آیا کپی پیست پسورد امنیت شما را به خطر می‌اندازد؟

آیا کپی پیست پسورد در کلیپ بورد امنیت شما را به خطر می‌اندازد؟

بسیاری افراد هستند که از سرویس‌هایی مانند LastPass استفاده می‌کنند و با این کار، دیگر نیازی به یادداشت کردن پسورد و یا به خاطر سپردن آن ندارند. این سرویس‌ها پسورد شما را به صورت امن و مطمئن در کلیپ بورد (clipboard) کپی و درجایی که می‌خواهید آن را پیست (Paste) می‌کنند. کلیپ بورد محلی از حافظه موقت است که همه نرم افزارهای سیستم به آن دسترسی دارند و هیچ راهی برای محدود کردن یک نرم افزار خاص برای دسترسی یا عدم دسترسی به آن نیست. حال اگر شما یک نرم افزار مخرب را ناخواسته روی سیستم خود نصب کرده باشید، کپی پیست پسورد از/به کلیپ بورد می‌تواند امنیت شما را به شدت به خطر بیاندازد. در ادامه با گجت نیوز همراه باشید.

بسیاری افراد برای راحتی کار، از کپی پیست پسورد جهت ورود به حساب‌های کاربری خود استفاده می‌کنند.

حفاظت از  پسورد، چه برای ورود به حساب‌های آنلاین از آن استفاده شود و چه برای ورود و خروج به ویندوز باشد، بسیار مهم است. اگر یکی از پسوردهای شما لو برود و به دست افرادی برسد که قصد سوء استفاده از حساب‌های شما را داشته باشند، ممکن است بتوانند به دیگر پسوردهای شما نیز دسترسی پیدا کنند. افرادی که از شماره‌های مهمی مثل تاریخ تولد برای پسورد استفاده می‌کنند بیشتر از دیگران در معرض لو رفتن آن و دسترسی افراد سودجو به اطلاعات شخصی‌شان هستند. پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های امنیتی می‌گویند که یک شخص هیچ‌گاه نباید از پسوردهای مشابه برای حساب‌های کاربری خود استفاده کند و هیچ‌گاه آن را در محلی که دیگران به راحتی قادر به دیدن آن باشند، ننویسند.

زمانی که شما در معرض خطر نیستید

کپی پیست پسورد از کلیپ بورد، پتانسیل خطرآفرینی را دارد اما به خودی خود یک خطر محسوب نمی‌شود. اگر نرم افزارهای سیستم شما قابل اعتماد باشند و یا از منابع قابل اعتماد با مجوزات معتبر دانلود شده باشند، جای نگرانی برای کپی پیست پسورد وجود ندارد. در این حالت، کپی پسورد در کلیپ بورد و جایگذاری آن در هر فیلدی در سیستم، خطری محسوب نمی‌شود.

زمانی که ممکن است در معرض خطر باشید

اگر هر نرم افزاری را روی سیستم نصب کرده و با این کار با اخطاری از جانب ویندوز مواجه شده باشید، نرم افزاری ناامن به نظر برسد، از کیجن یا کرک در آن استفاده شده باشد، یا از منابع غیرقابل اعتماد دانلود و نصب شده باشد، سیستم شما در معرض خطر است. خودِ نرم افزار ممکن است خطری محسوب نشود، اما قطعا منابعی که نرم افزار از آنجا دانلود شده، خطرآفرین هستند. کیجن یا کرکی که شما در نرم افزار استفاده کرده و آن را به صورت غیرقانونی فعال نموده‌اید، بدون اینکه مطلع شوید اطلاعات سیستم شما مانند پسورد کپی شده در کلیپ بورد را به بیرون درز می‌دهد.

مرورگر اینترنت شما نیز اگر وارد سایت‌های مشکوک شوید، می‌تواند وسیله‌ای برای تخلیه اطلاعات سیستم باشد.

اگر بر روی سیستم خود یک نرم افزار مدیریت پسورد نصب کرده‌اید که قابلیت مشاهده تاریخچه کلیپ بورد را داشته و این تاریخچه را به صورت منظم پاک نمی‌کند، کپی پیست پسورد در کلیپ بورد می‌تواند کاری ریسک‌پذیر باشد.

ریسک خطای انسانی

شاید شما هم شنیده باشید که در صفحات اجتماعی برخی از افراد، لینک‌های نامتناسبی منتشر شده که فقط لینکی است که در کلیپ بورد به هر دلیلی کپی شده و به طور اتفاقی توسط آنها بازنشر گشته است. این اتفاق می‌تواند بعد از کپی پسورد در کلیپ بورد نیز اتفاق بیافتد. ممکن است با کپی پیست پسورد به صورت اتفاقی در یک متن، یک ارائه پاورپوینت که در حال کار بر روی آن هستید، یک ایمیل یا آخرین پست صفحه فیسبوک، آن پسورد را در معرض خطر قرار داده باشید.

چگونه سیستمی ایمن داشته باشیم؟

  1. نرم افزارهای مشکوک را نصب نکنید. از کیجن و کرک استفاده نکنید.
  2. همیشه نرم افزارها را از سایت‌های رسمی دانلود کنید.
  3. اگر نرم افزاری را از یک منبع نامطمئن دانلود کرده‌اید، قبل از نصب آن را در وب‌سایت Virus Total تست و بعد از اطمینان از بی‌خطر بودن، نصب کنید.
  4. اگر شما پسوردتان را در کلیپ بورد کپی و در جایی که خواستید پیست کردید، بلافاصله بعد از آن یک عکس یا متن را کپی کنید.
  5. توانایی خود را در به خاطر سپردن اطلاعات حساسی مانند پسوردها بسنجید بعد اقدام به نصب نرم افزار مدیریت پسورد کنید. اگر می‌بینید نمی‌توانید آنها را به خاطر بسپارید، آنگاه اقدام به نصب یک نرم افزار مدیریت کلیپ بورد مطمئن کنید.

این خطرات فقط مربوط به پسورد سیستم نمی‌شوند. اگر شما به دفعات اقدام به کپی اطلاعات حساسی مانند جواب یک سؤال امنیتی، کدهای فعال‌سازی یا اطلاعات کارت‌های اعتباری خود در کلیپ بورد می‌کنید، ممکن است در معرض خطر از دست دادن این اطلاعات قرار داشته باشید. بهترین و امن‌ترین حالت این است که هیچگاه اطلاعات مهم خود را در کلیپ بورد کپی نکنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*