مردی برای گرفتن عکس سلفی مجسمه‌ی ۱۲۶ ساله را تخریب کرد!

تخریب مجسمه‌ی ۱۲۶ ساله تنها به خاطر گرفتن یک عکس سلفی

عصر ارتباطات یک خوبی دارد و آن‌هم این است که ما می‌توانیم از اقدامات ارزشمند تمام انسان‌ها در کشورهای دیگر آگاه شویم و آن‌ها را ستایش کنیم؛ اما یکی دیگر از خوبی‌هایش هم این است که ما می‌توانیم از حماقت‌های همنوعان خارجی خود هم مطلع شویم؛ حماقت‌هایی از نوع عکس سلفی.

عکس سلفی و به‌طورکلی عکاسی یک عکاس از خود، یکی از روش‌های جذاب عکس گرفتن است و خود من هم علاقه‌ی زیادی به این شیوه‌ی مدرن عکاسی دارم؛ اما این تکنیک هم مانند تمام (تاکید می‌کنم تمام) امکانات دیگر عصر تکنولوژی، دارای دو لبه است و همان‌طور که هرکسی می‌تواند با استفاده از آن، تصاویر هنری ماندگاری را ثبت کند، هستند کسانی هم که می‌توانند آن را در جهت تخریب آثار ماندگار جهان به کار بگیرند.

می‌پرسید چگونه؟ پاسخ دقیقا همان عملی است که یک مرد جوان در کشور پرتغال انجام داده است. این مرد جوان که هویت او فاش نشده است، تصمیم می‌گیرد که در برابر یک مجسمه‌ی ۱۲۶ ساله بایستد و یک عکس سلفی از خود بگیرد؛ اما این کاری است که همه انجام می‌دهند و مطمئنا این جوان نابغه باید یک فرقی با دیگران داشته باشد.

مردی برای گرفتن عکس سلفی مجسمه‌ی ۱۲۶ ساله را تخریب کرد!

اینجاست که فکر بکری به سر او می‌زند و برای اینکه بهترین عکس سلفی عمرش را ثبت کند، تصمیم می‌گیرد که به بالای این اثر تاریخی ارزشمند برود و درحالی که بر روی دوش این پادشاه گریان نشسته است، از خود عکس بگیرد. نتیجه هم دقیقا مطابق پیش‌بینی این جوان نادان پیش می‌رود و این اثر تاریخی، به زمین افتاده، می‌شکند و قطعات مختلف آن با برخورد به سطح زمین، نابود می‌شوند!

این‌گونه می‌شود که لبه‌ی دوم شمشیر عکس سلفی قربانی می‌گیرد و این مجسمه که از سال ۱۸۹۰ میلادی در شهر لیسبون کشور پرتغال قرار داشته است، به همین راحتی و توسط یک کاربر بی‌فکر از بین می‌رود. شاید مرگ انسان‌ها در هنگام گرفتن سلفی‌های خطرناک هم آن‌قدر که کار این عکاس احمقانه بوده است، آدم را ناراحت نمی‌کند؛ زیرا آن‌ها چیزی که متعلق به خودشان بوده را از بین برده‌اند و این جوان، میراث تمام مردم پرتغال و توریست‌های کشورهای دیگر را.

دولت پرتغال از این مجنون عکس سلفی شکایت کرده است!

مردی برای گرفتن عکس سلفی مجسمه‌ی ۱۲۶ ساله را تخریب کرد!

گفتنی است که این مجسمه در اندازه‌ی یک کودک هشت ساله و به افتخار یکی از پادشاهان محبوب تاریخ پرتغال یعنی دم سباستین (Dom Sebastian) تکمیل شده بوده و در تاریخی حدود ۱۲۶ سال قبل، در این مکان که امروزه یک ایستگاه مترو در کنار آن قرار دارد، نصب شده بوده است (این پادشاه به نام «سباستین اهل پرتغال» هم شناخته می‌شود).

به گزارش خبرگزاری نیویورک پست، تشکیلات زیرساخت کشور پرتغال که مسئولیت نگهداری از این مجسمه و دیگر آثار باستانی در سطح شهر لیسبون را بر عهده دارد، از این جوان شکایت کرده است. انتظار می‌رود با جریمه‌ی سختی که برای این عکاس سر به هوا در نظر گرفته شود تا عاشقان عکس سلفی، بار دیگر که هوس عکس گرفتن از خودشان در کنار آثار باستانی را کنند، دقت بیشتری از خود به خرج داده و از سر و کول مجسمه‌های چند صدساله بالا نروند!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. اگر توی ایران این اتفاق افتاده بود الان هیچ کس عین خیالش هم نبود مثل دست نوشته های دوستانی که در اکثر اثار باستانی های کشور میبینیم.
    به امید روزی که دوستان ما هم متوجه ارزش تاریخی اثار باستانی بشن و از خودشون یادگاری به جا نگذارند.