منطقه ممنوعه

۱۹ منطقه ممنوعه که اجازه ورود به آنها را ندارید (بخش دوم)

در کره زمین، مکان‌های ممنوعه بسیاری وجود دارند که هیچ‌کسی اجازه ورود به آنها را ندارد. در ادامه، چندین منطقه ممنوعه که کسی نمی‌تواند از آنها بازدید کند را معرفی خواهیم کرد.

در این مجموعه، ما مکان‌هایی را معرفی خواهیم کرد که کسی اجازه ورود به آنها را ندارد و اگر کسی برای بازدید پافشاری کند، حتی ممکن است جان خود را هم از دست دهد.

در بخش اول، ۱۰ مکان ممنوعه مشهور را معرفی کردیم؛ حال قصد داریم سایر مناطقی که نباید از آنها بازدید کنید را معرفی کنیم.

اگر به این مناطق و رازهای آنها علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم این مقاله را تا انتها بخوانید.

معرفی چند منطقه ممنوعه مشهور

۱۱. متروی ۲، روسیه

منطقه ممنوعه

در زمان حکم‌رانی استالین، یک سیستم حمل و نقل زیرزمینی مخفی با نام متروی ۲ (Metro-2) در روسیه ساخته شد. تصور می‌شود این سیستم مترو مرموز نهادهای اداری مثل کرملین، فرودگاه دولتی Vnukovo-2 و آکادمی نظامی General Staff Academy را به یکدیگر متصل می‌کند. علاوه بر این، گفته شده است که این تونل‌ها شامل آپارتمان‌ها و اتاق‌های فنی هم می‌شوند. از آنجایی که این سیستم در دسترس بیگانگان قرار نداشت، اعتقاد بر این است که این یک تونل فرار مخفی برای افراد مهم در هنگام جنگ باشد.

مدیریت مترو موسکو وجود چنین تونل‌هایی را انکار کرده است؛ با این حال، در سال ۱۹۹۴ یک گروه از کاوشگران شهری مدعی پیدا کردن راه ورود به این سیستم زیرزمینی شده‌اند. هم‌اکنون، فقط وجود یکی از چهار خط مترو تایید شده و آن، خط D6 است. دسترسی به این بخش، برای افراد بیگانه شدیدا ممنوع بوده و تنها با مجوز مخصوص می‌توان از آن بازدید کرد.

۱۲. غارهای لاسکو، فرانسه

منطقه ممنوعه

غارهای لاسکو (The Lascaux Caves) نام مجموعه‌ای از غارها در نزدیکی روستای «مونتینیاک» است. سقف‌ها و دیوارهای این غار از تصاویر مختلف پوشیده شده و اغلب عکس‌ها از حیواناتی بزرگ هستند. تخمین زده می‌شود که قدمت این نگاره‌ها به حدود ۱۷ هزار سال می‌رسد. این مجموعه در سال ۱۹۴۰ و توسط فردی ۱۸ ساله با نام “Marcel Ravidat” پیدا شده است و مردم در مورد منشا و معنای تصاویر آن هیچ نظری ندارند. انسان‌شناسان معتقدند که این نقاشی‌ها به منظور نمایش موفقیت در شکار یا برای مراسمی عرفانی به منظور شکار حیوانات در آینده ترسیم شده باشند.

باز شدن غار در خلال جنگ جهانی دوم سبب تغییر محیط آن شد. بازدید روزانه ۱۲۰۰ نفر از این غار، تغییراتی در جریان هوا ایجاد کرد و حضور نور نیز صدمات جبران‌ناپریری را به نقاشی‌ها وارد نمود. همین موضوع نیز باعث شد تا نهایتا در سال ۱۹۶۳، بازدید از این مجموعه ممنوع شود.

۱۳. بایگانی‌های سری واتیکان، واتیکان سیتی

منطقه ممنوعه

واتیکان و کلسیای کاتولیک پیش از این به اندازه کافی مرموز هستند؛ اما آیا می‌دانستید که آنها یک بایگانی مخفی داشته و در آن اسناد مربوط به کلیسای کاتولیک را که بعضی از آنها برای قرن هجدهم میلادی هستند، نگهداری می‌کردند؟ طول همه قفسه‌های این مجموعه به ۵۳ مایل (۸۵ کیلومتر) رسیده و ورود به این بخش تنها برای محققانی که اجازه ویژه دارند، آزاد است. از نمونه اسناد موجود در این مکان می‌توان به اطلاعاتی پیرامون طرد مارتین لوتر توسط کلیسای کاتولیک و نامه میکل آنژ به پاپ ژولیوس دوم اشاره کرد.

