دیجی کالا

دیجی کالا به خاطر مشکلات اقتصادی تعدیل نیرو می‌کند

برادران محمدی، بنیان‌گذاران دیجی کالا با انتشار نامه‌ای خطاب به پرسنل این فروشگاه اینترنتی بزرگ، از تصمیمات سخت خود برای ساختن آینده‌ای روشن پرده برداشتند و از تعدیل نیرو به خاطر مشکلات اقتصادی خبر دادند.

وضعیت نامناسب اقتصادی در این روزها تمام اقشار جامعه و تمام صنف‌ها را دچار مشکلات زیادی کرده است. این بار نوبت به دیجی کالا رسیده تا مجبور شود به دلیل مشکلات اقتصادی، تصمیم‌های جدیدی را برای ساختن آینده‌ای روشن بگیرد. حمید و سعید محمدی، بنیان‌گذاران Digikala امروز با انتشار نامه‌ای خطاب به پرسنل و مشتریان خود اعلام کردند به دلیل شرایط اقتصادی حساس کشور ناچار هستند تصمیم‌های سختی را بگیرند و در همین راستا مجبورند 175 نفر از کارکنان این خانواده 2414 نفری را تعدیل کنند.

دیجی کالا

برادران محمدی در این نامه به طور شفاف، چالش‌های کنونی و شرایطی که احتمالا در آینده این استارت اپ را تحت تاثیر قرار می‌دهد را تشریح کرده‌اند و با اشاره به مسیر سختی که تیم دیجی کالا طی کرده تا جایگاه کنونی را به دست بیاورد، از تصمیمات جدید برای پشت سر گذاشتن مشکلات خبر داده‌اند. در ادامه، متن کامل نامه‌ی برادران محمدی در مورد تعدیل نیروی دیجی کالا را مطالعه می‌کنید:

متن نامه بنیان‌گذاران دیجی کالا

سخنی با تیم دیجی کالا

تصمیم‌های سخت برای ساختن آینده‌ای روشن

سلام

12 سال پیش که قایق کوچکی را به آب‌های پرتلاطم کسب و کار ایران می‌سپردیم بزرگترین تمرکزمان بر مشتری بود و امروز که همگی با هم بر این کشتی سواریم همچنان محوری‌ترین ارزشمان مشتری است. در این سال‌ها طوفان‌ها و تندبادها را با اراده شما، هزاران نفر از بهترین‌های ایران در هر تخصص و حمایت مردم عزیز ایران سپری کردیم. در کنار هم تصمیم‌های سختی گرفتیم تا بزرگترین و موفق‌ترین کسب و کار اینترنتی منطقه شکل گیرد؛ الگویی موفق، سالم و امروزی که با اعتماد به نفس به یک برند ملی تبدیل شده است.

همه می‌دانیم که امروز کشورمان در میانه‌ی تلاطم‌های اقتصادی قرار دارد که بر زندگی همه مردم، فضای کسب و کار کشور و از جمله همکاران ما تاثیر گذاشته است. دیجی کالا از این شرایط مستثنی نیست و لازم است همه ما در جریان این مشکلات قرار بگیریم و خود را برای عبور از این وضعیت و ساختن آینده‌ای روشن آماده کنیم. برخی از مهم‌ترین این مشکلات عبارتند از:

1. افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش ریال باعث کاهش قدرت خرید مردم از جمله مشتریان دیجی کالا شده و فروش برخی گروه‌های کالایی را تحت تاثیر قرار داده است.

2. زنجیره تامین کالا دچار مشکل شده است و فعالیت شرکت‌های تامین کننده کالا به دلایل مختلف کاهش یافته و خرده‌فروشی را دشوار کرده است.

3. بی ثباتی در برنامه‌ریزی و تصمیم‌های اقتصادی شتاب زده باعث سردرگمی فعالان اقتصادی و بازار شده و در برخی از گروه‌ها شاهد توقف واردات و عرضه محصول هستیم.

