دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان

دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان به زودی رایگان می‌شود

دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان با استفاده از شبکه موبایل، در آینده‌ای نزدیک به صورت رایگان امکان‌پذیر خواهد شد. این دسترسی توسط برنامه ویکیپدیا زیرو (Wikipedia Zero) میسر می‌شود.

بعد از کاهش قدرت طالبان در افغانستان از سال 2001، این کشور با سرعتی زیاد در حال توسعه زیرساخت‌های خود است. گروهی از فیلم برداران تاریخی کشور، فیلم‌هایی که با زحمت از نابودی به دست طالبان حفظ شده بودند را اخیرا به صورت دیجیتالی در آوردند. یک تیم رباتیک که تمامی اعضای آن را دختران تشکیل می‌دادند، با ممنوعیت سفر اخیر مبارزه کرده و موفق شدند شانس حضور در مسابقات بین‌المللی آمریکا را پیدا کنند. همچنین در سال 2010، برنامه‌هایی برای توزیع کارت شناسایی الکترونیکی ملی چیده شد که همه نشان‌دهنده پیشرفت کشور با وجود عقب‌افتادگی‌های آن در گذر زمان است.

دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان

طی یک همکاری بین اپراتور موبایل Roshan این کشور و بنیاد ویکی‌مدیا، دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان حین استفاده اتصال به این اپراتور رایگان خواهد بود. این طرح از سال آینده اجرایی می‌شود. بر اساس اخبار وب سایت Independent، ویکیپدیا زیرو طی چند ماه آینده در افغانستان عرضه خواهد شد.

با استفاده از این برنامه، تمامی کاربران در افغانستان می‌توانند به ویکیپدیا دسترسی کامل داشته باشند. این دسترسی شامل جستجو و امکان ویرایش محتویات است. خوشبختانه این دسترسی هزینه‌ای از نظر میزان مصرف داده برای کاربران نخواهد داشت.

دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان

هدف از ایجاد دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان به صورت رایگان کمک به گسترش دانش است

اپراتور Roshan حدود یک ماه قبل شبکه موبایل 4G را به سرویس‌های خود افزود و اکنون با فراهم کردن دسترسی به ویکیپدیا در افغانستان به صورت رایگان، قدم مهم دیگری برداشته است. ویکیپدیا زیرو از شهریور پنج سال قبل، دسترسی رایگان به ویکیپدیا از سراسر نقاط دنیا را امکان‌پذیر کرده است. از آن زمان تا امروز، بیش از شصت اپراتور موبایل از پنجاه کشور دنیا به فهرست پشتیبانی‌کنندگان از آن اضافه شده‌اند. این لیست را می‌توانید در وب سایت Wikimediafoundation مشاهده کنید. نماینده مدیر عامل اپراتور Roshan افغانستان اعلام کرد این اپراتور، در تلاش برای افزایش دسترسی به دنیای اطلاعات پیشرو و رهبر است و به این موضوع افتخار می‌کند. به عقیده وی، همکاری با بنیاد ویکی‌مدیا مرز دسترسی به اطلاعات و دانش را افزایش خواهد داد. این افزایش برای کشوری همچون افغانستان، که حدود دو سوم جمعیت آن جوان هستند، بسیار ضروری است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

7 دیدگاه

 1. ایربرادر افغان همون طالبان مگه اینکه شمارو از چنگ امریکا نججات بده کجای کاری؟

 2. سخی بیا ایران خوب،اونجا موندی چکار؟بیا اینجا پیشرف کن

 3. دولتا افغانستان به ما مردما زحمت کش خایلی سخت مگیرا تالبان نیز مالیات زیادى بر اینتر نت وارد نمودا

 4. نام ایران در این لیست نبود کاش می گفتید دلیلش چیه

 5. مگه چقد حجم مصرف میکنه اونوقت میگن علم بهتر است یا ثروت
  افغانیا زدن رو دست اسکاتلندیا

 6. تو ایرانم مجانیه،یعنی چی مگه کجا پولیه که ما خبر نداریم؟موندین چی تیتر بزنین ها

  • خبر رو با دقت بخونید دوست عزیز:
   “خوشبختانه این دسترسی هزینه‌ای از نظر میزان مصرف داده برای کاربران نخواهد داشت.”
   همونطور که تو متن آورده شده، دسترسی به ویکیپدیا تو کشور افغانستان از نظر مصرف داده رایگان شده. ویکیپدیا یه منبع رایگان و منبع‌باز در سراسر جهانه