رابط کاربری EMUI 9

قابلیت‌های جدید رابط کاربری EMUI 9 بر بستر اندروید پای در سری هواوی میت ۲۰

رابط کاربری EMUI 9 ، آخرین نسخه رابط کاربری هواوی بر پایه اندروید ۹ پای (Android 9 Pie) است که در گوشی های جدید سری میت ۲۰ هواوی (Huawei Mate 20) به کار رفته است. در این مطلب قصد داریم قابلیت‌های جدید EMUI 9.0 را بررسی کنیم.

هواوی در رویداد ویژه معرفی رسمی گوشی های سری Mate 20 در لندن از آخرین نسخه سیستم عامل شخصی‌سازی شده خود بر پایه اندروید ۹ پای (Pie) به طور رسمی رونمایی کرد. به این ترتیب، رابط کاربری EMUI 9.0 با رونمایی رسمی سری هواوی میت ۲۰‌ از حالت آزمایشی خارج شد تا برای طیف وسیعی از دستگاه‌های Huawei در دسترس قرار بگیرد و قابلیت‌های جدید را برای این محصولات به ارمغان آورد. جدیدترین نسخه سیستم عامل اندرویدی هواوی که با هدف ارائه تجربه‌ای با کیفیت توسعه یافته است، عملکرد بهبود یافته را در کنار قابلیت‌های جدید و رابط کاربری یکپارچه، در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دکتر چنگلو وانگ، سرپرست بخش مهندسی نرم افزار هواوی در این باره می‌گوید:

رابط کاربری EMUI 9 نقطه اوج تلاش‌های ما را در بخش تحقیق و توسعه نشان می‌دهد تا بتوانیم همچنان وعده «آغاز کار دستگاه با سرعت بالا، تداوم عملکرد با سرعت بالا» یا همان شعار معروف “Born Fast, Stays Fast” را در محصولات خود اجرایی کنیم. با رونمایی از محصولات سری Mate 20 هواوی، خوشحالیم که مجموعه‌ای از تجربه‌های جدید را روی دستگاه‌های هواوی که از جدیدترین سیستم عامل ما بهره‌مند شده‌اند در دسترس کاربران قرار می‌دهیم. این قابلیت‌های متمرکز بر افزایش بهره‌وری و استفاده از هوش مصنوعی، قدرت مضاعفی را در اختیار کاربران قرار داده و باعث خواهند شد استفاده به مراتب مفید‌تری از دستگاه خود داشته باشند.

ارائه بهترین تجربه کاربری، اولویت نخست

هواوی همواره خود را به ارائه جدیدترین و بهترین تجربه کاربری برای مشتریانش متعهد می‌داند و به همین دلیل جدیدترین فناوری‌ها را در محصولات خود به کار برده است. در بحث سیستم عامل هم هواوی جزو اولین برندهایی بوده که سیستم عامل شخصی سازی شده یا همان رابط کاربری جدید را بر پایه جدیدترین پلتفرم اندرویدی، ارائه کرده است. رابط کاربری EMUI 9 در تاریخ یکم سپتامبر در آلمان و در تاریخ پنجم سپتامبر سال جاری میلادی در چین رونمایی شد تا با این رونمایی‌ها، این شرکت چینی به یکی از اولین بهره‌برداران آخرین نسخه سیستم عامل اندروید یعنی Android Pie تبدیل شود.

رابط کاربری EMUI 9

جدیدترین نسخه رابط کاربری EMUI در واقع سیر تکاملی را برای عملی کردن وعده هواوی مبنی بر «آغاز کار دستگاه با سرعت بالا، تداوم عملکرد با سرعت بالا» به تصویر می‌کشد. به این ترتیب شاهد بهبود چشمگیر عملکرد در بحث تجربه کلی ارائه شده به کاربر هستیم. در تمامی زمینه‌ها، از پاسخگویی به لمس صفحه تا زمان اجرای برنامه و عملکرد روان در استفاده از اپلیکیشن‌ها، شاهد بهینه‌سازی سرعت و بهبود بهره‌وری در سطوح جدیدی بوده‌ایم. این امر به واسطه بهبودهای چشمگیری که سیستم عامل‌های شخصی‌سازی شده برای پلتفرم اندروید به ارمغان آورده‌اند، حاصل شده است. علاوه بر این، هواوی دامنه پوشش این به‌روزرسانی را افزایش داده تا دستگاه‌هایی از نسل قدیم نیز از آن بهره‌مند شوند. این به‌روزرسانی در راستای تعهد به سیاست پشتیبانی از دستگاه‌ها در فاصله طولانی پس از عرضه آن‌ها به بازار، عملی شده است.

ساده، لذت‌بخش و پایدار

رابط کاربری باید ساده، لذت‌بخش و پایدار باشد و این سه مولفه باید به طور همزمان در دسترس باشند تا ساختاری یکپارچه ایجاد شود. رابط کاربری EMUI 9 مثال ایده‌آلی است که نشان می‌دهد این المان‌ها چگونه به صورت یکپارچه در کنار هم قرار گرفته و ترکیب شده‌اند.

