قیمت لاستیک دولتی

قیمت لاستیک دولتی با آزاد چه تفاوتی دارد؟

قیمت لاستیک دولتی با قیمت آزاد بسیار متفاوت است، از این رو قصد داریم قیمت لاستیک ۱۳ اینچ، ۱۴ اینچ و ۱۵ اینچ خودروهای داخلی چون پراید، سمند و پژو ۴۰۵ را بررسی کنیم.

تولیدکنندگان هر ماه لاستیک دولتی را با نرخ مصوب به توزیع‌دهندگان و نمایندگی‌ها تحویل می‌دهند تا مصرف‌کنندگان واقعی نیز بتوانند این لاستیک‌ها را با نرخ مصوب دولتی تهیه کنند. سایز بسیاری از لاستیک خودروهای داخلی ۱۳ اینچ، ۱۴ اینچ و ۱۵ اینچ است که آنها را شرکت‌های کویرتایر، یزدتایر و بارز تولید کرده و به فروش می‌رسانند. گفتنی است قیمت لاستیک دولتی با لاستیک آزاد دارای تفاوت‌های زیادی بوده که در ادامه قیمت مصوب و دولتی این لاستیک‌ها را در مقابل قیمت آزاد آنها مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی قیمت لاستیک دولتی خودروهای داخلی

قیمت لاستیک پراید (۱۳ اینچ) دولتی و آزاد

خودروهای کوچک شهری چون پراید، ریو و ام وی ام ۱۱۰ از لاستیک‌های ۱۳ اینچ استفاده می‌کنند که در جدول زیر می‌توانید قیمت آنها در بازار آزاد را مشاهده کنید. البته این قیمت‌ها برای لاستیک خودرو ۱۳ اینچ با پهنای ۱۷۵ میلی‌متر است. با بررسی جدول زیر متوجه می‌شوید که برای خرید یک جفت تایر ماشین ۱۳ اینچ با پهنای ۱۷۵ میلی‌متر می‌بایست حداقل حدود ۵۵۰ هزار تومان پرداخت کنید، اما این لاستیک‌ها توسط سه شرکت تولیدکننده یزدتایر، کویر تایر و بارز با قیمت مصوب دولتی ۳۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسند که شاهد اختلاف ۲۰۰ هزار تومانی میان قیمت بازار و آزاد هستیم.

تولید سایر قیمت آزاد
کویرتایر ۱۷۵.۶۰.۱۳ ۵۶۵ هزار تومان
گلدستون ۱۷۵.۶۰.۱۳ ۵۹۰ هزار تومان
بارز ۱۷۵.۶۰.۱۳ ۵۹۰ هزار تومان
ایران تایر ۱۷۵.۶۰.۱۳ ۶۰۰ هزار تومان

قیمت لاستیک پژو (۱۴ اینچ) دولتی و آزاد

بسیاری از خودروهای داخلی چون پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، پژو پارس و رانا از لاستیک ۱۴ اینچ برخوردار هستند که در جدول زیر قیمت آزاد لاستیک‌های ۱۴ اینچ با پهنای ۱۸۵ میلی‌متر را مشاهده می‌کنید. لاستیک دولتی سایز ۱۴ اینچ با پهنای ۱۸۵ میلی‌متر توسط سه تولیدکننده کویرتایر، یزدتایر و بارز با قیمت ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که با قیمت آزاد ۲۰۰ هزار تومان اختلاف دارد.

تولید سایر قیمت آزاد
کویرتایر ۱۸۵.۶۵.۱۴ ۵۸۰ هزار تومان
یزدتایر ۱۸۵.۶۵.۱۴ ۵۸۸ هزار تومان
بارز P640 ۱۸۵.۶۵.۱۴ ۵۹۵ هزار تومان
ایران تایر ۱۸۵.۶۵.۱۴ ۶۱۰ هزار تومان
گلدستون ۱۸۵.۶۵.۱۴ ۵۲۰ هزار تومان

قیمت لاستیک سمند (۱۵ اینچ) دولتی و آزاد

لاستیک سایز ۱۵ اینچ و پهنای ۱۸۵ میلی‌متر به صورت معمول در خودروهای تندر ۹۰، دنا، زانتیا و سمند مورد استفاده قرار می‌گیرد که قیمت آزاد آنها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید، اما قیمت دولتی لاستیک‌های ۱۵ اینچ با پهنای ۱۸۵ میلی‌متر حدود ۵۹۰ هزار تومان است که با نرخ آزاد تفاوت ۱۰۰ هزار تومانی دارد. این لاستیک دولتی برای رانندگان تاکسی که همواره لاستیک‌های خودرو خود را تعویض می‌کنند در طولانی مدت به صرفه است.

