ظرف پر از پنیر 340 ساله

کشف یک ظرف پر از پنیر ۳۴۰ ساله از اعماق دریا

یک گروه از پژوهشگران و کاوشگران موزه کالمر به سرپرستی  Lars Einarsson در سوئد، توانستند با کشف یک گنج گمشده از دل تاریخ پرده از رازهای سر به مهر  بگشایند. این گنج قدیمی که از یک کشتی غرق شده به دست آمد، شامل سکه های طلا و حلقه الماس بود و همچنین جسم دیگری که بسیار جلب توجه کرد؛ یک ظرف پر از پنیر ۳۴۰ ساله و البته کاملا بدبو!

این گنج قدیمی در طول کاوش از کشتی سلطنتی Kronan به دست آمد. اعتقاد بر این است که این کشتی جنگی در ژوئن ۱۶۷۶، یعنی چیزی بیش از ۳۰۰ سال قبل، در خلال نبرد اولاند جنوبی (Battle of Southern Öland) غرق شد و تا سال ۱۹۸۰ که کاوشگران موفق به کشف آن شدند راز خود را مخفی نگه داشت . از آن زمان تا کنون بیش از ۲۰۰۰ اقلام موجود در این کشتی به بیرون کشیده شده است؛ اما این ظرف پر از پنیر عجیب ترین و غیرعادی ترین اکتشاف تا این تاریخ است.

یک ظرف پر از پنیر ۳۴۰ ساله از زیر دریای بالتیک کشف شد

سرپرست این تیم، لارس می‌گوید: “به نظر می‌رسد این پنیر کمی شبیه به گلوله هایی از پنیر راکفورت ( نوعی از پنیر گوسفندی که در جنوب فرانسه تولید می‌شود) باشد. این ظرف در گل و لای مدفون شده بود و به همین علت به‌خوبی محفوظ مانده است. ما درباره مقبره توت آنخ آمون (Tutankhamun) صحبت نمی‌کنیم؛ اما پیدا کردن همین ظرف پر از پنیر ۳۴۰ ساله از دل دریا نیز می‌تواند در نوع خود بسیار جالب توجه باشد.”

ظرف پر از پنیر 340 ساله

در حالی که ممکن است پیدا کردن پنیر قدیمی در زیر دریای بالتیک، کشف چندان سودمند و پر سر و صدایی نباشد؛ اما پژوهشگران را بسیار هیجان‌زده کرده است. نه تنها به این دلیل که پیدا کردن یک ظرف پر از پنیر قدیمی در میان این گنج گمشده می‌تواند موضوع هیجان انگیز و جالبی باشد، بلکه کشف چنین موردی می‌تواند تصوری از زندگی در کشتی‌های جنگی قدیمی را نیز آٖشکار کند که حتی در میان غارت و چپاول دزدان دریایی، ملوانان سعی می‌کرده‌اند تا از خوردن غذاهای خوب همچنان لذت ببرند.

این پنیر در حال حاضر در دمای پائین نگه داشته می‌شود تا زمانی که پژوهشگران بخواهند تجزیه و تحلیل علمی خود را بر روی آن آغاز کنند و بعد از آن شاید نکات جالب دیگری از دل تاریخ بیرون آید. Lars Einarsson می‌گوید: “این پنیر چه بوی مطبوعی دارد!”

ظرف پر از پنیر 340 ساله

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*