EMUI 9.0 از منوی یکپارچه Settings یا همان تنظیمات بهره‌مند شده است. به این منظور، بهره‌برداری از دو راهکار در دستور کار قرار گرفته است. در ابتدا، تعداد آیتم‌ها در منوی تنظیمات کاهش یافته است و در ادامه، سربرگ Advanced نیز به منظور نمایش پیکربندی‌های پیچیده‌تر، اضافه شده است. رابط کاربری EMUI 9 در مقایسه با نسخه قبلی، تعداد گزینه‌های موجود را به میزان ۱۰ درصد کاهش داده است. آیتم‌های مختلف نیز به نحوی جابه‌جا شده‌اند که دسته‌بندی بهتری را به همراه داشته باشند. علاوه بر این، با انتقال گزینه‌‌های پیشرفته به سربرگی اختصاصی، کاربرانی که استفاده‌ای در حد معمول از دستگاه خود دارند، شاهد منوی ساده‌تری خواهند بود. از سویی دیگر کاربرانی که استفاده سطح بالاتری از محصولات دارند می‌توانند تنظیمات دقیق‌تری را روی دستگاه خود اعمال کنند.

رابط کاربری EMUI 9

هواوی، طراحی و قابلیت‌های EMUI را استانداردسازی کرده تا اطمینان حاصل کند این سیستم عامل شخصی‌سازی شده، پایدارترین تجربه ممکن را چه از نظر ظاهر و چه از نظر قابلیت‌ها، به نمایش می‌گذارد. قابلیت‌هایی که ذات مشابهی دارند (نظیر تایمر، ساعت و قطب‌نما) با بازطراحی روبرو شده‌اند تا بر پایه همین زبان طراحی، منسجم‌ترین و کاربرپسندترین تجربه را به همراه داشته باشند.

با اجرای سریع‌تر برنامه‌ها و همچنین ساده‌سازی روند پیمایش، تمامی تعاملات کاربر با EMUI 9.0، لذت‌بخش شده است. هواوی طراحی این رابط کاربری را به نحوی انجام داده تا با ارگونومیک‌ترین نسخه EMUI روبرو شویم. قابلیت‌های جدید در رابط کاربری EMUI 9 مکان کلیدهای پیمایش را به نحوی بهینه‌سازی کرده‌اند که به طور چشمگیری استفاده از دستگاه را با یک دست، بهبود داده است. به عنوان مثال، نوار پیمایش گالری به قسمت پایین صفحه نمایش انتقال پیدا کرده تا کاربران بتوانند خیلی راحت و با استفاده از انگشت همان دستی که گوشی را در دست گرفته‌، میان سربرگ‌های مختلف Photos ، Albums ، Highlights و Discover جابه‌جا شوند.

رابط کاربری EMUI 9

تجربه هوشمند

با استفاده از قابلیت‌های بهبود یافته بر پایه استفاده از هوش مصنوعی، EMUI 9.0 امکان استفاده از Spotlight Reel را در تمامی دستگاه‌های پشتیبانی شده فراهم کرده است. این قابلیت جدید که از طریق اپلیکیشن Gallery در دسترس قرار گرفته است، از پتانسیل هوش مصنوعی دستگاه‌های تولیدی شرکت هواوی استفاده کرده تا به طور خودکار، مونتاژهای ۱۰ ثانیه‌ای را از مجموعه وید‌یوهای کاربر ایجاد کند. مونتاژهایی که در آن‌ها افراد به طور شاخص به نمایش درمی‌آیند. به غیر از این، رابط کاربری EMUI 9 دو راهکار HiVision‌ و HiTouch را برای استفاده کاربران از هوش مصنوعی به همراه آورده است.

HiVision و HiTouch

  • HiVision: با استفاده از این قابلیت، کاربران به سادگی امکان جستجو در اینترنت را برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سوژه‌های مورد علاقه خود خواهند داشت. به این منظور، تنها کافی است دوربین را به سمت سوژه دلخواه بگیرید. HiVision امکان شناسایی مناظر ۱۵ کشور جهان و بیش از ۱۰ میلیون اثر هنری معروف را خواهد داشت. علاوه بر این، امکان شناسایی طیف قابل توجهی از آیتم‌های غذایی نیز فراهم شده تا امکان برآورد میزان کالری غذاها برای کاربرانی که روی کالری ورودی به بدنشان حساسیت دارند ممکن شود.

