا آیتم‌هایی نامناسب را برای شستشو درون محفظه قرار داده‌اید. همچنین مشاهده زنگ‌زدگی در هر نقطه‌ای از داخل یا خارج دستگاه نیز نشان‌دهنده نشتی آب (در خارج دستگاه) یا سایش و پاک شدن لایه محافظ داخلی است.

در صورتی که هریک از این نشانه های خرابی ماشین ظرفشویی را مشاهده نمودید لازم است که برای برطرف کردن آن‌ها شخصا دست به کار شوید یا با تعمیرکاران حرفه‌ای تماس بگیرید. در عین حال تصمیم بر تعمیر یا تعویض، مساله‌ای ست که به فاکتورهای متعددی بستگی داشته و در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تعمیر یا تعویض اجزای ماشین لباسشویی؛ کدامیک منطقی‌تر است؟

مشخصا آسیب‌های فیزیکی مثل مشاهده ترک یا زنگ‌زدگی مواردی هستند که نیازمند تعویض قطعه یا قطعات مربوطه خواهند بود. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده هریک از این دسته عوامل، خصوصا زنگ‌زدگی، فورا با گارانتی یا پشتیبانی ماشین ظرفشویی خود تماس بگیرید. بی‌توجهی به این مساله می‌تواند باعث شود که زنگ‌زدگی به مرور زمان به سطح ظروف شسته شده شما انتقال یافته و در نهایت به دستگاه گوارشتان وارد شود!

نشانه خرابی ماشین ظرفشویی

به‌طور مشابه، سرد بودن ظروف پس از شستشو نیز نشان‌دهنده مشکل بزرگی در دستگاه است که نیازمند بررسی حرفه‌ای خواهد بود. این مساله به‌طور خاص به آب‌گرم‌کن دستگاه مربوط است و تعمیر آن مختص افراد حرفه‌ای و آموزش‌دیده است. اگر خوش‌شانس باشید، هیتر بنا به دلایلی از مدار خارج شده و با چند گام ساده قابل راه‌اندازی مجدد خواهد بود. با این حال اگر هیتر دستگاه به‌طور کامل خراب شده باشد، معمولا بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه، تعویض هیتر و در بسیاری موارد تعویض کل دستگاه است!

دقت کنید که هرگز رفع مشکل سرد بودن ظروف پس از شستشو را به دلیل مسائل بهداشتی پشت گوش نیندازید!

سایر مشکلات ماشین ظرفشویی مثل چفت نشدن در، تمیز نشدن کامل ظروف یا جمع شدن آب در داخل دستگاه نیز علیرغم آن‌که می‌توانند در نهایت به تعویض قطعه در دستگاه منجر شوند، راه حل‌هایی بعضا ساده دارند!

ظرف شویی خراب

به‌طور خاص چفت نشدن در می‌تواند به دلیل اشکال در لولا یا گیره آن باشد که به‌سادگی قابل تعمیر یا تعویض است. با این حال اگر درب ظرفشویی شما پیچیده یا تغییر فرم داده، احتمالا چاره‌ای جز تعویض کل دستگاه نخواهید داشت.

از سوی دیگر رفع انسداد نازل پاشش آب، برطرف کردن گرفتگی لوله تخلیه یا استفاده از نمک‌های شستشوی متفاوت می‌توانند راهکارهای ساده‌ای باشند که مشکل تمیز نشدن مناسب ظرف‌ها یا جمع شدن آب را برطرف کنند. در عین حال اگر بعد از انجام این کارها مشکل همچنان پابرجا بود احتمالا زمان آن رسیده که با گارانتی دستگاه خود تماس گرفته و درخواست تعویض کامل آن را ثبت کنید!

در گجت نیوز بخوانید:
ماشین ظرفشویی جدید شیائومی، هوش مصنوعی دارد و هم قیمت گوشی میان رده است بهترین برندهای ماشین ظرفشویی جهان در سال ۲۰۲۴ ماشین ظرفشویی هوشمند شیائومی N1 با نصف قیمت یک گوشی پرچمدار معرفی شد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*