دوربین سامسونگ گلکسی S9

دوربین سامسونگ گلکسی S9 شگفتی‌ساز خواهد شد؛ بررسی دوربین پرچمدار سامسونگ

دوربین سامسونگ گلکسی S9 به نظر تبدیل به یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت پرچمدار جدید سامسونگ خواهد شد. دوربین گلکسی اس ۹ سامسونگ (Samsung Galaxy S9) قادر به فیلم برداری سوپر اسلوموشن با نرخ هزار فریم بر ثانیه بوده و گشودگی دریچه دیافراگم متغیری خواهد داشت.

همان روالی که سال‌قبل برای گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس پدید آمد، امسال برای گلکسی اس ۹ و برادر بزرگتر آن در حال رخ دادن است. سال گذشته بعد از مشخص شدن زمان رونمایی این دو گوشی، هر روز کوله‌باری از اخبار پیرامون آن‌ها منتشر می‌شد. اکنون نیز که از چند روز قبل، زمان معرفی گلکسی اس ۹ سامسونگ به طور رسمی اعلام شده است، روزانه شاهد انتشار اخباری بیشتر پیرامون این مدل و همچنین گلکسی اس ۹ پلاس هستیم.

بعد از اینکه مشخصات فنی گلکسی اس ۹ سامسونگ با انتشار عکس جعبه آن لو رفت، اطلاعات بسیار جالبی از ویژگی‌های سخت افزاری، مخصوصا دوربین این گوشی موبایل، به دست آوردیم. مد‌ت‌ها قبل شایعاتی پیرامون توانایی دوربین سامسونگ گلکسی S9 و گلکسی S9 پلاس برای ضبط ویدیوهای سوپراسلوموشن همانند دوربین Motion Eye پرچمداران سونی شنیده بودیم، اما بر اساس عکس جعبه گوشی، دوربین گلکسی اس ۹ واقعا دارای قابلیت فیلم برداری با نرخ هزار فریم بر ثانیه است. این نرخ حتی در مقایسه با حداکثر نرخ ۹۶۰ فریم بر ثانیه‌ای سونی اکسپریا ایکس زد پریمیوم کمی بیشتر است. سامسونگ این قابلیت را “Super Slow-mo” می‌نامد.

دوربین سامسونگ گلکسی S9

این قابلیت بسیار استثنایی است، اما منحصربه‌فرد محسوب نمی‌شود، چرا که سال ۲۰۱۷ نیز در یک پرچمدار شاهد وجود آن بودیم. پس برگ برنده دوربین گلکسی اس ۹ چیست؟ سامسونگ قصد دارد با افزودن قابلیت گشودگی دریچه دیافراگم متغیر، دیگر گوشی‌سازان را در بخش دوربین موبایل به چالش بکشد.

گشودگی دریچه دیافراگم دوربین متغیر

بر اساس اطلاعاتی که از جعبه گوشی به دست آمده، گشودگی دریچه دیافراگم دوربین سامسونگ گلکسی S9 می‌تواند بسته به شرایط و نور محیط، بین f/1.5 و f/2.4 تغییر کند. این موضوع برای ضبط ویدیوهای دارای نرخ فریمی بسیار بالا اهمیت زیادی دارد، چرا که شاتر دوربین می‌بایست با سرعت فوق‌العاده زیادی کار کند. این موضوع سبب کاهش نور دریافتی از محیط می‌شود.

دوربین سامسونگ گلکسی S9

به این ترتیب در زمان عدم وجود نور طبیعی زیاد، عملا فیلم برداری سوپر اسلوموشن بی‌فایده خواهد بود. همانطور که می‌دانید پاشنه آشیل دوربین‌های موبایل، با وجود این همه پیشرفت، عکاسی در زمان عدم وجود نور طبیعی کافی است.

گوشی های موبایل دیگری با توانایی ضبط ویدیوهای اسلوموشن با نرخ ۱۲۰ فریم و یا ۲۴۰ فریم بر ثانیه نیز وجود دارند، اما این حالت با زمان فیلم برداری با نرخ ۱۰۰۰ فریم بر ثانیه غیر قابل مقایسه بوده و حین استفاده از این نرخ بالا، به نور محیطی فوق‌العاده بالایی احتیاج است. اما با داشتن گشودگی دریچه دیافراگم عریضی همچون f/1.5، که پیش از این در هیچ دوربین موبایلی استفاده نشده است، می‌توان نور بسیار زیادی دریافت کرد.

