اینترنت اشیا

هواوی با گسترس اینترنت اشیا به دنبال تحول در زندگی بشر است

هواوی قصد دارد با گسترش اینترنت اشیا زندگی بشر را متحول سازد. در ادامه با برنامه‌های این شرکت چینی برای توسعه IoT آشنا می‌شویم.

هواوی قصد دارد با گسترش اینترنت اشیا (Internet of Things) زندگی بشر را دگرگون کند. برای این منظور شرکت هواوی سرمایه‌گذاری هنگفتی در توسعه و گسترش شبکه 5G، هوش مصنوعی، مراکز ذخیره داده‌های بزرگ و سیستم‌های ابری انجام داده است.

با این که نام هواوی برای بیشتر افراد، یادآور گوشی‌ها و دستگاه‌های هوشمند است، اما این شرکت در زمینه گسترش فناوری‌های جدید توانمندی بسیار زیادی از خود نشان داده است. به عنوان مثال رشد سریع شرکت هواوی در زمینه شبکه‌های موبایل، به ویژه شبکه 5G بر کسی پوشیده نیست.

اما یکی از مواردی که هواوی برای توسعه آن گام برداشته است، اینترنت اشیا (IoT) بوده که قصد داریم اشاره‌ای به مهم‌ترین دستاوردهای هواوی در این زمینه داشته باشیم.

اینترنت اشیا چیست؟

اگر بخواهید با اینترنت اشیا در یک جمله آشنا شوید، می‌توان گفت که به اتصال دستگاه‌های هوشمند به یکدیگر از طریق اینترنت، اینترنت اشیا گفته می‌شود. در حقیقت با اینترنت اشیا می‌توان تعامل میان دستگاه‌های مختلف با یکدیگر را عملی کرد اما نکته آن است که تعداد دستگاه‌های متصل شده در این ساختار به شدت زیاد است.

اینترنت اشیا

مثلا در یک خانه هوشمند، تمام وسایل آشپزخانه، چراغ‌ها، سیستم گرمایش و تهویه هوا، پرده‌ها و بسیاری از وسایل دیگر به اینترنت متصل بوده و از همان طریق نیز کنترل می‌شوند. عملکرد اینترنت اشیا بر اساس سنسورهایی بوده که به پلتفرم IoT متصل هستند و با یکپارچه‌سازی اطلاعات دستگاه‌های گوناگون، می‌توانند اطلاعات مهم و ضروری را ارزیابی کنند.

هواوی در کدام بخش‌ها از اینترنت اشیا فعال است؟

شرکت هواوی با سرمایه‌گذاری‌های مختلف سعی می‌کند سهم بزرگی در گسترش اینترنت اشیا داشته باشد. بد نیست اشاره‌ای به تلاش و ایده‌های هواوی که مبتنی بر اینترنت اشیا هستند با هم داشته باشیم.

اینترنت اشیا موتور محرکه نوآوری در صنعت

اصطلاح جدیدی در دهه اخیر ابداع شده که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این اصطلاح برش عمودی صنعت (Industrial Vertical) نام دارد. این اصطلاح به معنای یک شاخصه صنعتی تخصصی و خاص است که در صنایع مختلف وجود داشته، جزئی از آن صنایع هستند اما در حیطه‌های مختلف نیز کارکرد دارند

به عنوان مثال خطوط تولید نیاز به ارتباط پرسرعت، میزان زیاد حافظه برای ذخیره اطلاعات و هوش مصنوعی برای ایجاد عملکرد بهینه هستند. این دقیقا یک مثال جالب از مفهوم برش عمودی در صنعت است. خط تولید در صنایع مختلف و در تولید محصولات زیادی وجود دارد اما این خطوط همه به امکانات بالا نیاز دارند تا به صورت بهینه کار کنند.

اینترنت اشیا

هواوی تمرکز خود را بر این بخش قرار داده است یعنی به جای کار روی کل یک صنعت یک بخش مهم از آن مانند خط تولید را انتخاب کرده و سعی در بهینه کردن آن داشته است. بخشی که در دیگر صنایع نیز حضور داشته و عملا بهینه کردن آن می‌تواند بر روی صنایع بسیاری تاثیرگذار باشد.

IoT از نگاه هواوی، کلید اصلی حل مشکلات ایجاد شده هنگام اتصال و ارتباط میان خطوط تولید، سیستم‌های کنترل و مدیریت است. هواوی به کمک اینترنت اشیا، رایانش ابری و ذخیره‌سازی داده‌های بزرگ در جهت ارائه راه‌حل‌های استاندارد، ایمن و نوین در حرکت است.

