قلم سامسونگ گلکسی نوت 8

قلم سامسونگ گلکسی نوت ۸ (S Pen) قابلیت‌های بیشتری در مقایسه با قبل دارد

قلم سامسونگ گلکسی نوت ۸ (Galaxy Note 8) یکی از مهمترین ویژگی های این گوشی موبایل در مقایسه با سایر رقبا است. در ادامه کاربردهای قلم S Pen را بررسی می‌کنیم.

داشتن صفحه نمایش‌هایی بزرگ و از آن مهمتر یک قلم منحصربه‌فرد با کاربردهای ویژه، اصلی‌ترین وجه تمایز محصولات سری Note با سایر پرچمداران اندرویدی حتی پرچمداران سری S سامسونگ است. از زمان معرفی نخستین گوشی موبایل این سری در سال ۲۰۱۱ شاهد قلم بسیار پرکاربرد S Pen همراه این محصولات بودیم. این قلم‌ها به اندازه‌ای برای دستگاه‌های سری Note سفارشی‌سازی شده‌اند که حتی بر روی نمایشگر سایر محصولات خود سامسونگ نیز کار نمی‌کنند.

تا پیش از معرفی گلکسی نوت ۷ در سال گذشته میلادی، تغییر منحصربه‌فردی را در S Pen مشاهده نکرده بودیم. قلم گلکسی نوت قادر بود ۲۵۶ سطح مختلف فشار را تشخیص دهد. کاربران می‌توانستند از آن برای اعمالی همچون ورود به صفحات مختلف، اسکرین شات گرفتن و مخصوصا نوشتن یادداشت استفاده کنند. کمتر نرم افزاری از نخستین S Pen پشتیبانی می‌کرد و قلم، تنها حین استفاده از برنامه اختصاصی نوت برداری سامسونگ یعنی S Memo کارایی داشت.

قلم سامسونگ گلکسی نوت 8

برخلاف قلم سامسونگ گلکسی نوت ۸ که بیشتر بر روی قابلیت‌های آن کار شده، همراه با عرضه گلکسی نوت ۲ در سال ۲۰۱۲ شاهد طراحی مجدد ظاهر S Pen بودیم، به طوری که در مقایسه با قبل باریک‌تر و بلندتر بوده و در واقع خوش‌دست‌تر شده بود. دومین تغییر مهم آن افزایش سطوح تشخیص فشار تا ۱۰۲۴ پله بود. به عبارتی دیگر، حساسیت آن نسبت به نخستین S Pen چهار برابر بیشتر شده بود.

قلم سامسونگ گلکسی نوت 8

سامسونگ بر روی قابلیت‌های نرم افزاری آن نیز کار کرد که مهمترین نتیجه‌اش ارائه قابلیت Air View بود. به این ترتیب با بردن قلم بر روی ویدیو و یا یک موزیک، پیش‌نمایشی از آن نشان داده می‌شد. در نهایت باید به تشخیص بیرون آمدن قلم از جای خود اشاره کنیم که سبب می‌شد چند اپلیکیشن پیش‌فرض به صورت خودکار باز شوند.

همراه با معرفی گلکسی نوت ۲ و گلکسی نوت ۳ تعداد اپلیکیشن‌های پشتیبانی‌کننده از S Pen افزایش پیدا کردند. اگرچه این روال حین عرضه محصول بعدی نیز رعایت شد، اما مهمترین تغییر حین عرضه گلکسی نوت ۴ افزایش سطوح تشخیص فشار تا ۲۰۴۸ نقطه بود. برخلاف قلم سامسونگ گلکسی نوت ۸ ، به S Pen به کار رفته در گلکسی نوت ۵ قابلیت‌های زیادی اضافه نشده بود. متاسفانه به جای پیشرفت شاهد مشکلاتی نیز در این بخش بودیم.

قلم سامسونگ گلکسی نوت 8

سبک طراحی S Pen در محصول سال ۲۰۱۵ سبب می‌شد حتی با یکبار جا زدن آن به صورت سر و ته، قلم در جای خود گیر کند و تلاش برای بیرون آوردن آن، به خراب شدن قابلیت تشخیص خارج شدن ختم شود.