دوربین سامسونگ W2018

گشودگی دریچه دیافراگم متغیر گوشی تاشوی سامسونگ W2018

البته داشتن گشودگی f/1.5 فقط برای ضبط ویدیوهای سوپر اسلوموشن کاربردی نیست و حین فیلم برداری عادی حین تاریکی نیز بسیار کاربردی خواهد بود. در دوربین‌های دارای گشودگی دریچه دیافراگم ثابت، در زمان عدم وجود نور طبیعی کافی، دوربین فقط می‌تواند بر روی سرعت شاتر و ISO به منظور اطمینان از ثبت صحیح صحنه تکیه کند.

حتی می‌توان با عریض‌تر کردن گشودگی دریچه دیافراگم دوربین سامسونگ گلکسی S9 با وجود حضور نور کافی، تصاویری بسیار شارپ ثبت کرد. اما این قابلیت یک نقطه ضعف بسیار اساسی دارد. عریض‌تر بودن سبب می‌شود به خاطر خطای عدم دقت هندسی لنز، برخی تصاویر به صورت کاملا تار و یا دارای بخش‌هایی محو شده ثبت شوند.

تصویر زیر (سمت چپ) در زمان قرار دادن گشودگی دریچه دیافراگم دوربین گوشی تاشوی سامسونگ W2018 بر روی f/1.5 ثبت شده است. عکس سمت راست متعلق به دوربین گلکسی نوت ۸ است. این موضوع نشان می‌دهد عریض‌تر کردن آن برای دریافت نور بیشتر در زمان وجود نور طبیعی کافی، با ریسک‌هایی همراه است، به همین دلیل بهتر است تنها در عکاسی حین تاریک بودن هوا، دوربین را وادار به دریافت نور بیشتری از محیط کنیم.

دوربین سامسونگ گلکسی نوت 8

کاهش گشودگی، سبب بهبود جزییات تمامی اشیای درون فریم می‌شود، هر چند ممکن است در صورت کاهش بیش از حد آن (مثلا رسیدن به f/16 و یا f/22)، مجددا به میزان جزییات ثبت شده عکس لطمه وارد شود. در این زمان انکسار رخ داده و جزییات عکس را تحت شعاع قرار می‌دهد. اما به جای نگرانی بابت بروز انکسار، باید از احتمال تار شدن عکس‌های دوربین سامسونگ گلکسی S9 در زمان افزایش گشودگی به f/1.5 نگران باشید.

دوربین سامسونگ گلکسی S9

احتمالا تغییر بین حداقل و حداکثر میزان گشودگی در دوربین سامسونگ گلکسی S9 به دو حالت دستی و خودکار امکان‌پذیر خواهد بود. در حالت خودکار، دوربین بسته به شرایط میزان آن را تنظیم می‌کند، در حالی که ممکن است کاربران حین قرار دادن گشودگی دریچه دیافراگم بر روی حالت تنظیم دستی، میزان آن را بر روی عریض‌ترین حالت ممکن قرار بدهند، چرا که در صورت عدم بروز محوشدگی، عکس ثبت شده در بهترین حالت ممکن خواهد بود.

عمق میدان بیشتر

اعداد مربوط به گشودگی دریچه دیافراگم دوربین‌های موبایل، تاثیری بر روی عمق میدان ندارند، مگر این که به سوژه عکس بیش از اندازه (کلوز آپ) نزدیک باشیم. به عنوان نمونه ایجاد عمق میدانی شبیه به تصویر زیر که به وسیله لنز Helios 44-3 در گشودگی دریچه دیافراگم f/2.0 ثبت شده است، با استفاده از دوربین گوشی‌ های هوشمند کنونی امکان‌پذیر نیست، چرا که فاصله تا سوژه بسیار کم است. با این حال افزایش بیش از اندازه گشودگی می‌تواند در مواردی دیگر کاربردی باشد.

