خودروهای چینی

مونتاژ خودروهای چینی ۷۵ درصد کاهش پیدا کرد

مونتاژ خودروهای چینی در خطوط تولید ایران خودرو و سایپا حدود ۷۵ درصد کاهش پیدا کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید تعدادی از محصولات چینی کاملا متوقف شده و تولید سایر این خودروها نیز در آستانه توقف است.

آماری که خودروسازان داخلی در سایت کدال سازمان بورس ارائه کرده‌اند به خوبی نشان می‌دهد که در ماه نخست سال ۹۸ در خطوط تولید ایران خودرو و سایپا فقط ۴ هزار و ۷۰۹ دستگاه از خودروهای چینی تولید شده است، اما در بازه زمانی مشابه سال گذشته میزان مونتاژ محصولات چینی حدود ۱۹ هزار و ۳۰۴ دستگاه بوده است که کاهش ۷۵.۶ درصدی مونتاژ محصولات چینی را نشان می‌دهد. البته این افت مونتاژ در حالی اتفاق افتاده است که پس از تحریم و خروج خودروسازان فرانسوی، خودروسازان چینی شرایط در اختیار گرفتن سهم زیادی از بازار را به دست آوردند.

خودروهای چینی به دلیل آپشن‌های متعددی که نسبت به خودروهای داخلی ارائه می‌دهند به اندازه‌ای برای بازار ایران جذابیت داشت که حتی پس از توافق برجام و بازگشت خودروسازان خارجی به ایران، باز هم میزان تولید خودروهای چینی در ایران با تنوع بیشتری افزایش پیدا کرد. اما پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو میزان ارسال CKD محصولات چینی از سوی خودروسازان این کشور به ایران محدود شد. البته شرکت ایران خودرو عنوان کرد مونتاژ خودروهای چینی هایما اس ۵، هایما اس ۷ و دانگ فنگ اچ ۳۰ در دستور کار این شرکت قرار دارد. البته در سال گذشته در خصوص مونتاژ دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس خبرهایی منتشر شد، اما این خودرو در بازار مشاهده نمی‌شود.

آمار مونتاژ خودروهای چینی توسط خودروسازان

خودروهای چینی

طبق آمار، ایران خودرو در دو ماهه نخست سال ۹۸ فقط ۳ هزار و ۷۵ دستگاه انواع هایما و دانگ فنگ را تولید کرده است که از این میزان ۱ هزار و ۳۰۴ دستگاه خودرو هایما و ۱ هزار و ۷۷۱ دستگاه نیز به خودرو دانگ فنگ اختصاص دارد. به طور کلی میزان مونتاژ محصولات چینی در خطوط تولید ایران خودرو نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته حدود ۵۵.۶ درصد کاهش پیدا کرده است. در واقع ایران خودرو در دو ماهه نخست سال ۹۷ حدود ۶ هزار و ۹۳۸ دستگاه انواع هایما و دانگ فنگ تولید کرده بود.

خودروهای چینی

در خطوط تولید شرکت سایپا دو خودرو چینی چانگان و آریو مونتاژ می‌شود. این خودروساز داخلی تا پایان اردیبهشت ۹۸ به طور کلی ۱ هزار و ۵۵۲ دستگاه خودرو چینی را مونتاژ کرده است که تمامی این آمار مربوط به خودرو چانگان است و سایپا در دو ماهه نخست سال جاری هیچ خودرو آریو را تولید نکرده است. آمار تولید دو ماه نخست سال ۹۸ به نسبت سال ۹۷ کاهش تولید ۶۴.۴ درصدی محصولات چینی در سایپا را نشان می‌دهد. در بازه زمانی مشابه سال گذشته شرکت سایپا توانست ۴ هزار و ۳۶۱ دستگاه خودرو چانگان و آریو را تولید کند که از این تعداد ۲ هزار و ۸۰۳ دستگاه خودرو چانگان و ۱ هزار و ۵۵۸ دستگاه به آریو اختصاص دارد.

خودروهای چینی

شرکت پارس خودرو که به عنوان زیرمجموعه شرکت سایپا شناخته می‌شود، مونتاژ محصولات چینی برلیانس را بر عهده دارد و میزان مونتاژ محصولات چینی در این شرکت خودروسازی نسبت به ایران خودرو و سایپا به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است. پارس خودرو در دو ماهه نخست سال ۹۸ فقط ۷۹ دستگاه برلیانس تولید کرده است که نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۹۷ افت ۹۹ درصدی را نشان می‌دهد. شرکت پارس خودرو در دو ماهه نخست سال ۹۷ حدود ۷ هزار و ۹۶۰ دستگاه برلیانس را تولید کرده بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۳ دیدگاه

 1. تولید برلیانس کاهش پیدا نکرده. متوقف شده.

 2. اره همه گیر دادن به اپشن !
  دقت کردی همه میگن
  چینی فقط اپش داره !!!
  کووووووووووفت !!!
  یه جوری میگه انگار در قیاس با ایرانی یه سرانگشتی میده
  فرغون ایرانی (مثلا) موتور داره …
  چینی اپشن داره !🥶
  بدبختتتت
  چینی هم اپشن داره هم موتور
  فرغون ایرانی
  نه موتور داره نه اپشن 🤣🤣🤣
  خلاااص

 3. این متن تو مقاله بسیار جالب بود


  خودروهای چینی به دلیل آپشن‌های متعددی که نسبت به خودروهای داخلی ارائه می‌دهند به اندازه‌ای برای بازار ایران جذابیت داشت که حتی پس از توافق برجام و بازگشت خودروسازان خارجی به ایران، باز هم میزان تولید خودروهای چینی در ایران با تنوع بیشتری افزایش پیدا کرد.

  فقط هم آپشن نیست، پرفورمنسشون خیلی بالاتر از فرغن سازهاست

  با سپاس