خودرو در بورس

طرح عرضه خودرو در بورس کالای ایران به‌زودی اجرا خواهد شد

طرح عرضه خودرو در بورس کالای ایران با هدف تبدیل ماشین به یک کالای مصرفی و ساماندهی بازار کشورمان به زودی اجرا خواهد شد.

روح‌الله ایزدخواه، مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد ساماندهی وضعیت بازار خودرو عنوان کرد تعیین قیمت‌های دستوری توسط دولت باعث ایجاد بسیاری از مشکلات فعلی بازارهای کالایی کشور شده است و مجلس نیز به همین دلیل با سرکوب قیمتی و کاهش انگیزه تولیدکنندگان مخالف است. وی افزود البته مجلس همچنان با آزادسازی کامل قیمت کالاها به ویژه خودرو موافق نخواهد بود. طبق اعلام روح‌الله ایزدخواه عرضه محصول در بوس کالا به عنوان بازارهای شفاف و قابل رصد جزو بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود.

مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه بیان کرد قیمت‌گذاری دستوری نظیر اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکلات زیادی برای اقتصاد کشور به همراه داشت. وی افزود شفاف‌سازی مسیر توزیع خودرو جزو مواردی محسوب می‌شود که از نوسانات قیمتی که توسط دلالان ایجاد شده جلوگیری خواهد کرد و بر اساس این طرح مکانیسم عرضه و توزیع خودرو طبق نظام بورس کالا منظم می‌شود.

جزئیات عرضه خودرو در بورس

روح‌الله ایزدخواه در ادامه عنوان کرد با هدف کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو طرحی تحت عنوان سازماندهی بازار و صنعت خودرو را با ۲۰ ماده تدوین کردیم که در این طرح عرضه خودرو فقط در بورس امکان‌پذیر خواهد بود تا نحوه عرضه به بازار شفاف گردد. وی افزود در طرح ساماندهی بازار خودرو قیمت خودرو طبق عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد.

مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه اظهار کرد اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس از قیمت تمام شده بیشتر باشد، از اختلاف قیمت میان قیمت بازار و قیمت تمام شده مالیات دریافت می‌شود تا رانت موجود به جای این که به دست دلالان یا خودروساز برسد در اختیار دولت قرار بگیرد و صرف افزایش تولید خودرو شود که نتیجه آن کاهش قیمت‌ها خواهد بود.

طبق گفته‌های روح‌الله ایزدخواه در طرح تحول بازار و صنعت خودرو پیشنهادی ارائه شده است تا مالیات دریافت شده از معاملات خودرو، حدود ۲۰ درصد به خزانه واریز شود تا صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی گردد. همچنین ۷۰ درصد نیز به خودروسازها وام کوتاه‌مدت اختصاص داده شود تا تولید خودرو افزایش پیدا کند. وی افزود از این بین ۱۰ درصد برای پاداش به خودروسازان در نظر گرفته می‌شود تا اگر عرضه خودرو توسط آنها به میزان زیادی صورت گرفت، به تشخیص شورای رقابت به خودروسازان تخصیص داده شود. چنین اقداماتی باعث می‌شود سود خودروسازان فقط در افزایش تولید استفاده شود.

ساماندهی بازار خودرو با حذف تقاضای کاذب 

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همین راستا بر این باور است که اگر تقاضای کاذب بازار خودرو حذف شود و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده تولید آن مشخص شود، می‌توان بازار خودرو را ساماندهی کرد. وی افزود در طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از ظرفیت‌های بورس کالا استفاده خواهد شد. طبق اعلام پورابراهیمی قیمت‌گذاری خودرو با محل عرضه ارتباط چندانی ندارد و بحث اصلی این است که نرخ ارز در بهای تمام شده تولید خودرو چه تاثیری دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد:

می‌بایست مشخص گردد که از قیمت فعلی خودرو چه مقدار حباب بوده و افزایش تولید تا چه میزان قادر است قیمت‌ها را منطقی کند. طبق بررسی‌های انجام شده قسمتی از تقاضاها که باعث افزایش قیمت شدید خودرو شده، تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست. در دنیا نه فقط خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج، یخچال و… مصرفی است. تا زمانی که تقاضای غیر واقعی موجود در بازار با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت کنونی وجود دارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. هر طرحی که میدن باز به کام دولت و به ضرر مردمه.تو همین متن هم میشه فهمید .