پیوند سر انسان

اولین پیوند سر انسان تا سال ۲۰۳۰ انجام خواهد شد!

پیوند سر انسان یکی از پروژه‌های بحث برانگیز حوزه پزشکی محسوب می‌شود، اما اکنون یکی از جراحان سابق سرویس سلامت همگانی انگلیس مدعی شد این جراحی تا سال ۲۰۳۰ اجرایی می‌شود.

بروس متیو، یکی از جراحان سابق سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS) مدعی است می‌تواند اولین پیوند سر انسان به یک بدن دیگر را تا سال ۲۰۳۰ میلادی به انجام برساند. وی که یکی از جراحان مغز و اعصاب سابق در بیمارستان‌های Hull University Teaching شناخته می‌شود، در جریان نوشتن یک داستان علمی تخیلی با کمک مایکل لی، بنیانگذار موسسه فوتورولوژی توانست رمز موفقیت این عمل جراحی را پیدا کند. بروس متیو بر این باور است که جراحان در آینده نه فقط سر فرد، حتی می‌توانند کل نخاع یک فرد را به بدن فرد دیگری منتقل کنند.

جزئیات اولین پیوند سر انسان در دهه آینده

تا به امروز فقط تعداد کمی از دانشمندان و جراحان مدعی شدند که قادرند پیوند سر انسان را با موفقیت انجام دهند. همچنین بسیاری از دانشمندان بر روی روش‌هایی تمرکز داشتند که به واسطه آن نخاع فرد می‌بایست قطع شود، اما بروس متیو عنوان می‌کند بالغ بر ۱۰ هزار عمل جراحی را به انجام رسانده و اینکه بخواهند در این پیوند نخاع را قطع کنند، کار عاقلانه‌ای نیست.

بروس متیو که یک جراح ۶۳ ساله است، اظهار می‌کند پیشرفت‌های حوزه جراحی اعصاب، رباتیک و پیوندهای سلول بنیادین به جراحان کمک خواهد کرد تا پس از سال ۲۰۳۰ بتوانند پیوند کل نخاع و سر فرد به بدن دیگر را با موفقیت به انجام برسانند. وی افزود اصلی‌ترین هدف ما بررسی و ارائه ایده‌های متعدد است، هرچند این ایده در ابتدا احمقانه بود، اما با بررسی جوانب مختلف به این نتیجه رسیده‌ایم که این ایده احمقانه نبوده و می‌توان این عمل جراحی را با موفقیت انجام داد. گفتنی است در سال ۲۰۱۷ سرجیو کاناور، یکی از جراحان ایتالیایی مدعی شد با قطع نخاع یک جسد در محل گردن، توانسته است عمل پیوند سر را با موفقیت انجام دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۸ دیدگاه

  1. روی عکس مقاله چ اتاق عمل مجهزی است

  2. جدای از پیشرفته بودنش فکر نکنم عمل درستی باشه

  3. پبوند سر دقیقا یعنی چی

    یعنی از گردن ب بعد پیوند بدن یا مغز رو تنها پیوند بدن

  4. این خبر رو پنج سال پیش خوندم. قرار بود ۲۰۲۰ عملی بشه! ظاهرا خبر فیکه فقط ۱۰ ساله تمدید میشه