فوکوس : زیباترین آبفشان مصنوعی جهان در قلب صحرای نوادا

شاید در نگاه اول این تصاویر به نظر متعلق به یک جهان دیگر برسد اما در حقیقت نمایشی از یک پدیده جالب هستند که به طور تصادفی در وسط صحرای نوادا ایجاد شده است.این تصاویر خیره‌کننده آبفشان پرواز را به نمایش درآورده که یکی از جذابیت‌های کمتر شناخته‌ شده دیدنی آمریکاست.

این آبفشان که در استان واشو در نوادا قرار داشته به طور تصادفی در سال ۱۹۱۶ در جریان یک حفاری چاه ایجاد شده بود.توده‌ای از آب گرم با حرارت زمین در دهه ۱۹۶۰ نقطه ضعیفی در چاه پیدا کرده و یک آبفشان ایجاد کرد.در طول سال‌ها، مواد معدنی محلول در آب تپه‌ای را ایجاد کرده‌اند که آب اکنون تا ارتفاع پنج متری از آن به بیرون پرتاب می‌شود.

این آبفشان از چندین تراس برای تخلیه آب در ۳۰ تا ۴۰ استخر در یک محیط ۳۰ هکتاری برخوردار است. این استخرها اکوسیستمی را شکل داده‌اند که از ماهی های کوچک و پرندگانی مانند قو و اردک وحشی برخوردار است.رنگ‌آمیزی رنگین‌کمانی این پدیده از مواد معدنی متفاوت درون آب که با اکسیژن هوا واکنش نشان داده‌اند، آمده است.

{photo}92/04/26/Fly-Geyser{/photo}

این آبفشان با جلبک گرمادوست پوشیده شده که به عنوان یک ریزموجود مقاوم در برابر گرما در این گونه محیطهای داغ دوام می‌آورد.آبفشان پرواز در یک ملک شخصی واقع شده و در پشت درهای بسته و حصارهای با سیم های خاردار بر فراز آنها پنهان شده اما می‌توان این پدیده را از میان جاده نیز مشاهده کرد.دو آبفشان مشابه دیگر در این منطقه وجود داشته که مشابه این نمونه پدیده آمده‌اند. اولین آبفشان تقریبا یک متر ارتفاع داشته و شبیه یک آتشفشان مینیاتوری است.دومین آبفشان مخروطی شکل بوده و اندازه آن تقریبا با آبفشان پرواز مشابه است. مانند پرواز، این آبفشان های دیگر نیز به طور مداوم در حال رشد هستند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*