یکی از مهمترین تفاوت‌های پرچمدار سال ۲۰۱۶ سری نوت در مقایسه با پنج محصول پیش از خود، گستره‌ وسیعی از قابلیت‌های اضافه شده به قلم دستگاه بود. قلم این گوشی موبایل قادر بود تا ۴۰۹۶ سطح مختلف از فشار را متوجه شود که تغییری فوق‌العاده محسوب می‌شد. از آنجایی که گلکسی نوت ۷ اولین محصول سری نوت با قابلیت مقاومت در برابر نفوذ آب بود، کاربر می‌توانست حتی حین بردن دستگاه به داخل آب، با استفاده از S Pen به یادداشت‌برداری بپردازد.

قلم سامسونگ گلکسی نوت 8

شعاع نوک قلم از ۱.۶ میلی‌متر به ۰.۷ میلی‌متر رسیده بود و کاربر مزیت این تغییر را به خوبی حس می‌کرد. به لطف افزوده شدن دو سرویس جدید با نام Magnify و Glance به امکانات اسکرین شات Air Commands، کاربر قادر بود از تغییرات نمایشگر یک فایل با فرمت GIF ایجاد کند.

قلم سامسونگ گلکسی نوت 8

بعد از کشیدن فریم بر روی نمایشگر، تمامی تغییرات اعمال شده در این چهارچوب، در قالب یک فایل GIF ذخیره می‌شدند. ویژگی دیگری با نام Screen Off به کاربر اجازه می‌داد بدون نیاز به باز کردن قفل صفحه و در همان حالت لاک، به یادداشت‌برداری بپردازد. کاربر قادر بود همین نوشته‌ها را بر روی نمایشگر خاموش به نمایش در آورده و از آن‌ها به عنوان یادآور استفاده کند.

قابلیت‌های پیشین S Pen در قلم سامسونگ گلکسی نوت ۸ حفظ شده است

قابلیت Scrapbook به منظور قرار دادن اطلاعات محبوب در لیست اختصاصی، امکان استفاده از قلم به عنوان موس کامپیوتر، گرفتن اسکرین شات‌های سریع و حرفه‌ای به لطف قابلیت Smart Select، امکان ایجاد میانبر برای Air command به منظور دسترسی سریعتر به اپلیکیشن‌ها، امکان ایجاد یک صفحه کوچک در درون نمایشگر برای مشاهده محتوا در دیگر اپلیکیشن‌ها به لطف قابلیت Glance، بزرگنمایی و کوچک‌نمایی محتوا و امکان ترجمه سریع، تنها بخشی از قابلیت‌های S Pen در گلکسی نوت ۷ بودند. خوشبختانه قلم گلکسی نوت ۸ به عقب بازنگشته و تمامی ویژگی‌های نسل‌های پیشین قلم مخصوص سامسونگ در آن‌‌ها حفظ شده است.

قلم سامسونگ گلکسی نوت ۸ یکی از مهمترین ویژگی‌های آن است، به طوری که تعداد زیادی از کاربران تنها به خاطر وجود همین قابلیت آن را به سایر پرچمداران کنونی بازار ترجیح خواهند داد. با گذشت مدتی از رونمایی این محصول و انتشار اخبار رسمی‌تر توسط سامسونگ، بیشتر در جریان قابلیت‌های جدید S Pen در پرچمدار سال ۲۰۱۷ قرار خواهیم گرفت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. ببخشید قلم گوشی من چند لحظه بعد از فاصله دادن قلم از صفحه ی تاو خود به خود کار میکنه … چیمار میتونم بکنم؟

  2. “این قلم‌ها به اندازه‌ای برای دستگاه‌های سری Note سفارشی‌سازی شده‌اند که” [متأسفانه] حتی بر روی نمایشگر سایر محصولات خود سامسونگ نیز کار نمی‌کنند.”
    امیدواریم این نقطه ضعفِ یزرگ در نوت ۹ اصلاح شود!