2012؛ سالی ویروسی برای دستگاههای برپایه سیستم عامل آندروئید

گزارشهای 2 موسسه امنیت انفورماتیک نشان می دهند که برای مالکان تبلتها و تلفنهای همراه هوشمند آندروئید سال 2012 سالی ویروسی خواهد بود.
 بررسیهای 2 موسسه امنیت انفورماتیکی "ترند میکرو" و "مک آفی"، سال 2012 را با یک رشد قابل توجه در توسعه برنامه های مخربی که سیستم عاملهای موبایل و در راس همه سیستم عامل آندروئید گوگل را مورد هجوم قرار می دهند پیش بینی می کنند.
 
با افزایش رو به رشد افرادی که دستگاههای موبایل را برای جستجو در اینترنت انتخاب می کنند طبیعی است که هکرها و سازندگان برنامه های مخرب نیز با ایجاد ویروسهای سازگار با این دستگاهها از این رفتار کاربران سوء استفاده کنند.
 
"ترند میکرو" در پیش بینی وقایعی که کاربران دستگاههای موبایل را در سال 2012 تهدید می کنند، نشان می دهد به دلیل اینکه توزیع برنامه های جانبی روی سکوی "آندروئید" برپایه سیستم منابع باز است، بنابراین دستگاههای مجهز به سیستم عامل گوگل اولین قربانیان این حملات مخرب هستند.
 
این درحالی است که دستگاههای برپایه سیستم عامل iOS که نسبتاً بسته هستند با احتمال کمتری مواجهند که با این حملات روبه رو شوند. هرچند این به معنی ایمنی کامل دستگاههای اپل در مقابل حمله ویروسها و برنامه های مخرب احتمالی نیست.
انواع حملاتی که به سمت سکوهای آندروئید انجام می شود شامل سرقت رمزعبور، اطلاعات کارتهای اعتباری و حسابهای جاری است.
 
به عقیده موسسه امنیت انفورماتیکی "مک آفی"، به دلیل اینکه هنوز بسیاری از کاربران به استفاده از "آنتی ویروس" در تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها اعتقاد ندارند، در سال 2012 و همزمان با 
رشد استفاده از تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها نسبت به رایانه های شخصی قدیمی و نت بوکها باید منتظر حملات مخرب بیشتری در دستگاههای موبایل بود.
 
مهمترین کار ویروسهای سیستمهای موبایل، مثل عملکردهای گذشته این برنامه های مخرب، سرقت اطلاعات حساس به ویژه رمز عبور و رمزهای بانکی است.
 
برپایه گزارش "مک آفی"، در سه ماهه سوم سال 2011 برنامه های جانبی مخربی که به سیستم عامل آندروئید آسیب زدند نسبت به سه ماهه دوم با یک خیز 37 درصدی و افزایش 76 درصد نسبت به سه ماهه اول همراه بودند و در تمام طول این سال، "مک آفی"  به رکورد 75 میلیون نمونه برنامه مخرب شناسایی شده دست یافت.
 
از دیگر تهدیداتی که ویروسهای دستگاههای موبایل را تهدید می کنند می توان به سرقت پول مجازی که در شبکه های اجتماعی استفاده می شوند اشاره کرد.
 
درحقیقت رشد ورود به شبکه های اجتماعی از طریق تلفنهای همراه و تبلتها یکی از عواملی است که منجر به بروز این خطر می شود.به طوریکه برپایه تحقیقات شرکت انفورماتیکی Enders Analysis در دسامبر گذشته 300 میلیون کاربر فیسبوک از تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها وارد این شبکه اجتماعی شدند و 70 درصد از کسانی که یک تلفن همراه هوشمند دارند برای ورود به این شبکه اجتماعی از برنامه های جانبی استفاده می کنند.
 
 
همچنین اطلاعاتی که چهار ماه قبل توسط G Data Security Labs منتشر شد نشان می داد که درصد برنامه های مخرب برای تلفنهای همراه هوشمند و تبلتها در نیمه نخست سال 2011 در حدود 140 درصد افزایش یافته است.
 
کارشناسان این موسسه انفورماتیکی مشاهده کردند که اسبهای تراوا (تروجانها) تقریباً بیشترین برنامه های مخرب را تشکیل می دهند و بسیاری از این تروجانها برای ارسال هرزنامه و یا سایر فعالیتهای جنایتکارانه زیرگروه اصطلاح eCrime (جنایت الکترونیک) طراحی شده اند.
 
به گفته این کارشناسان G Data Security جنایتکاران انفورماتیکی با برنامه های مخرب موبایل مدل جدیدی از تجارت را کشف کرده اند. درحال حاضر، این جنایتکاران به ویژه از درهای پشتی (backdoor)، برنامه های جاسوسی و سرویسهای پرهزینه پیامک برای آسیب رساندن به قربانیان خود استفاده می کنند. به طوریکه با مقایسه دوره قبل، درصد بدافزارهای موبایل 3.7 برابر بیشتر شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*