خطای دید

این تصویر خطای دید را چگونه می‌بینید؟ سن شما در تشخیص آن موثر است

دو روانشناس استرالیایی با یک تصویر خطای دید ثابت کرده‌اند که سن شما می‌تواند بر روی چگونگی دیدن آن موثر باشد. شما در ابتدا از این تصویر چه برداشت می‌کنید؟

همسرم و مادرش (نویسنده) همیشه به خطای دید در فامیل معروف هستند. این وابسته به چهره شناسی است: شما می‌توانید در این تصویر زن جوانی که سرش را برگردانده یا در سمت چپ نقاشی نیمرخ صورت پیرزنی که به جلو خیره شده را مشاهده کنید. با این حال، شما تنها یک تصویر را در لحظه می‌توانید ببینید. در اینجا یک نکته وجود دارد: در تصویر گردنبند زن جوان، همان دهان پیرزن است. آیا متوجه آن شدید؟ چانه زن جوان جای بینی پیرزن و چانه پیرزن، قفسه‌ی سینه زن جوان است.

خطای دید

اگر شما متعجب شده‌اید که چرا یکی از این دو زن را در ابتدا دیده‌اید، طبق یک تحقیق ارائه شده توسط دو روانشناس استرالیایی که نتیجه آن به سن شما مربوط می‌شود. طبق این تحقیق، کسانی که در ابتدا تصویر پیرزن را دیده‌اند افرادی مسن و کسانی که تصویر زن جوان را مشاهده کرده‌اند، افرادی جوان هستند.

این تحقیق شامل ۳۹۳ شرکت کننده (۲۴۲ مرد، ۱۴۱ زن) از سنین ۱۸ الی ۶۸ سال با میانگین سنی ۳۲ سال بود. آنها یک لحظه این تصویر را به شرکت کنندگان نشان داده و سپس جنسیت و سن چیزی که مشاهده می‌کردند را از آنان می‌پرسیدند. اغلب شرکت کنندگانی که در ابتدا زن جوان را دیدند، از رده سنی پایین تری برخودار بودند. وقتی محققان ۱۰ درصد افراد مسن‌تر را از ۱۰ درصد شرکت کنندگان جوان‌تر جدا کردند، آنها دریافتند که افراد مسن‌تر در این تصویر خطای دید ، در ابتدا پیرزن و افراد جوان‌تر نیز در ابتدا زن جوان را مشاهده کرده‌اند.

تاثیر تمایلات سنی بر روی خطای دید

نکته مهم تحقیق مشخص می‌کند که تمایلات سنی ما بر روی سطح ناخودآگاه ما در تفسیر اولیه یک عکس موثر است. اما حتی اگر شما در ابتدا پیرزن را دیدید، به یاد داشته باشید که به همان اندازه که حس می‌کنید جوان هستید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۳ دیدگاه

 1. من ۱۰ سالمه هم دختره رو دیدم هم پیرزنه عجیبه نه

 2. وووووووووووووووااااااااااااااااایییییییییییی پسرنه دخترمن ۱۴ سالمه اول پیرزنه رودیدم هرچی نی گاکردم زن جوونوندیدم ولی توتوضیحات که نوشته بودفهمیدم

 3. در اولین تصویر که بزرگترین تصویر است (منظورم تصویری است که داخلش علامت فلش نیست)

  چیزی که هیچ کسی در نظرات بهش اشاره نکرد سمت چپ تصویر است که در ابتدا به نظر میاد کاملا خالی است اما اگه چند ثانیه دقت کنید میتونید تصویر یه بز با شاخ های رو به پایین و یک حیوان دیگه با شاخ های رو به بالا را مشاهده کنید
  اول من فکر کردم این اتفاق تصادفی است اما کمی که دقت کردم دیدم این دو تصویر حیوانه به طور عجیبی کاملا قرنیه هستن و در نتیجه از پیش طراحی شده هستند

 4. به سختی بعد از کلی فکر، پیرزن رو تشخیص دادم!

 5. والا ما هم پیر زن رو دیدیم

 6. من ۲۵ سالمه ولی بس حرص خوردم موهام دارن سفید میشن.. منم پیر زنه رو دیدم.. دلم برا خودم سوخت😏😏😏

 7. فک میکنم در ایران
  از بچه دوازده ساله بپرسی این پیره یا جوون ؟
  میگه پیره !
  همه پیریم این جا