اما این برای اولین بار نیست که دیجی کالا با چنین چالش‌هایی روبرو شده است. با تجربه‌ای که از بحران‌های قبلی داشتیم و با رصد و تحلیل روندهای بازار در نیمه اول سال از هرگونه تصمیم و اقدام عجولانه خودداری کردیم. با وجود همه مشکلات سعی کردیم به عهد خود با مشتریان وفادار بمانیم و بهترین خدمات را در همین شرایط نیز به حد توانمان به مردم کشور ارائه کنیم. تمامی موجودی‌مان را بدون هیچ وقفه‌ای با قیمت عادلانه به مشتریان عرضه کردیم و در مارکت پلیس نیز به کمک هزاران فروشنده فعال با حداکثر نظارت، همکاری و هدایت تلاش کردیم بهترین خدمات ممکن را ارائه کنیم.

امروز برای همه واضح شده که شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که باید با سفت کردن کمربندهایمان خود را برای گذر از زمستان آماده کنیم. با درک عمیق از این شرایط و با مشورت مدیران ارشد شرکت می‌خواهیم شما را از تصمیم‌هایی سخت اما ضروری مطلع کنیم. این تصمیم‌ها که بر اساس ارزیابی شرایط اقتصادی نیمه اول امسال و برای عبور از شرایط سخت پیش‌بینی شده اتخاذ شده شامل برخی اقدامات بسیار مهم از جمله تعدیل 175 نفر از خانواده 2414 نفری دیجی کالاست. واقعیت این است که خداحافظی حتی یک نفر از خانواده دیجی کالا برای ما بسیار دشوار است، اما در این شرایط سخت برای محافظت از آینده خانواده چند هزار نفری دیجی کالا و برای حفظ آنچه تا به امروز ساخته شده نیازمند اتخاذ تصمیم‌های دشوار ولی آینده‌ساز هستیم.

طی چند ماه اخیر با شروع استراتژی Build To Last که در واقع تدوین برنامه‌ای است برای ساختن شرکتی پایدار که در هر شرایطی دوام دارد، سعی کردیم با اخذ مشورت از صاحب‌نظران و متخصصان از زوایای مختلف برای مواجهه با شرایط پیش رو اقداماتی را تعریف کنیم. این اقدامات شامل موارد زیر است:

1. حفاظت و تقویت فرهنگ سازمانی و حرکت تیمی

2. افزایش بهره‌وری و بازبینی فرایندهای کاری در همه حوزه‌ها

3. تاکید بیشتر بر رویکرد و فرهنگ صرفه‌جویی و کنترل هزینه‌ها

4. اولویت‌بندی مجدد در برنامه‌های توسعه

5. کنترل و کاهش هزینه‌های ثابت غیر ضروری

مطمئنیم با اتخاذ این تصمیم‌ها، سازمانی خواهیم داشت که نه تنها شرایط دشوار فعلی را با چابکی و انعطاف پشت سر می‌گذارد، بلکه قوی‌تر از پیش آینده‌ای روشن را خلق می‌کند. ارزش‌های سازمانی دیجی کالا بر اصلی‌ترین سرمایه این شرکت یعنی مشتری‌محوری بنا شده و تصمیمات جدید امروز تاثیری بر خدمات و سرویس‌های دیجی کالا نخواهد گذاشت و همچنان تعهد به مشتری‌مداری به عنوان اصل وجودی ما حفظ خواهد شد.

مارکت پلیس در شرایطی که کشور در بخش خرده‌فروشی با مشکل تامین کالا روبرو است، بهترین نسخه و مناسب‌ترین مدل رشد است. هزاران فروشنده و تولیدکننده ایرانی امروز از این بستر به خوبی بهره می‌گیرند و خوشبختانه این بخش طی ماه‌های اخیر با رشد چشمگیری مواجه شده و تلاش می‌کنیم به کمک هم، تنوع کالا را در آن بالا ببریم و با لحاظ کردن تمامی اصول اساسی دیجی کالا از جمله کیفیت و قیمت مناسب آن را تقویت کنیم. کار سختی که تمام وجودمان را برای بهتر کردن آن به کار خواهیم گرفت.

