قیمت لاستیک دولتی

قیمت لاستیک دولتی با آزاد چه تفاوتی دارد؟

قیمت لاستیک دولتی با قیمت آزاد بسیار متفاوت است، از این رو قصد داریم قیمت لاستیک 13 اینچ، 14 اینچ و 15 اینچ خودروهای داخلی چون پراید، سمند و پژو 405 را بررسی کنیم.

تولیدکنندگان هر ماه لاستیک دولتی را با نرخ مصوب به توزیع‌دهندگان و نمایندگی‌ها تحویل می‌دهند تا مصرف‌کنندگان واقعی نیز بتوانند این لاستیک‌ها را با نرخ مصوب دولتی تهیه کنند. سایز بسیاری از لاستیک خودروهای داخلی 13 اینچ، 14 اینچ و 15 اینچ است که آنها را شرکت‌های کویرتایر، یزدتایر و بارز تولید کرده و به فروش می‌رسانند. گفتنی است قیمت لاستیک دولتی با لاستیک آزاد دارای تفاوت‌های زیادی بوده که در ادامه قیمت مصوب و دولتی این لاستیک‌ها را در مقابل قیمت آزاد آنها مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی قیمت لاستیک دولتی خودروهای داخلی

قیمت لاستیک پراید (13 اینچ) دولتی و آزاد

خودروهای کوچک شهری چون پراید، ریو و ام وی ام 110 از لاستیک‌های 13 اینچ استفاده می‌کنند که در جدول زیر می‌توانید قیمت آنها در بازار آزاد را مشاهده کنید. البته این قیمت‌ها برای لاستیک خودرو 13 اینچ با پهنای 175 میلی‌متر است. با بررسی جدول زیر متوجه می‌شوید که برای خرید یک جفت تایر ماشین 13 اینچ با پهنای 175 میلی‌متر می‌بایست حداقل حدود 550 هزار تومان پرداخت کنید، اما این لاستیک‌ها توسط سه شرکت تولیدکننده یزدتایر، کویر تایر و بارز با قیمت مصوب دولتی 350 هزار تومان به فروش می‌رسند که شاهد اختلاف 200 هزار تومانی میان قیمت بازار و آزاد هستیم.

تولید سایر قیمت آزاد
کویرتایر 175.60.13 565 هزار تومان
گلدستون 175.60.13 590 هزار تومان
بارز 175.60.13 590 هزار تومان
ایران تایر 175.60.13 600 هزار تومان

قیمت لاستیک پژو (14 اینچ) دولتی و آزاد

بسیاری از خودروهای داخلی چون پژو 206، پژو 405، پژو پارس و رانا از لاستیک 14 اینچ برخوردار هستند که در جدول زیر قیمت آزاد لاستیک‌های 14 اینچ با پهنای 185 میلی‌متر را مشاهده می‌کنید. لاستیک دولتی سایز 14 اینچ با پهنای 185 میلی‌متر توسط سه تولیدکننده کویرتایر، یزدتایر و بارز با قیمت 400 هزار تومان به فروش می‌رسد که با قیمت آزاد 200 هزار تومان اختلاف دارد.

تولید سایر قیمت آزاد
کویرتایر 185.65.14 580 هزار تومان
یزدتایر 185.65.14 588 هزار تومان
بارز P640 185.65.14 595 هزار تومان
ایران تایر 185.65.14 610 هزار تومان
گلدستون 185.65.14 520 هزار تومان

قیمت لاستیک سمند (15 اینچ) دولتی و آزاد

لاستیک سایز 15 اینچ و پهنای 185 میلی‌متر به صورت معمول در خودروهای تندر 90، دنا، زانتیا و سمند مورد استفاده قرار می‌گیرد که قیمت آزاد آنها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید، اما قیمت دولتی لاستیک‌های 15 اینچ با پهنای 185 میلی‌متر حدود 590 هزار تومان است که با نرخ آزاد تفاوت 100 هزار تومانی دارد. این لاستیک دولتی برای رانندگان تاکسی که همواره لاستیک‌های خودرو خود را تعویض می‌کنند در طولانی مدت به صرفه است.

