اپل از سیستم عامل macOS Sierra به همراه سیری رونمایی کرد

اپل از سیستم عامل macOS Sierra به همراه سیری رونمایی کرد

همانطور که دقایقی پیش در جریان کنفرانس WWDC 2016 و در سخنرانی مدیران اپل متوجه شدیم، نام سیستم عامل لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای این کمپانی از OS X قرار است که به macOS تغییر داده شود. سیستم عامل macOS Sierra نیز قرار است اولین نسخه‌ از سیستم عامل مک با نام جدید باشد.

نام سیرا از روی یکی از رشته‌ کوه‌های بزرگ جهان بر روی سیستم عامل macOS Sierra قرار داده شده است و همانطور که پیوستگی و یکدستی از جمله ویژگی‌های اصلی این رشته کوه است، اپل نیز در ساخت نسخه‌‌ی جدید سیستم عامل مک از اصل پیوستگی بین اجزای داخلی این سیستم عامل و البته سازگاری آن با آی او اس بهره برده است.

به غیر از پیوستگی و یکپارچگی بین اکو سیستم‌های نرم افزاری مختلف اپل، تکیه‌ی بیشتر این نسخه بر روی سرویس ذخیره‌سازی ابری اپل یعنی سرویس آی‌ کلاود (iCloud) نیز از دیگر ویژگی‌هایی است که توسط کریگ فدریقی (Craig Federighi) از مدیران ارشد بخش مهندسی نرم افزار اپل، برای این نسخه از سیستم عامل مک او اس شمرده شده است.

آقای فدریقی از قابلیت امنیتی جدیدی نیز برای سیستم عامل macOS Sierra رونمایی کرد و آن‌هم باز کردن سیستم با استفاده از اپل واچ بود. از این پس کاربران مک اگر ساعت هوشمند اپل را بر روی مچ خود بسته باشند و به سیستم کامپیوتری دارای این سیستم عامل نزدیک شوند، بدون اینکه نیازی به تایپ کردن پسوورد متنی باشد، قفل دستگاه باز خواهد شد و به حالت آماده برای کار در خواهد آمد.

قابلیتی به نام کلیپ بورد یونیورسال نیز دیگر امکانی است که به این نسخه از سیستم عامل مک او اس اضافه خواهد شد. این قابلیت همانطور که از نام آن مشخص است، محتویات حافظه‌ی کلیپ بورد (حافظه‌ای که متن‌های کپی شده توسط کاربر در آنجا ذخیره می‌شود) را بین آی او اس و سیستم عامل macOS Sierra به اشتراک خواهد گذاشت تا به‌طور مثال وقتی که در حال مرور اینترنت بر روی آیفون هستید و یک متن یا لینکی را کپی می‌کنید، بتوانید آن را در سیستم عامل مک هم مشاهده کنید و در کادر متنی مورد نظر خود وارد کنید (Paste کنید).

مهمترین قابلیت سیستم عامل macOS Sierra ، سیری خواهد بود

اپل از سیستم عامل macOS Sierra به همراه سیری رونمایی کرد

همانطور که از ماه‌ها پیش گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر ورود سیری به سیستم عامل مکینتاش وجود داشت، این اتفاق سرانجام در کنفرانس WWDC 2016 امشب رخ داد و همزمان با تغییر نام سیستم عامل او اس ایکس به مک او اس، دستیار صوتی سیری نیز به این سیستم عامل اضافه شد و کاربران مک‌بوک‌های اپل از این پس قادر هستند وظایف مختلف خود را به سیری محول کنند.

سیری در سیستم عامل macOS Sierra به‌صورت کاملا فعال و همزمان در نوار منو، در منوی داک و از طریق یک آیکون اختصاصی قابل دسترسی خواهد بود و کاربران می‌توانند درست مانند آی او اس از آن استفاده کنند و وظایف متنوعی از پخش موزیک و جستجو در سرویس اپل موزیک گرفته تا ارسال پیام و جستجوی فایل‌ها و تصاویر را به آن محول کنند.

همچنین گفته می‌شود که قابلیت پرداخت‌های موبایلی اپل یا همان سرویس اپل پی (Apple Pay) نیز به سیستم عامل مک او اس سیرا اضافه می‌شود و فروشگاه‌های بزرگ جهان با اضافه کردن یک دکمه‌ی مخصوص برای پرداخت توسط این سرویس، به کاربران اجازه می‌دهند که با نزدیک کردن اپل واچ یا با استفاده از آیفون خود، وارد این سرویس شوند و پرداخت خود را به آسانی و با سرعت و امنیت بالا انجام دهند.

البته اخبار تکمیلی و بررسی کامل هرکدام از قابلیت‌های جدید مک او اس سیرا به‌صورت جداگانه را طی ساعات آینده در گجت نیوز می‌توانید دنبال کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*