خودروهای آب سوز

خودروهای آب سوز قوانین ترمودینامیک را نقض می‌کنند

یک کارشناس صنعت خودرو اعلام کرد خودروهای آب سوز قوانین ترمودینامیک را نقض می‌کنند؛ چراکه برای دریافت انرژی از آب می‌بایست برای فرایند آن به مراتب انرژی بیشتری از انرژی دریافتی صرف کرد.

حسن کریمی سنجری، کارشناس صنعت خودرو عنوان کرد طرح آب سوز کردن خودروها می‌بایست در دو موضوع مورد بررسی قرار بگیرد. در واقع در کنار بررسی این طرح از نظر علمی باید آن را در خصوص اینکه آیا می‌توان انرژی لازم برای حرکت خودرو را از آب به دست آورد یا خیر نیز بررسی کرد. وی افزود کارشناسان حوزه مهندسی مکانیک و شیمی بر این باورند که امکان ساخت یک خودرو که بتواند با الکترولیز کردن آب و با واکنش مجدد هیدروژن و اکسیژن انرژی مورد نیاز خود را تامین کند، وجود دارد، اما اگر قصدمان این است که برای جداسازی هیدروژن از آب سوخت زیادی را صرف کنیم، چرا این انرژی را به صورت مستقیم برای حرکت خودرو استفاده نکنیم؟

نگاهی به تاریخچه خودروهای آب سوز

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه بیان کرد در طول تاریخ چندین بار شاهد ادعای تولید خودروهای آب سوز بودیم که هر بار ادعاکنندگان این طرح‌ها به دلیل کلاهبرداری راهی زندان شدند؛ برای مثال در سال ۱۹۸۰ میلادی استنلی مایر آمریکایی ادعای آب سوز کردن خودروها را مطرح کرد که حتی با گذشت ۱۶ سال نیز نتوانست ایده خود را عملی کند و سرانجام به جرم کلاهبرداری و تقلب به زندان محکوم شد. وی افزود در سال ۲۰۰۳ نیز شرکت انرژی جهانی ژنزیس به عنوان یک شرکت آمریکایی ادعا کرد که می‌تواند با روش جداسازی مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن در آب و ترکیب آنها انرژی مورد نیاز برای حرکت خودروها را تامین کند، اما این شرکت با دریافت سرمایه‌ای حدود ۲.۵ میلیون دلار نیز نتوانست ادعای خود را ثابت کند و توسط دادگاه نیوجرسی ادعای این شرکت تکذیب شد و مالک آن به دلیل کلاهبرداری در کنار پرداخت خسارت به ۵ سال زندان محکوم گردید.

آب سوز کردن خودرو ناقض قوانین ترمودینامیک است

حسن کریمی سنجری در ادامه عنوان کرد دانشمندان اعلام کردند روش قطعی برای دریافت انرژی از آب و تامین نیروی حرکتی خودرو وجود ندارد. البته اگر بیشتر از انرژی دریافتی برای این فرایند انرژی صرف شود می‌توان به نتیجه رسید، اما این فرایند بیهوده خواهد بود و به همین دلیل دانشمندان این حوزه بر این باورند که تولید انرژی از آب به نوعی قوانین اول و دوم ترمودینامیک را نقض می‌کند. این کارشناس صنعت خودرو در پایان خاطرنشان کرد اگر طرح خودروهای آب سوز واقعی بود و فواید زیادی را به همراه داشت، قطعا باید به صورت انبوه از این خودروها تولید می‌شد که تاکنون این امر محقق نشده است. از این رو بهتر است به جای تولید چنین خودروهایی، تولید محصولات بنزین سوز را کاهش داده و به سمت تولید خودروهای الکتریکی حرکت کنیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. اخه اب خودش ضد اتش و انرژی هست چطور میخواد انزژی تولید کنه

  2. حتّا اگر ماشین آبسوز عملی باشد و نسبت به سوخت فسیلی راندمان بیشتری داشته باشد، بازهم عقلانی و بصرفه نیست
    چون بشر با بحران کمبود آب مواجه است که برای جبرانش به تصفیه‌کردن فاضلاب و شیرین‌کردن آبهای شور، روی آورده
    این طرح بقدری احمقانه است که کسی بخواهد بجای کاه، زعفران به خورد خرش بدهد