فرصتی که هر 8000 سال یکبار به دست می آید ، دنباله دار لاوجوی در نزدیک ترین موقعیت به زمین

دنباله دار لاوجوی (Lovejoy) در دو هفته آینده در نزدیک ترین موقعیت به زمین قرار می گیرد و علاقه مندان آسمان شب می توانند از تماشای آن لذت ببرند.

این دنباله دار که با رنگ تقریبا سبز می درخشد یک تکه بزرگ یخ و غبار است که دور خورشید می گردد.لاوجوی در هوای کاملا صاف و شفاف شاید حتی از شهر با چشم غیرمسلح قابل دیدن باشد هرچند اگر از دوربین یا تلسکوپ استفاده کنید آن را خیلی بهتر خواهید دید.

با این حال بهترین جا برای دیدن آن مثل سایر اجرام محو آسمانی جایی تاریک دور از آلودگی نوری شهر است.بار آینده که این دنباله دار در آسمان شب ظاهر خواهد شد ۸۰۰۰ سال دیگر خواهد بود.آخرین باری که لاوجوی از بخش داخلی منظومه شمسی گذشت بیش از ۱۱ هزار سال قبل بود.

نام کامل این دنباله دار لاوجوی سی۲۰۱۴/کیو۲ است و در سال ۲۰۱۲ توسط تری لاوجوی منجم آماتور در استرالیا کشف شد و اولین دنباله داری است که امسال با چشم غیرمسلح دیده می شود.بیشتر دنباله دارها به این میزان از تابندگی نمی رسند.

قدر تابش آن – واحدی نجومی برای بیان میزان تابش اجرام آسمانی – از اواسط ماه دسامبر به رقم شش رسید، درجه ای از درخشش که با چشم غیرمسلح از آسمان کاملا تاریک (فارغ از آلودگی نوری) قابل رويت است. قدر تابندگی لاوجوی اواسط ژانویه به ۴.۱ می رسد که خیلی روشن تر است اما احتمالا به سرعت محوتر خواهد شد.

این دنباله دار در مسیر حرکتش در این ماه از صورت های فلکی جبار (شکارچی یا اورایون)، ثور (گاو گردون یا تائوروس) و برساووش (پرسیوس) خواهد گذشت.

این ماه شاهد پدیده دیدنی آسمانی دیگری هم خواهیم بود.در روز ۲۳ ژانویه سایه سه قمر مشتری به طور همزمان روی این سیاره خواهد افتاد که البته تماشای آن نیازمند تلسکوپ است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

  1. از ایران دیده میشه ؟
    چه ساعتی می تونیم ببینیم و از نظر جهت کدوم جهت رو نگاه کنیم

  2. تاریخ دقیق رو ندارین؟