لادا وستا

لادا وستا (LADA Vesta)؛ گزینه جانشینی تندر ۹۰ از روسیه می‌آید

در صورت توقف تولید تندر ۹۰، خودروی لادا وستا (LADA Vesta) یکی از گزینه‌های جانشینی آن در بازار ایران محسوب می‌شود. در ادامه با مشخصات و ویژگی‌های این سدان روسی آشنا می‌شویم.

پس از اجرای استانداردهای جدید خودرویی و افزایش این استانداردها از ۵۲ به ۸۳ مورد، احتمالا بسیاری از خودروهای داخلی نمی‌توانند خود را با شرایط و استانداردهای جدید تطبیق کنند و به همین دلیل شاهد بازنشسته شدن برخی از محصولات خودروسازان وطنی خواهیم بود. پیش از این خبرهایی در مورد خروج پراید و پژو ۴۰۵ و سمند سری اول از خطوط تولید شنیده بودیم اما یکی دیگر از محصولاتی که امکان توقف تولید آن وجود دارد، تندر ۹۰ است.

تندر ۹۰ فروش نسبتا خوبی در بازار دارد و شاید بسیاری از مشتریان از کیفیت آن نیز رضایت داشته باشند ولی با الزام سازمان استاندارد مبنی بر رعایت استانداردهای جدید خودرویی به نظر می‌رسد ایران خودرو باید به فکر جایگزینی مناسب برای تندر ۹۰ باشد. در همین رابطه گمانه‌زنی‌هایی برای جایگزین تندر ۹۰ به گوش می‌رسد اما تاکنون اطلاعات رسمی و دقیقی در این رابطه اعلام نشده است. با قرارداد رنو در ایران، احتمالا محصول جایگزین نیز باید از همین برند فرانسوی باشد.

با نگاهی به لیست محصولات رنو می‌بینیم که لادا وستا یکی از پرفروش‌ترین محصولات این برند در رده قیمتی ۱۰ هزار دلار است. Vesta محصولی از خودروساز روسیه‌ای لادا است و لادا نیز به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه خودروسازی رنو محسوب می‌شود.

لادا وستا

لادا وستا بر روی پلتفرم رنو سیمبل ساخته شده و در سال ۲۰۱۵ میلادی جایگزین مدل پریورا شد. این خودرو دارای ابعادی معادل ۴۴۱۰ میلی‌متر طول، ۱۷۶۴ میلی‌متر عرض، فاصله بین دو محور ۲۶۳۵ میلی‌متر و ظرفیت صندوق عقب ۴۸۰ لیتر است. بنابراین این سدان روسی از نظر ابعاد به تندر ۹۰ شباهت دارد. در بخش فضای داخلی و صندوق عقب نیز وستا کاملا با نیازهای مشتریان در بازار خودروی ایران هم‌خوانی دارد.

به این ترتیب می‌توان گفت لادا وستا یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین گزینه‌های جانشینی تندر ۹۰ در بازار ایران به شمار می‌رود و از نظر قیمتی نیز می‌تواند جوابگوی بازار خودروی کشورمان باشد. مدل دوگانه سوز این خودرو هم با توجه به پتانسیل سوخت گاز و آلودگی هوای کشورمان، گزینه خوبی برای ناوگان حمل و نقل عمومی خواهد بود.

لادا وستا

در همین رابطه، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در گزارشی به این موضوع که کدام خودرو بازیگر اصلی صنعت خودروی ایران خواهد بود پرداخت. این خبرگزاری نوشت خودروهایی چون پراید، پژو ۴۰۵ و حتی تندر ۹۰ به احتمال زیاد در سال آینده از بازار خارج می‌شوند و لادا وستا می‌تواند یکی از گزینه‌های جانشینی تندر ۹۰ و تبدیل شدن به بازیگر اصلی صنعت خودروی ایران در آینده باشد. در حال حاضر، سدان وستا یکی از پرفروش‌ترین خودروهای بازار روسیه محسوب می‌شود.

مشخصات لادا وستا

حجم موتور ۱.۶ لیتر ۴ سیلندر
گشتاور ۱۴۸ نیوتن متر
قدرت موتور ۱۰۶ اسب بخار
حداکثر سرعت ۱۷۸ کیلومتر بر ساعت
شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت ۱۱.۸ ثانیه
ظرفیت باک بنزین ۵۵ لیتر
طول ۴۴۱۰ میلی‌متر
عرض ۱۷۶۴ میلی‌متر
ارتفاع ۱۴۹۷ میلی‌متر
فاصله بین دو محور ۲۶۳۵ میلی‌متر
مصرف سوخت شهری ۹.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
مصرف سوخت بیرون شهری ۵.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی ۶.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
وزن ۱۲۳۰ کیلوگرم
ظرفیت صندوق عقب ۴۸۰ لیتر
گیربکس ۵ سرعته دستی

گالری عکس های لادا وستا

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. بنزین قورت میده