۱۴. جزیره نیهاو، هاوایی

منطقه ممنوعه

نیهاو (Niihau) نام جزیره‌ای است که در هاوایی واقع شده و معمولا از آن با عنوان “The Forbidden Island” به معنی «جزیره ممنوعه» یاد می‌کنند. سال ۱۸۶۴، این جزیره توسط «الیزابت سینکلر» خریداری و از آن زمان به صورت کاملا شخصی نگهداری شده است. سال ۱۹۵۲ و هنگام همه‌گیر شدن بیماری فلج اطفال در جزایر هاوایی، ورود و خروج از این جزیره به منظور جلوگیری از آلوده شدن ممنوع اعلام شد. خوشبختانه، به این صورت هیچ کسی در جزیره بیمار نشد. حالا با جمعیت ۱۷۰ نفر، این جزیره به یکی از مکان‌هایی تبدیل شده که افراد زیادی مایل به بازدید از آن هستند. مردم می‌گویند حتی افرادی از خانواده سلطنتی یا افراد بسیار ثروتمند هم برای ورود به جزیره باید درخواست بدهند. به عنوان نمونه، یک‌بار “Mick Jagger” -یکی از خوانندگان صاحب‌نام- از فرود با بالگرد شخصی خود در این جزیره منع شده است.

۱۵. جزیره North Brother، آمریکا

منطقه ممنوعه

“North Brother” نام جزیره‌ای ۱۳ هکتاری است که در «رودخانه ایست» و چند مایل دورتر از منهتن واقع شده است. اینجا مکانی است که بیش از هزار نفر بعد از غرق شدن یک کشتی مسافری در آب‌های جزیره، جان خود را از دست دادند. پس از آن، بیمارستانی در حاشیه آب بود که در آن افراد دارای بیماری‌های مسری تحت درمان قرار می‌گرفتند.

مری مالون (Mary Mallon) یکی از بدنام‌ترین ساکنان این جزیره بود که با نام «تایفوید مری» (Typhoid Mary) هم شناخته می‌شد. مری نخستین شخص ثبت‌شده در آمریکا است که حامل باکتری مربوط به بیماری حصبه بود. گفته می‌شود که او بیش از ۵۰ نفر را به این بیماری آلوده کرده بود که البته ۳ نفر از آنها جان خود را از دست دادند. اگرچه او همیشه حامل بودن این باکتری را انکار می‌کرد، ولی هنگام درست کردن دسرهای مختلف، به ندرت دست‌های خود را می‌شست و همین موضوع باعث شد تا افرادی که دسرها را میل می‌کردند، به این بیماری آلوده شوند.

پس از آن، این جزیره تا دهه ۱۹۵۰ متروکه بود؛ تا اینکه مرکزی به منظور درمان افراد معتاد در این جزیره باز شد. این منطقه حالا به پناهگاهی برای پرندگان ماهی‌خوار و دیگر پرندگان دریایی تبدیل شده و عموم مردم نمی‌توانند از آن بازدید کنند.

۱۶. منطقه ممنوعه فوکوشیما، ژاپن

منطقه ممنوعه

سال ۲۰۱۱ و بعد از رخ دادن حادثه اتمی فوکوشیما، تا شعاع ۱۸ مایلی (۲۹ کیلومتری) محل حادثه از سکنه خالی شد. حادثه فوکوشیما دومین فاجعه اتمی (بعد از فاجعه اتمی چرنوبیل) بود که در درجه ۷ (بالاترین درجه) از مقیاس بین‌المللی حادثه هسته‌ای قرار گرفت. به خاطر تشعشعات بسیار بالا، هیچ کسی اجازه ورود به این منطقه ممنوعه را ندارد. هرچند، یک عکاس ۲۷ ساله مالزیایی با نام “Keow Wee Loong” بسیار شجاع (یا شاید احمق) بود و بدون هرگونه تجهیزات، به این مکان نفوذ کرد. او در گفتگویی با “Bored Panda” گفت که این تجربه همانند «نسخه واقعی از بازی Fallout» بوده است!

