قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین از مرز ۱۵ هزار دلار گذشت؛ رکوردی تازه در سال جاری

به تازگی قیمت بیت کوین به رقم ۱۵۰۰۰ دلار رسید که برای سال ۲۰۲۰ یک رکورد محسوب می‌شود. ناگفته نماند که در ماه مارس، قیمت این ارز دیجیتال وارد کانال ۴۰۰۰ دلار شده بود.

روز ششم نوامبر (۱۶ آبان) بود که برخی منابع از رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۵ هزار دلار خبر دادند. داده‌های CoinDesk نشان می‌دهد که در مدت ۲۴ ساعت، ارزش این رمزارز نزدیک به ۱۰ درصد رشد کرد و این‌چنین رکوردشکن شد.

البته بیت کوین به نوسان قیمتی مشهور است و این موضوع در سال جاری بیشتر به چشم آمد؛ چرا که ارزش آن در ماه مارس به زیر ۵ هزار دلار سقوط کرد و در کمتر از دو ماه، دو برابر شد. حالا هم که قیمتش از مرز ۱۵ هزار دلار گذشته است. برخی تحلیلگران علت این افزایش قیمت را به جوّ هیجانی حاکم بر بازار نسبت می‌دهند.

تاریخچه بیت کوین

بیت کوین یک پول دیجیتالی است که از بلاک چین یا زنجیره بلوکی برای سیستم پرداخت استفاده می‌کند. این رمزارز که در سال ۲۰۰۹ توسط فرد یا گروه ناشناسی به نام ساتوشی ناکاموتو ساخته شد، مبتنی بر یک شبکه بی‌مرز همتا به همتا (peer-to-peer) است و استخراج در آن، از طریق یک سیستم اجماع توزیع‌شده انجام می‌گیرد.

به کمک امضای دیجیتال رمزنگاری شده، معادلات پیچیده‌ی ارز دیجیتال (از قبیل چند-پرداختی) حل می‌شوند و بدون هرگونه نهاد نظارتی شخص ثالث، امنیت تراکنش‌ها نیز برقرار می‌شود. البته بیت کوین محدودیت استخراج ۲۱ میلیون واحدی دارد و انتظار می‌رود در سال ۲۱۴۰ به این رقم برسیم.

قیمت بیت کوین

با وجود قیمت زیاد بیت کوین همچنان تقاضا برای آن بالاست. نقشه توزیع دارندگان هم نشان می‌دهد تعداد سرمایه‌گذارانی که ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ بیت کوین دارند، به طور چشمگیری افزایش یافته است. همچنین به‌رغم آنکه این ارز دیجیتال در هیچ کشوری به عنوان پول قانونی رسمیت ندارد؛ ولی برخی از سیستم‌های پرداخت امکان استفاده از آن را فراهم کرده‌اند.

مثلا مرورگر اپرا (Opera) اجازه‌ی خرید ارزهای دیجیتال، مانند بیت کوین و اتریوم را از طریق Apple Pay به کاربران آمریکایی داده است. این باعث می‌شود مدت زمان انجام تراکنش‌ها به طور محسوسی کاهش یابد. شرکت پرداخت مالی Wyre هم به کاربران آمریکایی اپرا این امکان را می‌دهد که رمزارزهای مختلف را با استفاده از کارت اعتباری یا Apple Pay خریداری کنند.

در اواسط تابستان، شرکت هواپیمایی نروژ نیز یک سامانه تبدیل Bitcoin راه‌اندازی کرد. همچنین مشتریان این شرکت می‌توانند از بیت کوین برای خرید بلیت استفاده کنند و حتی با تراکنش‌های بیشتر، امتیاز بگیرند تا از تخفیف بهره‌مند شوند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. ۱۵ دلار خیلی زیاده اونم دلاری ک داخل ایران ۲۳ تومنه

  2. وای ۱۵ دلار چخبره اخههه