نگاهی به تاریخچه نمایشگاه سالانه CES

نمایشگاه بین المللی CES، خلاصه شده عبارت Consumer Electronics Show به معنای نمایش اجناس قابل فروش الکترونیک می باشد که در حقیقت نوآوری های تکنولوژیکی حوزه دیجیتال را عرضه کرده و هفتم تا دهم ماه ژانویه هر سال (۱۹ تا ۲۲ دی) فعالیت خود را شروع می کند و معمولا ساخت دکور و طراحی غرفه ها ۱۸ تا ۲۰ روز طول می کشد. این نمایشگاه برای عموم آزاد نبوده و تنها با داشتن مجوز می توان در آن حضور پیدا کرد.

نمایشگاه CES برای اولین بار در ماه ژوئن سال ۱۹۶۷ با حمایت بنیاد لوازم مصرفی دیجیتال آمریکا از ۲۴ لغایت ۲۸ ژوئن در در شهر نیویورک برگزار شد. این نمایشگاه ابتدا زیر مجموعه نمایشگاه Chicago Music بود و از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۴ دو بار در سال یک برگزار می شد، یک بار در ماه ژانویه در لاس وگاس که آن را Winter Consumer Electronics Show  یا نمایشگاه زمستانه می خواندند و یک بار را در ماه ژوئن در شیکاگو که ورژن تابستانه این نمایشگاه بود (Summer Consumer Electronics Show).

ورژن زمستانه این نمایشگاه که در لاس وگاس بود در سال ۱۹۹۵ ادامه پیدا کرده و روند خود را با موفقیت طی نمود اما ورژن تابستانه آن که در شیکاگو بود رفته رفته محبوبیت خود را از دست داد و از همین رو سازمان دهندگان و متولیان امر تصمیم گرفتند تا از آن به بعد نمایشگاه تابستانه CES را به شهرهای دیگر منتقل کنند که این کار را در سال ۱۹۹۵ با شهر فیلادلفیا در مرکز پنسیلوانیا آغاز کردند اما باری دیگر نمایشگاه بازی E3 کار و کاسبی آن را نیز بر هم زده و ورژن تابستانه سی ئی اس تا چندی بعد دوام نیاورده و با توجه به حضور کمرنگ شرکت کنندگان برای همیشه لغو گردید. در سال ۱۹۹۸ این نمایشگاه بین المللی به همان فرمت همیشگی یک بار در سال خود بازگشته و محل آن تنها در لاس وگاس می باشد. سالانه بیش از ۳۵۰۰ نمایش دهنده اعم از تولیدکنندگان، طراحان، تامین کنندگان فناوری مصرفی سخت افزار و … از بیش از ۱۴۰ کشور در این نمایشگاه شرکت می کنند.

در اولین سری این نمایشگاه،  ۱۴ کمپانی از جمله ال‌ جی، موتورولا و فیلیپس در مساحتی بالغ بر ۹,۰۰۰ مترمربع به معرفی و نمایش محصولات خود پرداختند و جدیدترین برگزاری نیز به سال ۲۰۱۴ بر میگردد که ما نیز در گجت نیوز به پوشش ویژه اخبار این نمایشگاه پرداختیم.به طور خلاصه در CES 2014 شاهد رونمایی از گیرنده های شرکت جی وی سی، محصول جدید شرکت تویوتا، پرینترهای سه بعدی، حضور سونی با نمایش PlayRoom و محصولات ضد آب آن، پرنده های کنترل از راه دور نسل آینده، سامسونگ و تبلیغات GALAXY 11 آن، شرکت آئودی و تبلت مخصوص برای ماشین هایش و … بودیم اما ناگفته نماند که در این میان، شرکت اپل طبق معمول در نمایشگاه CES امسال نیز شرکت نکرد و همیشه ترجیح می دهد محصولات تازه خود را در رویداد های اختصاصی خود رونمایی و معرفی نماید.

در ادامه شما را به دیدن تصاویری از نمایشگاه CES  در سال های مختلف دعوت می کنیم :

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*