رابط کاربری EMUI 9

  • HiTouch: این قابلیت که با قراردادن دو انگشت و نگه داشتن آن‌ها روی یک عکس فعال می‌شود، این امکان را فراهم خواهد کرد تا کاربران به آسانی بتوانند جستجو را در فروشگاه‌های آنلاین و پلتفرم‌های تجارت الکترونیک انجام داده و آیتم‌های جذاب را خریداری کنند. این قابلیت امکان شناسایی بیش از ۱۲۰ میلیون آیتم را از بیش از ۲۰۰ پلتفرم تجارت الکترونیک و فروشگاه‌های آنلاین رسمی از چیزی حدود ۱۰۰ برند خواهد داشت.

بهره‌وری بهبودیافته با استفاده از قابلیت‌های جدید Easy Projection

همان‌‌طور که می‌دانید هواوی با رونمایی از سری میت ۱۰، قابلیت Easy Projection را عرضه کرد. قابلیتی که امکان ارتباط آسان دستگاه‌ها را با صفحه نمایش‌های جانبی، در جهت افزایش بهره‌وری فراهم می‌کند. در EMUI 9.0 شاهد تکامل هر چه بیشتر این قابلیت، بر پایه استفاده از گزینه ارتباط بی‌سیم هستیم. به این ترتیب، کاربران حالا با استفاده از رابط کاربری EMUI 9 می‌توانند به گزینه One Click Projection دسترسی داشته و امکان استفاده از گزینه‌های Highlight‌ و Capture را روی صفحه نمایش‌های بزرگ داشته باشند. قابلیت‌هایی که به کاربران امکان اضافه کردن آسان های لایت‌ها و ضبط محتویات انتقالی به دستگاه‌هایی با صفحه نمایش بزرگ نظیر تلویزیون‌ها را خواهند داد.

علاوه بر قابلیت Wireless Easy Projection، رابط کاربری EMUI 9 از مجموعه‌ای وسیع از قابلیت‌های توسعه یافته به منظور بهبود بهره‌وری شامل موارد زیر پشتیبانی می‌کند:

  • HUAWEI Share: با استفاده از این قابلیت، در کنار امکان جابه‌جایی فایل میان دستگاه‌های الکترونیکی همراه و کامپیوترهای شخصی هواوی، کاربران می‌توانند از گزینه یاد شده برای ارسال فایل به پرینترهای مجهز به بلوتوث نیز استفاده کنند.
  • Backup: به‌روزرسانی EMUI 9.0 از روش‌های جدیدی برای ایجاد نسخه پشتیبان از فایل‌های مهم کاربران، پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، در کنار HUAWEI Cloud، کاربران می‌توانند نسخه‌های پشتیبان اطلاعات خود را روی کارت حافظه اس دی، درایو یو‌ اس بی یا فضای ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS)، نگهداری کنند.
  • WPS به همراه HiAI: با استفاده از راهکار نرم افزاری WPS، امکان استفاده از قابلیت‌های HiAI برای دستیابی به سطح عملکرد بالاتر فراهم شده است. رابط کاربری EMUI 9 به طور خودکار، تنظیم مستندات و ردیف کردن آن‌ها را انجام داده و می‌تواند تصاویر یا کپی مستندات فیزیکی را به نسخه‌های دیجیتالی قابل ویرایش تبدیل کند.

قابلیت‌های جدید دیگر رابط کاربری EMUI 9

EMUI 9.0 به همراه قابلیت‌های جدید دیگری هم عرضه شده که در زمان معرفی رسمی این سیستم عامل شخصی‌سازی شده شاهد ارائه توضیحات مفصل درباره آنها بودیم. این قابلیت‌ها شامل مواردی نظیر Password Vault به منظور ذخیره‌سازی امن گذرواژه‌های کاربر روی دستگاه، در کنار گزینه‌های متمرکز روی سلامت دیجیتال کاربر نظیر Digital Balance است که استفاده از دستگاه را توسط کاربر رهگیری می‌کند. علاوه بر این، App Limits نیز محدودیت‌های زمانی را برای اپلیکیشن‌های مختلف وضع می‌کند. Wind Down هم صفحه نمایش را در زمانی که به عنوان ساعت استراحت کاربر تعریف شده است، به حالت سیاه و سفید در می‌آورد تا شخص قید استفاده از دستگاه را در ساعتی که باید استراحت کند، بزند.

رابط کاربری EMUI 9

برنامه زمانی عرضه به‌روزرسانی

EMUI 9.0 به طور پیش‌فرض روی دستگاه‌های سری Mate 20 نصب شده است. این به‌روزرسانی در حال حاضر در کشورهای مختلف از طریق راهکار OTA یا همان انتشار آنلاین روی گوشی‌ها در دسترس کاربران هواوی میت ۱۰ (Huawei Mate 10)، هواوی میت ۱۰ پرو (Huawei Mate 10 Pro)، هواوی پی ۲۰ (Huawei P20) و هواوی پی ۲۰ پرو (Huawei P20 Pro) قرار گرفته است. کاربران ایرانی منتظر دریافت این آپدیت جذاب باشند!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

  1. چی خیال کرده با این رابط کاربری چرت