افکت بوکه

افکت بوکه اکنون تبدیل به بخشی مهم از دوربین‌های موبایل بالارده شده است. پیشتر اعمال این افکت فقط در بین جامعه عکاسان متداول بود، اما اکنون به لطف وجود حالت عکاسی پرتره در گوشی های هوشمند (اغلب دارای دوربین دوگانه)، کاربرانی عادی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. اما دست پیدا کردن به عمق میدان کم دوربین‌های عکاسی تخصصی، برای دوربین گوشی های موبایل به خاطر محدودیت‌های فیزیکی امری غیر ممکن است.

به همین دلیل شرکت‌هایی همچون گوگل دست به دامن راهکارهای نرم افزاری شده‌اند تا به وسیله شبیه‌سازی تقریبی عمق میدان کم دوربین‌های عکاسی تخصصی دارای لنزهای مجهز به گشودگی دریچه دیافراگم بسیار بالا، بدون استفاده از ماژول دوربین دوگانه، اعمال افکت بوکه را امکان‌پذیر کنند.

دوربین سامسونگ گلکسی S9

دوربین‌های موبایل البته می‌توانند حین ثبت عکس‌های کلوز آپ، پس‌زمینه را محو کنند، اما کاربران دوست دارند عکس پرتره آن‌ها در زمانی که محل قرارگیری‌شان نیز به طور واضح مشخص است ثبت شود. اما این کار همچنان بر روی گوشی های هوشمند به دلیل وجود محدودیت‌های سخت افزاری امکان‌پذیر نیست و حتی دوربین سامسونگ گلکسی S9 دارای گشودگی دریچه دیافراگم حداکثری f/1.5 نیز نمی‌تواند ناجی باشد.

البته بعید نیست سامسونگ راهکاری شبیه به گوگل را در پیش گرفته و دوربین گلکسی S9 را همانند دوربین پیکسل ۲، با وجود داشتن یک سنسور به حالت عکاسی پرتره مجهز کند. تصویر زیر توسط گوشی W2018 سامسونگ ثبت شده است. تصویر سمت راست حین قرار داشتن گشودگی دریچه دیافراگم بر روی f/2.4 و تصویر سمت چپ حین گشودگی f/1.5 ثبت شده است. نمونه سمت چپ، محوشدگی پس‌زمینه بیشتری دارد.

سنسور دوربین سامسونگ گلکسی S9

در حال حاضر اطلاعات دقیقی پیرامون سنسور دوربین همانند اندازه پیکسل‌های آن در دسترس نیست، اما می‌توان پیش‌بینی کرد سامسونگ از سنسور Dual Pixel ISOCELL Fast 2L9 دارای رزولوشن ۱۲ مگاپیکسل خود که آن را در سال ۲۰۱۷ رونمایی کرد در دوربین گلکسی اس ۹ استفاده می‌کند. در مقایسه با سنسور پرچمداران پیشین، این ماژول نازک‌تر بوده و به همین دلیل پیاده‌سازی مکانیزم گشودگی دریچه دیافراگم متغیر و همچنین قرار دادن چیپ DRAM به منظور بافر تصویر حین فیلم برداری با نرخ فریمی بالا را امکان‌پذیر می‌کند.

اندازه پیکسل‌های این سنسور در مقایسه با نمونه به کار رفته در دوربین گلکسی اس ۸، اس ۸ پلاس و گلکسی نوت ۸ از ۱.۴ میکرومتر به ۱.۲۸ میکرومتر کاهش یافته است. در صورت استفاده از این سنسور در دوربین سامسونگ گلکسی S9 ، سازنده باید فکری به حال کاهش اندازه پیکسل‌ها کند.

نتیجه‌گیری

دوربین سامسونگ گلکسی S9 نخستین نمونه‌ای نخواهد بود که در آن از گشودگی دریچه دیافراگم متغیر استفاده شده است. به عنوان نمونه‌ای بسیار قدیمی می‌توانیم به نوکیا N86 اشاره کنیم که محصول سال ۲۰۰۹ محسوب شده و به گشودگی دریچه دیافراگم متغیر سه مرحله‌ای (f/3.2 ،f/2.4 و f/4.8) مجهز شده بود.

