فناوری 5G

اداره فدرال هوانوردی و ارتش آمریکا خواستار توقف استفاده از فناوری ۵G شدند

چند سازمان حوزه هوانوردی در ایالات متحده از جمله اداره فدرال هوانوردی و ارتش آمریکا، خواستار توقف استفاده از فناوری ۵G یا شبکه نسل پنجم شدند.

چندین مقام حوزه هوانوردی در ایالات متحده آمریکا از جمله ارتش این کشور، در خصوص استفاده از فناوری ۵G ابراز نگرانی کرده‌اند. این نگرانی به دلیل نزدیک بودن پهنای باند ۵ جی به فرکانس‌های مورد استفاده در ناوبری هوایی ابراز شده است. ارتش آمریکا، اداره فدرال هوانوردی آمریکا موسوم به FAA و وزارت ترابری آمریکا موسوم به USDOT از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا موسوم به FCC خواسته‌اند تا زمانی که بررسی‌های بیشتر در این باره انجام شود، استفاده از پهنای باند ۵G را متوقف کنند.

علت نگرانی سازمان‌های هوانوردی درباره فناوری ۵G

برخی گروه‌های حوزه هوانوردی در ایالات متحده آمریکا می‌گویند فروش نواحی پهنای باند ۵G می‌تواند منجر به شکست‌های فاجعه‌بار و مرگ‌ومیرهای متعدد شود. پس از سال‌ها انتظار برای تبدیل شدن شبکه‌های سلولی ۵G به واقعیت، کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا انتخاب گیج‌کننده‌ای برای فروش نواحی پهنای باند به بالاترین پیشنهاد مناقصه  داشته است. همچنین در این مدت، نظریه‌های خارج از تعادل و توطئه‌آمیزی را شنیدیم. فروش پهنای باند یکی از مهم‌ترین مشکلات این حوزه تاکنون بوده است که پهنای باند به مزایده گذاشته شده را به بخش مهمی از سخت افزار هوانوردی تبدیل می‌کند.

این مزایده ویژه، طیفی در فرکانس ۳.۷ تا ۳.۹۸ گیگاهرتز را شامل شده و انتظار می‌رود بیش از ۵ هزار مجوز جدید برای استفاده از آن به فروش برسد. در حال حاضر فرکانس ۳.۷ تا ۳.۹۸ گیگاهرتز از باند C نسبتا آرام است و بیشتر به وسیله ماهواره‌های کم‌قدرت اشغال شده است. این موضوع برای چندین دهه، فرکانس ۴.۲ تا ۴.۴ گیگاهرتز مجاور را برای عملکرد ارتفاع‌سنج‌های راداری که با نام ارتفاع‌سنج‌های رادیویی شناخته می‌شوند، مناسب کرده بود.

فناوری 5G

آلودگی پهنای باند تا حدودی با آلودگی نوری شباهت دارد. در خصوص پهنای باند، ارتفاع‌سنج‌ها فاصله هواپیماها از زمین را اندازه می‌گیرند و ابزار مهمی در ارتفاع پایین محسوب می‌شوند. این در حالی است که ابزارهای دیگر برای این کار بی فایده خواهند بود. پس از فعال شدن ارتباطات از راه دور ۵ جی در بخش ۳.۷ تا ۳.۹۸ گیگاهرتز از پهنای باند، این سیستم‌ها می‌توانند در ارتفاع‌سنج‌های راداری تداخل مضر ایجاد کنند.

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا مدعی شده است که بافر پهنای باند به اندازه‌ای بزرگ است که بدون ایجاد تداخل در ارتفاع‌سنج‌ها اجرا شوند، اما یک گروه مخابراتی، نگرانی جدی در این باره دارد. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا تحت رهبری آجیت پای، وکیل سابق شرکت مخابراتی ورایزن است که با خنثی شدن شبکه مخالفت دارد. صنعت هوانوردی یکی از بخش‌های تجاری، خصوصی و نظامی محسوب می‌شود که خواستار توقف در عرضه و استفاده از فناوری ۵G شده است و خطرات و مضرات احتمالی تداخل در تجهیزات حیاتی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*