منشا هوشیاری و تفکرات عمیق انسان یک ویروس باستانی است!

منشا هوشیاری و تفکرات عمیق انسان یک ویروس باستانی است!

دانشمندان به تازگی مقالاتی را چاپ کرده‌اند که بر اساس آن‌ها، منشا هوشیاری و آگاهی انسان یک ویروس باستانی معرفی شده که در مغز انسان قرار گرفته است.

به تازگی دو مقاله در ژورنال “Cell” به چاپ رسیده است که دانشمندان در آن‌ها، وارد شدن کد ژنتیکی یک ویروس باستانی به ژنوم حیوانات چهارپا در گذشته‌ای بسیار دور را دلیل اصلی شکل‌گیری هوشیاری در بشر اعلام کرده‌اند؛ به بیان دقیق‌تر، این کد ژنتیکی که تا به امروز در مغز انسان قرار دارد، وظیفه ارسال اطلاعات ژنتیکی از سلول‌های عصبی به سلول‌های مجاور را در کپسول‌هایی که خود شبیه به ویروس هستند، دارد. پژوهشگران معتقدند که این بسته‌های اطلاعاتی نقشی حیاتی در ارتباط‌گیری عصب‌ها در مغز داشته و سطح فکری عمیقی را برای بشر ممکن می‌سازند.

نقش ویروس‌ها در ژن انسان و اطلاعاتی از عملکرد این ساختارها

البته شاید در نگاه اول منشا ویروسی کد ژنتیکی انسان کمی عجیب به نظر بیاید، اما این اتفاق بیشتر آنچه که تصور می‌کنیم، معمول است؛ در سال 2016 دانشمندان در مقاله‌ای اعلام کردند که بین 40 تا 80 درصد ژنوم انسان از طریق یک حمله ویروسی بسیار قدیمی و باستانی شکل گرفته است.

منشا هوشیاری و تفکرات عمیق انسان یک ویروس باستانی است!

جالب است بدانیم که برخلاف باکتری‌ها، این ساختارهای مولکولی تنها به دنبال زندگی در بدن میزبان نیستند و بیشتر به عنوان انگل‌های ژنتیکی شناخته می‌شوند؛ ویروس‌ها کد ژنتیکی خود را در سلول‌های قربانی تزریق کرده و با در اختیار گرفتن امکانات این ساختارها، آن‌ها را به وسیله‌ای برای تولیدمثل تبدیل می‌کنند.

این فرایند به صورت معمول خطری برای میزبان ندارد، اما هر چند وقت یک‌بار پیش می‌آید که کد ژنتیکی ویروس قابل‌استفاده و مفید بوده و از بدن میزبان خارج نشود. مدتی پیش در یک مقاله اظهار شد که ژن‌های ویروسی نقشی مهم در سیستم ایمنی بدن و دوره‌های ابتدایی رشد جنین دارند.

مقاله‌های جدید در مورد نقش ویروس باستانی در آگاهی بشر

با این حال در پژوهشی که به تازگی نتایج آن منتشر شده، محققان با بررسی نقش ویروس های باستانی در تکامل بشر، پا را از مطالعات قبلی فراتر گذاشته و اعلام کرده‌اند که نه تنها یک ویروس باستانی در سلول‌های مغز انسان‌ها و حیوانات فعالیت دارد،‌ بلکه به احتمال قوی حضور این ویروس نقشی اساسی در فرآیند تفکر انسان داشته و بدون آن،‌ هوشیاری و آگاهی بشر هیچ‌گاه به وجود نمی‌آمده است.

دانشمندان در طول مطالعه اخیر خود دریافتند که در هنگام فعالیت یک سیناپس که به عنوان محل اتصال نورون‌ها یا همان سلول‌های عصبی شناخته می‌شود، ژن ویروس باستانی کار خود را آغاز کرده و اطلاعاتش را به صورت کدهای ژنتیکی متحرک، منتقل می‌کند. این کدها متحرک آر ان ای (RNA) نام دارند و محققان اسم «ژن آرک» (Arc gene) را برای ژن این ویروس‌ها انتخاب کرده‌اند.

آر ان ای عامل و پیام‌رسان دی ان ای (DNA) در محیط خارج از هسته سلول است و دستورالعمل‌های ژنتیکی را به محل‌های موردنیاز منتقل کرده و این طور که به نظر می‌رسد،‌ ویروس‌ها به جای دی ان ای، کدهای ژنتیکی خود را در آر ان ذخیره می‌کنند. سلول‌های عصبی هم در اطراف آر ان ایِ ژن آرک، نوعی پوشش ویروس مانند را می‌سازند و اطلاعات ژنتیکی موردنظر را بین نورون‌ها منتقل می‌کنند.

منشا هوشیاری و تفکرات عمیق انسان یک ویروس باستانی است!

البته هنوز مشخص نیست که با رسیدن بسته‌های اطلاعاتی پوشیده شده به سلول‌های جدید،‌ چه اتفاقی می‌افتد، اما پژوهشگران اثبات کرده‌اند که با مختل شدن فرآیند شرح داده شده، سیناپس‌ها دچار مشکل می‌شوند و در افرادی که به اوتیسم یا نابهنجاری‌های عصبی دیگر مبتلا هستند، ژن آرک عملکرد مناسبی ندارد.

