سامسونگ گلکسی اس 21

تراشه اگزینوس ۱۰۰۰ سری گلکسی اس ۲۱ فاقد پردازنده گرافیکی AMD خواهد بود

ظاهرا پردازنده گرافیکی مورد انتظار AMD جایی در سری گلکسی اس ۲۱ (گلکسی S30) ندارد و تراشه اگزینوس ۱۰۰۰ از همان Mali GPU استفاده خواهد کرد. البته خبرهای خوشی هم وجود دارد.

احتمالا نسخه‌های اروپایی و خاورمیانه‌ای سری گلکسی اس ۲۱ (گلکسی S30) با تجهیز به تراشه اگزینوس ۱۰۰۰ سامسونگ عرضه می‌شوند. در سال‌های اخیر، اختلاف عملکرد بین چیپ‌های کوالکام و سامسونگ مشهود بود و طبق ادعای Ice Universe این‌بار نیز همین داستان تکرار خواهد شد.

این افشاگر می‌گوید که نه تنها سرعت CPU اسنپدراگون ۸۷۵ بیشتر خواهد بود؛ بلکه از لحاظ GPU نیز برتری خود را حفظ خواهد کرد؛ زیرا تراشه اگزینوس ۱۰۰۰ به پردازنده گرافیکی AMD Radeon تجهیز نخواهد شد.

تراشه اگزینوس 1000

سامسونگ و AMD یک همکاری بلند مدت را از سال ۲۰۱۹ آغاز کردند و انتظار می‌رفت پرچمداران جدید سامسونگ از تکنولوژی AMD بهره ببرند. چند ماه قبل، نتایج لو رفته‌ی یک بنچمارک‌گیری هم نشان داد که GPU سفارشی ساخته شده برای سامسونگ، سه برابر بهتر از GPU به کار رفته در اسنپدراگون ۸۶۵ عمل می‌کند.

این برای طرفداران سامسونگ، خبر امیدوار کننده‌ای بود؛ اما Ice Universe ادعا می‌کند پردازنده گرافیکی AMD تا پیش از سال ۲۰۲۲ وارد چیپست اگزینوس نخواهد شد. این یعنی در تراشه Exynos 1000 باز هم پردازنده گرافیکی Mali را خواهیم دید که عملکردش اصلا در GPU آدرنو (موجود در تراشه‌های کوالکام) نیست. مشکل داغ کردن هنگام استفاده سنگین را نیز به آن اضافه کنید.

البته آیس یونیورس یک خبر خوب هم داده است؛ اینکه فاصله زیاد بین چیپ‌های پرچمدار کوالکام و سامسونگ در سال ۲۰۲۱ کاهش خواهد یافت.

اخیرا یک رسانه کره‌ای گزارش کرد که سامسونگ به جای تولید پردازنده‌ی موبایلی خود، روی همکاری با ARM برای ساخت یک CPU جدید مبتنی بر برنامه Coretex-X Custom تمرکز کرده است. پیش از آن هم، مجموعه دستورالعمل معماری ARM موسوم به ISAs را برای طراحی CPU خریداری کرده بود.

با تمام اوصاف، فعلا چیز زیادی از اگزینوس ۱۰۰۰ نمی‌دانیم؛ جز اینکه احتمالا مانند اسنپدراگون ۸۷۵ یک چیپ ۵ نانومتری است. آیس همچنین گفته که این تراشه بهره‌وری انرژی بهتری از اگزینوس ۹۹۰ خواهد داشت که در گلکسی اس ۲۰ استفاده شد.

تراشه اگزینوس ۱۰۰۰ فقط در گلکسی S21 اولترا

بر اساس گزارش‌های پیشین، تنها بالاترین مدل سری گلکسی اس ۲۱ از وجود تراشه اگزینوس بهره خواهد برد. ظاهرا دو مدل دیگر به اگزینوس ۹۹۲ تجهیز خواهند شد که در سری گلکسی نوت ۲۰ منتظر آن بودیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. خوب به نظر من پردازنده های گرافیکی مالی نسبت به آدرنو و پاور وی ار عملکرد بسیار بهتری دارند