سیارک 2012TC4

سیارک ۲۰۱۲TC4 به قطر ۱۵ متر به زودی از کنار زمین عبور خواهد کرد

طبق محاسبات منجمان آژانس های فضایی،‌ سیارک ۲۰۱۲TC4 که از پنج سال پیش رویت نشده بود در روز ۱۲ اکتبر امسال (۲۰ مهر) از کنار زمین عبور می‌کند.

ناسا و آژانس فضایی اروپا در تلاش هستند تا از سیارک ۲۰۱۲TC4 به عنوان بستری برای آزمایش شبکه دفاع سیاره‌ای بین‌المللی استفاده کنند. این صخره آسمانی در مسیرش به سمت زمین،‌ از میان تاریکی ظاهر می‌شود و در تاریخ دوازدهم اکتبر امسال از کنار زمین عبور می‌کند. ستاره‌شناسان به تازگی موفق شده‌اند مسیر این جرم آسمانی را محاسبه کنند. اطلاع پیدا کردن از زمان دقیق عبور این سیارک از کنار کره خاکی می‌تواند آن را به کاندیدای مهم آزمایش کردن تجهیزات و زیرساخت سیستم دفاع سیاره‌ای تبدیل کند.

عبور اجرام آسمانی از کنار زمین همواره نگرانی‌های زیادی را برای آژانس های فضایی به وجود آورده است. شهاب سنگ Chelyabinsk یکی از این صخره‌های فضایی خطرناک است که در سال ۲۰۱۳ با سقوط در روسیه، خسارات زیادی را به بار آورد. ناسا،‌ آژانس فضایی اروپا و سایر نهاد‌های دیگر،‌ کمپینی را با عنوان «کمپین مشاهداتی ۲۰۱۲TC4» تشکیل داده‌اند تا مدار این سیارک را به طور دقیق بررسی کنند. بر اساس محاسبات قبلی،‌ سیارک ۲۰۱۲TC4 از فاصله ۶ هزار و ۷۶۰ تا ۲۷۴ هزار کیلومتری زمین عبور خواهد کرد اما اندازه آن را نمی‌توان به صورت دقیق تعیین کرد.

عبور سیارک ۲۰۱۲TC4 از فاصله ۵۰ هزار و ۱۰۰ کیلومتری زمین

این بار منجمان آژانس فضایی اروپا این سیارک را در شیلی و با استفاده از رصدخانه تلسکوپ بسیار بزرگ شکار کردند. با این وجود، مطالعات بیشتر در تاریخ ۳۱ جولای و ۵ آگوست،‌ ماهیت این جرم آسمانی را تایید کردند. شفافیت و فاصله عبور این سیارک از کنار زمین نشان می‌دهد که قطر آن حدود ۱۵ متر است. همچنین منجمان به این نتیجه رسیدند که سیارک مذکور به طور دقیق در ساعت ۵ و ۴۱ دقیقه به وقت گرینویچ در تاریخ ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ از کنار زمین و در فاصله ۵۰ هزار و ۱۰۰ کیلومتری سیاره ما عبور می‌کند. این فاصله برابر با ۱۳ درصد فاصله زمین تا ماه است.

سیارک 2012TC4

دانشمندان بر این باورند که در هنگام نزدیک شدن این جرم کیهانی به زمین،‌ شرایط مشاهداتی مطلوبی فراهم خواهد شد و این امر امکان جمع‌آوری داده‌های بیشتر در مورد این سیارک و سایر اجرام کیهانی نزدیک به زمین را فراهم می‌کند. همچنین به گفته منجمان، سیارک ۲۰۱۲TC4 مانند قبل، بلافاصله پس از عبور از مجاورت زمین در تاریکی فضا ناپدید می‌شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*