دانشمندانی که در سال 2016 بر روی این موضوع فعالیت داشتند، اظهار کرده‌اند که فرآیند اعلام‌شده توسط همکارانشان تاکنون بهترین تئوری مطرح‌شده در مورد انتقال اطلاعات بین سلول‌های عصبی است و این پروسه زمینه عملکردهای ساده و پیچیده مغز انسان را فراهم می‌کند.

در قدم بعد، پژوهشگران میگویند که باید متخصصان عصب‌شناسی و محققان حوزه ویروس های باستانی با یکدیگر همکاری کرده و در کنار مشخص کردن مکانیسم وارد شدن این ویروس به ژنوم انسان، جزئیات بیشتری را در مورد انتقال اطلاعات بین سلول‌های بشر مشخص کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

18 دیدگاه

 1. سلام
  کلیات اینه
  هرچی الان به اسم علم دارن به خوردمون میدن چرت وپرته
  هرچقدر میخواید منفی ….
  هروز دارن ضد حرف های قبلیشون میگن
  ولی مطالب علمی چه راست چه چرت و پرت جالبن..
  چرا چون بیشتر نوع تفکرشون میبینی تا واقعیت علمی رو
  مثال کوچیک:
  درمورد موجودات فضایی(وجود دارن یا نه)
  اره یا نه
  هر کدام ثابت بشه همه چی میره زیر سوال
  تو گنگی میشه بازی کرد
  موفق باشید

 2. خخخ ما خودمون ویروسیم

 3. پس خوبه که ویروسی شدیم وگرنه الان عین حیونا یا علف خوار بودیم یا درنده البته الان جفتشو هستیم

 4. کار خدا رو ببین آدم توش میمونه بخدا

 5. برو بابا
  تا دیروز میگفتن انسان و بشر هوشمند نوادگان میمونها و نئاندرتال ها هستن چون اونا رفته رفته متکامل شدن و منقرض شدن و انسانها ازشون بوجود اومدن

  حالا که فسیل نئاندرتال تویه اسرائیل هم عصر با انسانها پیدا شد ، معلوم شد نه میمونا پدر انسانهان نه انسانها فرزندشون ، فقط باهم هم دوره بودن مثل آلان که هم میمون هست هم انسان و باهم زندگی میکردن

  البته معلوم نیست شاید اروپاییا فرزند میمونا باشن ، به ما مربوط نیست ….
  خخخخخخخخ

 6. کپ زدم
  اصلا فکر همچین چیزی هم نمیکردم
  ممنون از اطلاعات بروزتون

 7. دلیل این عقب افتادگی از تمدن و تکنولوژی روز همین وابستگی به مسایل مذهبی و کورکورانه قبول کردن و یا عدم قبول واقعیت هست ، تمدن بسیار پیشرفته و غنی و قدمت چند هزار ساله خاور میانه بخاطر وابستگی و چشم و گوش بسته قبول کردن مسایل دینی بجای علم بود متاسفانه ( نیاز به توضیح بیشتر نیست کمی مطالعه و خوندن تاریخ نیازه) اما دنیای غرب با پس زدن دین در مسایل علمی و کنکاش و زحمت بسیار به این جایگاه امروز رسیده ( دین و مذهب برای رشد و تعالی خوبه و کامل نیست و به علوم دیگه هم نیاز هست )

  • شما خیلی خودشو ناراحت نکن
   این مذهبیا که عقل ندارن ، یه مشت دروغ به هم میبافن اسمشو میذارن دین
   یا خدا راسته یا دروغ
   فوقش 70 سال دیگه هممون میمیریم
   معلوم میشه
   غصه نداره

  • خیلی از فرضیات علوم ناقص یا اشتباه در آمدند – حالا هم اگر این فرضیه صحیح باشد – این ویرورس که باعث هوشیاری انسان ها شده حتما قبلا ژن های یک موجود متفکر با خود حمل می کرده و گرنه ویروس چگونه تفکر و تعقل داشته است؟ موجودات خیلی کاملتری از ویروس داریم ولی تفکر و تعقل ندارند چه برسد به ویروس؟

 8. با سلام – شاید ویروس ها در تغییر ژنی بدن انسان دخیل باشند ولی چیزی که باعث تفکر و هوشیار آدمی هست مغز انسان نیست بلکه روح و عقل آدمی است. مغز بعضی از حیوانات چندین برابر انسان می باشد و خیلی حواس آنها بسیار از حواس کاملتر است ولی تفکر و عقل مختص انسان است و سایر حیوانات براساس غریزه کار می کنند نه براساس تفکر و تعقل
  حالا این ویرورس بی روح شاید – البته در صورت صحت فرضیه – سبب تکامل مغز می شود نه روح انسان و این برداشت ناشی از عدم شناخت عقل و روح متفکر انسان می باشد

  • agha taraf dareh bar asaas aghl va mantegh natije ra gozaresh mideh, unvaght shoma bar che asassi be in “shenakht aghl va rooh motefakereh ensan” residi
   !!!?!
   nakone bar asas ketabi ke 1400 sal pish neveshteh shodeh
   ?!?!?

 9. اگه همین ری منفی رو ندین دیگه نمیاد اینجا چرت و پرت بنویسه

 10. این مطلب از نظر شرعی مشکل داره

 11. مرگ بر مقاله ضد دین