۱۷. معبد ایسه، ژاپن

منطقه ممنوعه

ایسه (Grand Shrine of Ise) نام معبدی است که به ستایش «آماتراسو»، الهه خورشید و جهان آئین شینتو، اختصاص داده شده است. ساخت این معبد بدون استفاده از هرگونه میخ و تنها با سر هم کردن چوب‌ها با یکدیگر ساخته شده است. جذاب‌ترین بخش، بازسازی این معبد هر ۲۰ سال یک‌بار و بزرگداشت مفهوم مرگ و تولد دوباره در آئین شینتو است. علاوه بر این، بازسازی این معبد را می‌توان راهی برای ادامه دادن سنت بسیار قدیمی ساخت معابد با متصل کردن مفاصل به یکدیگر در نظر گرفت. جدای از زیبایی و تقدس این مکان، معبد ایسه یک منطقه ممنوعه بوده و تنها کشیشان و نمایندگان خانواده امپراتوری حق ورود به آن را دارند. در این صورت، تنها راه برای ورود به این معبد، عبور از دیوارهای چوبی است. البته باید اشاره کنیم که کسی حق عکاسی در این مکان ندارد.

۱۸. بوهمین گروو، آمریکا

منطقه ممنوعه

بوهمین گروو (Bohemian Grove) یک «کمپ» سالانه در خیابان بوهمین واقع در منطقه مسکونی مانتی ریو ایالت کالیفرنیا است. هر ساله، حدود ۲۵۰۰ نفر از برجسته‌ترین افراد در این رویداد که آغاز آن به سال ۱۸۷۲ برمی‌گردد، حاضر می‌شوند. در این رویداد، فقط از مهم‌ترین افراد در دنیا دعوت می‌شود که از جمله آنها می‌توان به بالارده‌ترین سیاستمداران، برندگان جوایز نوبل، مقامات نظامی رسمی مختلف و همچنین رییس برترین دانشگاه‌ها همچون ییل یا هاروارد اشاره کرد.

گفته می‌شود افراد حاضر در این مراسم، برخی کارهای تشریفاتی را به عنوان بخشی از سنت خود انجام می‌دهند. “Weaving Spiders Come Not Here”، شعار این باشگاه است؛ به این معنی که در این مکان نباید در مورد نگرانی‌های بیرونی صحبت کرد و همه برای تفریح و آرامش در این منطقه ممنوعه جمع می‌شوند. در این مراسم، فقط مردان به عنوان مهمان دعوت می‌شوند و خانم‌ها تنها می‌توانند به عنوان خدمه کارکنان حضور داشته باشند. یکی از روزنامه‌نگاران با نام “Jon Ronson” ضمن اشاره به صرف نوشیدنی بسیار و «آداب و رسوم شبح‌وار» که مانند بت‌پرستی است، این انجمن را بسیار نابالغ می‌داند:

شاید این مردم به اوج حرفه خود رسیده باشند، اما از نظر احساسی، به نظر می‌رسد آنها در دام سال‌های کالج خود هستند.

۱۹. جزیره مورگان (جزیره میمون)، کارولینای جنوبی

منطقه ممنوعه

آخرین منطقه ممنوعه در لیست ما، جزیره مورگان (Morgan Island) یا جزیره میمون (Monkey Island) نام دارد؛ جزیره‌ای که در شهرستان بوفورت در کارولینای جنوبی واقع شده است. نام این جزیره از یک کلونی تقریبا ۴ هزارتایی از میمون‌های رزوس که در آنجا زندگی می‌کنند، گرفته شده است. هرچند، این جمعیت بومی نیست چرا که میمون‌ها از روستایی به اسم “La Parguera” در پورتوریکو به آنجا مهاجرت کرده‌اند. بعد از شروع فرار میمون‌های آلوده‌شده به ویروس هرپس B و افزایش بیش از حد تعداد آنها در La Parguera، نقل مکان آنها به جزیره مورگان پیشنهاد شد.

هم‌اکنون، این جزیره یک منطقه ممنوعه بوده و قانون به منظور ایمنی مردم (و البته خود میمون‌ها) به کسی اجازه ورود نمی‌دهد. ظاهرا فقط محققان موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی مشهور به NIAID می‌توانند وارد این جزیره شوند؛ افرادی که صاحب میمون‌های این منطقه ممنوعه هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۴ دیدگاه

  1. فک نمیکردم جایی تو امریکا باشه نذارن عومو از ش بازدید کنن

  2. متروی روسیه دیگ چرا خدایی چیش ممنوع این😂

  3. اجازه هم داشتیم هیچوقت نمیرفتم چون اصا جذاب به نظر نمیان