تولید سایر قیمت آزاد
کویرتایز 185.65.15 575 هزار تومان
بارز 185.65.15 580 هزار تومان

لیست قیمت لاستیک دولتی بارز (تیر 98)

قیمت لاستیک دولتی

مدارک مورد نیاز برای دریافت لاستیک دولتی

مالکان وسایل نقلیه به آسانی نمی‌توانند لاستیک دولتی را خریداری کنند و برای دریافت آن می‌بایست اسناد و مدارک مختلفی را به مراکز توزیع ارائه دهند. بر اساس موارد ذکر شده در جزئیات فرایند توزیع لاستیک دولتی، برای دریافت این لاستیک‌ها می‌بایست اصل و کپی سند مالیک خودرو (برگه سبز خودرو) را در زمان دریافت ارائه دهید. کپی کارت ملی مالک و کپی کارت خودرو نیز برای دریافت این لاستیک‌ها ضروری اعلام شده است. با توجه به اینکه قیمت لاستیک دولتی با آزاد تفاوت زیادی دارد، نمایندگی‌های فروش برای اینکه از دلالی لاستیک جلوگیری کنند، برای عرضه این لاستیک‌ها سخت‌گیری می‌کنند.

نحوه دریافت لاستیک دولتی چگونه است؟

حمیدرضا تقی گنجی، رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور اعلام کرد اگر لاستیک دولتی در نمایندگی وجود داشته باشد، پس از مراجعه خریدار بلافاصله می‌بایست به او لاستیک دولتی عرضه شود و موضوع ثبت نام و موکول کردن دریافت لاستیک دولتی به ماه‌های بعد مطرح نیست. وی افزود تولیدکنندگان به صورت ماهانه یک بار لاستیک دولتی را با قیمت‌های مصوبه در اختیار نمایندگی‌های سراسر کشور قرار می‌دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد:

توزیع لاستیک دولتی بر اساس جمعیت هر شهرستان صورت می‌پذیرد و عرضه لاستیک دولتی کماکان ادامه خواهد داشت، اما از آنجایی که لاستیک دولتی با ارز 4200 تومانی تولید می‌شود و تفاوت قیمت چشمگیری با نرخ ارز در بازار آزاد دارد، برخی از تجار و مغازه‌داران حریص شده و لاستیک‌ها را نگه می‌دارند تا با نرخ آزاد به فروش برسانند. نمایندگی‌ها می‌بایست لاستیک دولتی را که با قیمت مصوب کارخانه از تولیدکنندگان دریافت کردند با 10 تا 15 درصد سود در بازار عرضه کنند و مجددا از واحدهای تولیدی محموله جدید دریافت کنند.

۸ دیدگاه

 1. مثال خیلی خوبی زدن

  (0)
 2. پس چرا قیمت دولتی رو قرار ندادین؟

  (0)
 3. 1. لقمان را گفتند: ادب از که آموختی؟ گفت: از بی‌ادبان
  درسته که «النّاس علا دین ملوکهم» ولی سجلّ همین ملوک از ایران است
  اگر کسی احساس تشنگی کند صرف‌نظر از دیگری بطرف آب میرود
  پس اگر فرد احساس نیاز به اخلاق کند هم بایست صرف‌نظر از دیگری به آن عمل کند
  برای اینکه احساس کمبود اخلاقی که مقدمۀ پیشرفت است، داشته باشیم، هیچ چاره‌ای جز اقرار به پستی فرهنگ عمومی نداریم
  یعنی متأسفانه ایرانی جماعت نسبت به ملل مترقی، نژاد پستی است
  و تا وقتی باد نخوت جلوی اعتراف به رذایل اخلاق ایرانی را بگیرد، آش همین است و کاسه همین
  جنگل فقط مفهومی از واقعیتِ تکدرخت است
  2. اصلاً خود چندنرخی بودنِ دلار، دزدی و خیانت است
  و اگر قرار به رسیدگی باشد بایستی دلار پول رایج شود
  ملانصرالدین نیستیم که خودشو بیار اسمشو نیار
  اقتصاد ایران [متأسفانه] 100% وابسته به $ است، و تجاهل احمقانه، واقعیت را عوض نمیکند
  امّا چرا وقتی همین دلار گُر گرفته، فروکش میکند، نرخهایی که به هزارویک بهانه، رشد سرطانی کردند، کاهش نمی‌یابند؟
  اینجاست که نقاب از چهرۀ کریه فرهنگ عمومی کنار میرود

  (0)
 4. ما که صاحبخونه مون نمایشگاه ماشین داره و 36 حلقه دولتی گرفت و آزاد فروخت…بماند ماشین از بندر میارن و تو هر ماشین 20 میلیون به بالا سود میکنه و تو مشهد میفروشه
  حضرت علی فرموده هرگز کاخی ساخته نمیشود مگر اینکه کوخی ویران شود،امثال این افراد با ماشین های تو نمایشگاه میخرن و نمیذارن یک بنده خدای کارگر مسافرکش بتونه بخره که مستحق این لاستیکها اون زحمت کشه
  خدا لعنت کنه این مسئولین رو که همه ی مردم رو دلال و دزد کرد

  (3)

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*