دیجی کالایی‌ها! اجازه بدهید برخی پیشرفت‌های بی نظیر سال‌های اخیر را با هم مرور کنیم:

این شرکت را از هیچ ساختیم و با تقویت روحیه کارآفرینی در کشورمان راه را برای استارت آپ‌های دیگر هموار کردیم. موفق به ایجاد چند هزار شغل مستقیم و نزدیک به صد هزار شغل غیر مستقیم شدیم. برای اولین بار در این حوزه از کسب و کار، از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی جذب سرمایه کردیم. گروه‌های محصولی را از کالای دیجیتال به سایر گروه‌ها گسترش دادیم. بزرگترین مرکز پردازش سفارشات منطقه را در دیجی کالا شکل دادیم. دیجی استایل را در حوزه مد و پوشاک با موفقیت راه‌اندازی کردیم.‌ مدل کسب و کار مارکت پلیس را در زمان مناسب و به شکلی درست ایجاد کردیم.‌ سوپرنوا، نسل جدید پلتفرم نرم افزاری دیجی کالا را با موفقیت رونمایی کردیم،. فیدیبو را به خانواده محصولات دیجی کالا افزودیم تا فرهنگ کتابخوانی را تشویق کنیم و در برنامه امسال، DigiPay، مرکز نوآوری و فروش مواد غذایی را به زودی راه‌اندازی خواهیم کرد.

و در نهایت به نقطه فعلی رسیدیم.

در این مسیر توام با رشد سریع و بدون توقف لازم است تصمیمات سختی بگیریم تا همچنان با قدرت و کارآمدی مسیر سخت پیش رو را به بهترین شکل طی کنیم، برای اجرایی کردن این تصمیمات به تک تک شما تکیه می‌کنیم تا با هم آینده‌ روشنی را خلق کنیم.

تاکید می‌کنیم این یکی از سخت‌ترین تصمیم‌های ما در 12 سال گذشته است که در شرایط کنونی اجتناب‌ناپذیر است.

افرادی که تحت تاثیر این تصمیم‌ها قرار می‌گیرند توسط مدیران واحدهای خود مطلع شده‌اند. برای همه آن‌ها بسته‌های حمایتی ویژه در نظر گرفته شده و امیدواریم با تغییر شرایط دوباره در یک تیم در کنار هم قرار بگیریم. قدردان و سپاس‌گذار همه اعضای این خانوده هستیم و همه شما بخشی از این خانواده باقی خواهید ماند.

به کسانی که در ادامه مسیر همراه ما خواهند بود این تعهد را می‌دهیم با اطمینان مسیر رشد و موفقیت را ادامه دهیم. از مدیران شرکت که در رسیدن به این تصمیم‌ها و اجرای آن همراه ما بودند از صمیم قلب تشکر می‌کنیم.

با امید و روحیه مثبت این اطمینان را داریم که با استراتژی جدید دیجی ‌کالا و با سعی و تلاش دست‌جمعی، حتما به اهداف رشد و توسعه شرکت خواهیم رسید و دیجی کالا را قوی‌تر از همیشه برای خدمت به مشتریان و کشور عزیزمان به پیش خواهیم برد. و هنوز راه بزرگی در پیش داریم، آینده‌ای روشن در مقابل ماست.