دوربین نوکیا ان 86

Nokia N86

از آنجایی که ضخامت گوشی های هوشمند مرتبا کاهش پیدا می‌کند، شرکت‌های گوشی‌ساز به تکنولوژی‌هایی که نیازمند فضای بیشتری هستند پشت کرده‌اند. به دلیلی مشابه اکنون در هیچ کدام یک از گوشی های هوشمند متداول شاهد استفاده از فلاش زنون نیستیم.

با این حال، توسعه تکنولوژی سبب می‌شود سخت افزارهای گذشته، با کارایی بیشتر و در ابعادی کوچکتر مجددا عرضه شوند، به همین دلیل رفته رفته باید منتظر بازگشت برخی از قابلیت‌های کاربردی گوشی های هوشمند اولیه به دستگاه‌های اندرویدی و آی او اسی کنونی باشیم.

در کنار انتشار اطلاعاتی پیرامون دوربین سامسونگ گلکسی S9 ، یک شایعه هیجان‌انگیز درباره دوربین مدل بزرگتر نیز به تازگی در محافط خبری پیچیده است. دوربین گلکسی S9 پلاس که طبق اخبار قبلی برخلاف مدل پایه از نوع دوگانه خواهد بود، به گشودگی دریچه دیافراگم f/1.4 مجهز شده است. به زودی اطلاعاتی بیشتری درباره مدل بزرگتر نیز به دست می‌آوریم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۶ دیدگاه

 1. مهمترین فاکتور یک دوربین سایز سنسور تصویری شه که یعنی با توجه به ثابت بودن تعداد پیکسل ها (۱۲ مگاپیکسل) و کوچک شدن سایز هر پیکسل یعنی سایز سنسور کوچک تر شده که اصلا خوب نیست این پارامتر ساده ترین و بیشترین تاثیر رو در کیفیت دوربین داره سامسدنگ می بایست سایز پیکسلش رو به حدود ۲ برسونه نه این که کمتر کنه به علاوه تغییر از دوربین دوگانه باعث عقب افتادن بیشتر این شرکت میشه دوربین های گوشی هواوی به خاطر استفاده کردن از همین تکنولوژی (یک سنسور سیاه و سفید و یک سنسور رنگی) اینقدر پیشرفت کردند همچنین امیدوارم تکنولوژی مشابه اپل (پیکسل های عمیق تر) و لنز با کیفیت تری که در دیگر پرچم دار ها وجود داره امسال به پرچمدار سامسونگ اضافه بشه

 2. گوشی نوستالژی فقط سونی اریکسون p910

 3. یادش بخیر زمانی که نوکیا در اوج قله فناوری و خلاقیت بود،کیفت دوربین های بینظرش که ساخت کارل زایس بود و فناوری آن به آینده تعلق داشت که دیگه جای خود را داشت با حک این عبارت به همراه بارکُد پشت گوشی های نوکیا: MADE IN FINLAND

 4. این عکس پایینی نوکیا ما رو برد به گذشته ، یادش بخیر چه گوشی هایی تولید می کرد نوکیا ، تو کیفیت سخت و دوربین حرف نداشت .

 5. سامسونگ قصد جبران داره

 6. زنده باد سامسونگ…همیشه بی رغیب بوده و خواهد بود

 7. وقتی دوگانه نباشه یحتمل با گشودگی دریچه دیافراگم متغیر مواجه بشیم، شکی نیست یکی از بهترین دوربین های ۲۰۱۹ میشه

 8. من منتظر نوت ۹ میمونم همیشه کامل ترین محصول سامسونگه

 9. اس ۹ شاهکار میشه، ببینید کی گفتم ??❤️❤️❤️❤️????

  هیچ برندی سامسونگ نمیشه، توی سری S، دوربین محشر، سخت افزار قوی و صد البته زیبایی ظاهری و همه و همه باعث میشن بهترین گوشیا باشن

 10. فقط هوآوی P20

  اگر شایعات فعلا مبنا قرار بدیم، این دوربین ها در مقابل هیچی نیستن

 11. هزارررررر فریممم .داره نظرمو در مورد خودش عوض میکنه