نوبل فیزیک 2016

جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۶ به طور مشترک به ۳ دانشمند بریتانیایی رسید

برندگان جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۶ اعلام شد و این افتخار به طور مشترک نصیب سه دانشمند فیزیک از بریتانیا شد. ساعاتی پیش صد و دهمین مراسم نوبل فیزیک توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد در استکهلم سوئد انجام شد و برندگان آن معرفی شدند.

«دیوید جی تولس»، «دانکن هالدان» و «مایکل کاسترلیتز» سه دانشمندی هستند که به طور مشترک برای کشف نظری انتقال فاز توپولوژیک و مراحل توپولوژیک ماده برنده جایزه ۹۳۰ هزار دلاری نوبل فیزیک ۲۰۱۶ شدند. نیمی از این جایزه به دیوید تولس (David J.Thouless) هشتاد و دو ساله رسید و مابقی جایزه بین دانکن هالدان (Duncan M.Haldane) شصت و پنج ساله و مایکل کاسترلیتز (Micahel Kosterlitz) هفتاد و چهار ساله تقسیم شد. هر سه فیزیکدان در آمریکا زندگی می‌کنند و تحقیقات خود را انجام می‌دهند.

نوبل فیزیک 2016

این دانشمندان توانستند تحقیقات جالبی را در حوزه فیزیک ماده چگال انجام دهند. مطالعات آنها منجر به کشف رفتارهای غیر منتظره در مواد جامد شد که با محاسبات ریاضی به توضیح ویژگی‌های عجیب در رشته جدید توپولوژی می‌پردازد. به گفته کمیته نوبل این اکتشاف دری را به دنیای ناشناخته گشود و امکان طراحی مواد جدیدی را با انواع خواص فراهم می‌کند. فیزیک ماده چگال شاخه‌ای از علم فیزیک است که در آن چگالی مواد آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان از بر هم کنش ذرات بر یکدیگر چشم پوشی کرد.

نوبل فیزیک 2016

برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۶ کار خود را از دهه ۷۰ آغاز کردند

این دانشمندان کار خود را در دهه هفتاد میلادی آغاز کردند و ثابت کردند که در حالت‌های کمیاب ماده مانند ابررسانایی، ابر مایع و سطوح بسیار نازک مغناطیسی، ماده خواص عجیبی از خود نشان می‌دهد. آنها تفکر رایج که ماده از سه بعد طول، عرض و ارتفاع تشکیل می‌شود را نادیده گرفتند و پدیده‌های فیزیکی را در سطوح دوبعدی بررسی کردند.

جایزه نوبل فیزیک در سال گذشته به «تاکاگی کاجیتا» از ژاپن و «آرتور بی مک دونالد» از کانادا برای کشف نوسانات نوترینو رسیده بود. این جایزه بر اساس وصیت‌نامه آلفرد نوبل، شیمیدان سوئدی به بالاترین دستاورد حوزه‌های مختلف تعلق می‌گیرد و در اولین سال «ویلهلم کوتارد رونتگن» آلمانی برای کشف پرتوهای ایکس این جایزه را دریافت کرد. هر ساله مراسم نوبل در سالروز فوت آلفرد نوبل یعنی ۱۰ دسامبر در شهر استکهلم سوئد برگزار می‌شود. تا کنون بزرگانی چون آلبرت انیشتین، ماری کوری، نیلز بور، جیمز چادویک، رابرت میلیکان، مکس پلانک و ورنر هایزنبرگ موفق به دریافت این جایزه ارزشمند شده‌اند.

نوبل فیزیک 2016

جوان‌ترین برنده نوبل فیزیک، «لاورنس برگ» ۲۵ ساله بود که در سال ۱۹۱۵ به همراه پدرش این جایزه را کسب کرد. همچنین تا کنون دو زن توانسته‌اند جایزه نوبل را دریافت کنند؛ ماری کوری در سال ۱۹۰۳ برای کشف خواص رادیو اکتیو و ماریا گوپرت مایر در سال ۱۹۶۳ برای تحقیقات در زمینه ساختار اتم برنده نوبل شدند.

روز گذشته «یوشینوری اوسومی» از ژاپن جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ را دریافت کرد و فردا نیز برنده جایزه نوبل شیمی معرفی خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*