زبان برنامه‌نویسی Swift

اندروید به‌زودی از زبان برنامه‌نویسی Swift اپل پشتیبانی خواهد کرد

با توجه به تشدید منازعات بین گوگل و اوراکل، این احتمال وجود دارد که گوگل زبان زبان برنامه‌نویسی Swift را جایگزین زبان سطح اولی خودش یعنی جاوا کند. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

درحالی‌که بسیاری از مردم بر این اندیشه‌اند که اپل از یک اکوسیستم داخلی برخوردار بوده و تعاملی با سایر پلتفرم‌ها ندارد، این کمپانی دو سال قبل از  زبان برنامه‌نویسی زبان برنامه‌نویسی Swift خود رونمایی کرد. در حال حاضر این زبان برنامه‌نویسی به محبوبیت زیادی در بین تولیدکنندگان مختلفی رسیده است. حتی دراین‌بین خبرهایی به گوش می‌رسد که گوگل، رقیب دیرینه اپل در حال برنامه‌ریزی‌هایی است تا بتواند زبان برنامه‌نویسی سویفت را به سیستم‌عامل اندروید بیاورد.

زبان برنامه‌نویسی  Swift یک زبان برنامه‌نویسی چند شیوه‌ای و از نوع کامپایلری است که برای توسعه‌ی سیستم‌عامل‌های iOS، OS X، watchOS و tvOS توسط شرکت اپل طراحی‌شده است

در حال حاضر جاوا تنها زبان برنامه‌نویسی سطح اول سیستم‌عامل اندروید است و گزارش‌ها اذعان می‌کنند که گوگل به دنبال جایگزینی برای آن نخواهد بود. اما با توجه به منازعات به وجود آمده بین دو کمپانی مطرح اوراکل و گوگل، احتمال می‌رود که این شرکت به دنبال جایگزینی برای زبان برنامه‌نویسی جاوا باشد.

در بین تمام گزینه‌های موجود، سویفت می‌تواند بهترین جایگزین باشد. این زبان برنامه‌نویسی بسیار سریع بوده و کاملاً متن‌باز است؛ بنابراین گوگل مشکلی در استفاده از آن نخواهد داشت. از سوی دیگر پشتیبانی اندروید از این زبان برنامه‌نویسی می‌تواند اختلاف میان انتشار اپلیکیشن‌ها بین دو پلتفرم آی او اس و اندروید را کاهش دهد (سویفت زبان اصلی سیستم‌عامل آی او اس است).

گزارشات حاکی از آن است که اواخر سال گذشته میلادی نمایندگانی از شرکت‌های مطرح گوگل، فیسبوک و اوبر در جلسه‌ای مشترک به بررسی استفاده از زبان برنامه‌نویسی سویفت در پلتفرم خود پرداخته‌اند . طی این جلسه فیسبوک و اوبر بیشتر تصمیماتی عملیاتی مانند انتشار اپلیکیشن‌هایی با این زبان گرفته‌اند اما گوگل قصد دارد تا از آن جهت پیشرفت سیستم‌عامل اندروید استفاده کند.

هرچند حتی اگر گوگل تصمیم به چنین کاری داشته باشد، این امر می‌تواند روند طولانی داشته باشد؛ چراکه تعداد بسیاری از کدهای سیستمی و نرم‌افزاری اندروید نیاز به بازنویسی خواهند داشت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*