بنیان‌گذاران دیجی ‌کالا

سعید محمدی – حمید محمدی

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

21 دیدگاه

 1. سلام ب همه ی دوستان من یکی از اون دویست نفری هستم ک تعدیل شده این تعدیلی ها دقیقن قبل از تحویل سال نودوهشت صورت گرفت ک الان بنده سه ماه بیکارم و فک نکنید تو دیجی کار راحته اونجا هم بر حسبه زمان کار میکنیم هم آمار ک دیجی سرپا موندش چهار سال زحمت کشیدم اونجا ک در آخرم هیچچچچچ.
  در ضمن این حرفای مسخره رو بذارید کنار ک دزدی میکنه و فلان و بسارر دیجی هم کالاهاش رو میخره در اوایل وارد میکرد ولی بازار ک خراب شدش کالاهاش رو از داخل تامین میکنه.

 2. نمیدونم شما فکر میکنین مردم نفهمن ؟
  برای مثال عرض می کنم ( البته این آمار درسته مثال رو مثال میزنم )
  هارد اکسترنال 8 ترابایت دسکتاپ قبل از مثلا تحریم 999 هزار تومان تو سایت دیجی کالا برای فروش گذاشتن روز بعد از تحریم ها زدن 4میلیون و اندی ؟
  حال یک سوال چطور ممکنه یه جنسی با این قیمت بفروشه برسه در حالی که به گفته کارمنداش انبار های اونا مملو از هارد(فقط هارد اجناس دیگه رو خودتون حساب کنین ) چقدر سود عاید این شرکت شده.
  تعدیل نیرو مضحکه است – توی تحریم تنها افراد بی بظاعت لطمه میبینن نه این آقازاده ها ؟

 3. دزد تر از این فروشگاه تو ایران وجود نداره فقطاومدن یه سایتی رو راه انداختن و میلیارد میلیارد به جیب زدن

 4. راستی دیجی کالا سفارشات بالای ۵۰ هزار تومنو رایگان کرده گفتم بدونید ☺☺

 5. فقط میشه از توی شگفت انگیز فروشگاهشون خرید کرد و الا مابقی چیزاشون خیلی گرونه

 6. چقدر مسخره اینا جنس هاشونو با رانت فلان سیستم نظامی وارد میکنند با دلار دولتی بعد با قیمت خون میفروشند به ملت
  از اون طرف اینقدر شعور ندارن که حاضر بشن سود نهایی خودشون رو کم کنن تا مجبور نباشن تعدیل نیروو کنن از این بدتر این سبک مزخرف نامه نوشتن که فکر کردن خیلی کار کولیه
  خدایی تا کی این مملکت قراره اینجوری باشع!!!

 7. اینم نتیجه حقه بازی و گرون فروشی !!!
  یه نامه زیبا هم نوشتن واسه حفظ حیثیتشون و به خواننده القا بشه که مشکل تنها از اقتصاد کشوره و ما هیچ قصوری نداشتیم!!!

  • دیجی کالا گه گاهی سر مردمو کلاه میزاره خودم عطر خریدم 300 هزار توی برسیش نوشته بهترین عطره و ماندگاریش زیاده ولی اصلا به درد نمیخوره 10 نفر دیگه هم نظر منو داشتن

 8. چرا یکی تو کارش موفق میشه انگ دزدی می زنید …دست ور دارید از افکار پوسیده …شما هنوز تو زمان گیر کردید …اول انقلاب هم همین جوری بود

 9. اینا خودشون سر دسته دزدان

 10. مسئولین به خاصیت ما باعثش شدن دیگه الان چن تا جوون باید چوب رو بخورن دست خالی برن خونه

 11. اینا هم یه زمانی یه کاری کردن که بر حسب شانس و اتفاق گرفته کارشون
  الان هم دارن دزدی میکنن از مردم بدبخت
  ادمای خاصیم نیستن که قابل احترام باشن

 12. خود نیروهاش گناه دارن . کار میکنن تا یه لقمه نون شاید بتونن بخورن
  اما خود دیجی کالا یه افعیه که معلوم نیست سر و دُمش به کدوم مافیای اقتصادی وصله