تولید سایر قیمت آزاد
کویرتایز ۱۸۵.۶۵.۱۵ ۵۷۵ هزار تومان
بارز ۱۸۵.۶۵.۱۵ ۵۸۰ هزار تومان

لیست قیمت لاستیک دولتی بارز (تیر ۹۸)

قیمت لاستیک دولتی

مدارک مورد نیاز برای دریافت لاستیک دولتی

مالکان وسایل نقلیه به آسانی نمی‌توانند لاستیک دولتی را خریداری کنند و برای دریافت آن می‌بایست اسناد و مدارک مختلفی را به مراکز توزیع ارائه دهند. بر اساس موارد ذکر شده در جزئیات فرایند توزیع لاستیک دولتی، برای دریافت این لاستیک‌ها می‌بایست اصل و کپی سند مالیک خودرو (برگه سبز خودرو) را در زمان دریافت ارائه دهید. کپی کارت ملی مالک و کپی کارت خودرو نیز برای دریافت این لاستیک‌ها ضروری اعلام شده است. با توجه به اینکه قیمت لاستیک دولتی با آزاد تفاوت زیادی دارد، نمایندگی‌های فروش برای اینکه از دلالی لاستیک جلوگیری کنند، برای عرضه این لاستیک‌ها سخت‌گیری می‌کنند.

نحوه دریافت لاستیک دولتی چگونه است؟

حمیدرضا تقی گنجی، رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور اعلام کرد اگر لاستیک دولتی در نمایندگی وجود داشته باشد، پس از مراجعه خریدار بلافاصله می‌بایست به او لاستیک دولتی عرضه شود و موضوع ثبت نام و موکول کردن دریافت لاستیک دولتی به ماه‌های بعد مطرح نیست. وی افزود تولیدکنندگان به صورت ماهانه یک بار لاستیک دولتی را با قیمت‌های مصوبه در اختیار نمایندگی‌های سراسر کشور قرار می‌دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:

توزیع لاستیک دولتی بر اساس جمعیت هر شهرستان صورت می‌پذیرد و عرضه لاستیک دولتی کماکان ادامه خواهد داشت، اما از آنجایی که لاستیک دولتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی تولید می‌شود و تفاوت قیمت چشمگیری با نرخ ارز در بازار آزاد دارد، برخی از تجار و مغازه‌داران حریص شده و لاستیک‌ها را نگه می‌دارند تا با نرخ آزاد به فروش برسانند. نمایندگی‌ها می‌بایست لاستیک دولتی را که با قیمت مصوب کارخانه از تولیدکنندگان دریافت کردند با ۱۰ تا ۱۵ درصد سود در بازار عرضه کنند و مجددا از واحدهای تولیدی محموله جدید دریافت کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

 1. مثال خیلی خوبی زدن

 2. پس چرا قیمت دولتی رو قرار ندادین؟

 3. ۱. لقمان را گفتند: ادب از که آموختی؟ گفت: از بی‌ادبان
  درسته که «النّاس علا دین ملوکهم» ولی سجلّ همین ملوک از ایران است
  اگر کسی احساس تشنگی کند صرف‌نظر از دیگری بطرف آب میرود
  پس اگر فرد احساس نیاز به اخلاق کند هم بایست صرف‌نظر از دیگری به آن عمل کند
  برای اینکه احساس کمبود اخلاقی که مقدمۀ پیشرفت است، داشته باشیم، هیچ چاره‌ای جز اقرار به پستی فرهنگ عمومی نداریم
  یعنی متأسفانه ایرانی جماعت نسبت به ملل مترقی، نژاد پستی است
  و تا وقتی باد نخوت جلوی اعتراف به رذایل اخلاق ایرانی را بگیرد، آش همین است و کاسه همین
  جنگل فقط مفهومی از واقعیتِ تکدرخت است
  ۲. اصلاً خود چندنرخی بودنِ دلار، دزدی و خیانت است
  و اگر قرار به رسیدگی باشد بایستی دلار پول رایج شود
  ملانصرالدین نیستیم که خودشو بیار اسمشو نیار
  اقتصاد ایران [متأسفانه] ۱۰۰% وابسته به $ است، و تجاهل احمقانه، واقعیت را عوض نمیکند
  امّا چرا وقتی همین دلار گُر گرفته، فروکش میکند، نرخهایی که به هزارویک بهانه، رشد سرطانی کردند، کاهش نمی‌یابند؟
  اینجاست که نقاب از چهرۀ کریه فرهنگ عمومی کنار میرود

 4. ما که صاحبخونه مون نمایشگاه ماشین داره و ۳۶ حلقه دولتی گرفت و آزاد فروخت…بماند ماشین از بندر میارن و تو هر ماشین ۲۰ میلیون به بالا سود میکنه و تو مشهد میفروشه
  حضرت علی فرموده هرگز کاخی ساخته نمیشود مگر اینکه کوخی ویران شود،امثال این افراد با ماشین های تو نمایشگاه میخرن و نمیذارن یک بنده خدای کارگر مسافرکش بتونه بخره که مستحق این لاستیکها اون زحمت کشه
  خدا لعنت کنه این مسئولین رو که همه ی مردم رو دلال و دزد کرد