IoT می‌تواند مدیریت داده‌ها، دستگاه‌ها و کنترل عملکرد کلی سیستم را در اختیار شما قرار دهد. همچنین اینترنت اشیا می‌تواند به وسیله دسترسی به شبکه یکپارچه و ایمن در کنار تجزیه و تحلیل گسترده داده‌ها، نقش بسزایی در کاهش هزینه‌‌های صنایع داشته باشد.

هوشمند کردن شهر با اینترنت اشیا

در یک شهر هوشمند، چراغ‌های خیابان می‌توانند تبدیل به یک نقطه برای کسب اطلاعات محیطی در اینترنت اشیا تبدیل شوند. اگر یک شهر با اندازه متوسط را در نظر بگیرید، قطعا بیشتر از ده هزار چراغ خیابان در این شهر وجود دارد که می‌توان هر کدام را با دوربین، انواع سنسورها و اتصالات وای فای (Wi-Fi) مجهز کرد.

اینترنت اشیا

کلیه چراغ‌های ذکر شده را می‌توان به عنوان یک درگاه ورودی اطلاعات در شهر هوشمند در نظر گرفت؛ آن‌ها می‌توانند داده‌های مختلف همانند تراکم، ترافیک، سر و صدا و کیفیت هوا را جمع‌آوری و بررسی کنند.

در ادامه و به کمک اینترنت اشیا این اطلاعات برای برنامه‌های مختلف ارسال شده تا آنها با تحلیل این اطلاعات راهکارهای مختلفی به کاربر ارائه دهند. راهکارهایی که در مسیریابی، پیش‌بینی آب و هوا و بسیاری از حیطه‌های دیگر انقلابی ایجاد خواهند کرد.

این تنها یک نمونه از اتفاقاتی است که در یک شهر هوشمند دیده می‌شود. در این شهر تقریبا تمامی اشیا و اجزای شهر هوشمند بوده و قابلیت تبادل اطلاعات را دارند.

اینترنت وسایل نقلیه

یکی دیگر از ایده‌های هواوی که مبتنی بر اینترنت اشیا است را می‌توان اینترنت وسایل نقلیه (Internet of Vehicles) عنوان کرد. در حقیقت اینترنت وسایل نقلیه می‌تواند یک ترکیب کارآمد میان اینترنت همراه و اینترنت اشیا باشد که ارزش بسیار زیادی برای تولیدکنندگان وسایل نقلیه، شرکت‌های بیمه و مدیریت ناوگان شهری خواهد داشت.

اینترنت اشیا

اینترنت آسانسور

یکی از مواردی که اینترنت اشیا می‌تواند در افزایش ایمنی آن نقش زیادی داشته باشد، آسانسور است. به کارگیری دوربین حفاظتی، سنسورها، دستگاه‌های ارتباطی و سایر وسایل ایمنی می‌توانند نقش زیادی در ارتقاء سطح امنیت آسانسورها داشته باشد و اینترنت اشیا توانایی گزارش سریع مشکلات احتمالی به مرکز فرماندهی را دارد. راه‌حل اینترنت اشیا در آسانسور نه تنها ایمنی مسافران را تضمین می‌کند، بلکه می‌تواند در هزینه تعمیر و نگه‌داری هم صرفه‌جویی را به همراه داشته باشد.

اینترنت ساختمان‌های هوشمند

ایده هواوی برای هوشمندسازی ساختمان‌ها توانسته بهره‌وری را در مصرف انرژی، تسهیل کند. در حقیقت مشارکت استراتژیک با شرکای مختلف به هواوی اجازه می‌دهد بازده انرژی و اتوماسیون را برای ساختمان‌های تجاری فراهم کند که نتیجه آن، افزایش رتبه‌بندی انرژی ساختمان‌های هوشمند خواهد بود.

تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ

تجزیه و تحلیل همزمان و سریع اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه، مدیریت ساختمان، حمل و نقل، آب، برق و سایر موارد می‌تواند نقش بسیار زیادی در بهبود عملکرد و مدیریت آنها داشته باشد که به کمک اینترنت اشیا ، امکان‌پذیر است.

اینترنت اشیا

توجه داشته باشید با این که موارد ذکر شده تاثیر بسیار زیادی در مدیریت و ارتقای عملکرد واحدهای مختلف خواهند داشت، اما حجم زیادی از اطلاعات را جمع‌آوری خواهند کرد که نبود امنیت کافی می‌تواند دردسرساز شود. هواوی سعی کرده در کنار رشد و پیشرفت IoT، امنیت آن را هم تا حد زیادی افزایش دهد. در حقیقت رعایت استاندارهای تولید، مقاومت فیزیکی و در کنار آن ارتقای آگاهی کاربر و به‌روزرسانی‌های مداوم می‌توانند نقش زیادی در افزایش امنیت داشته باشند که به نظر می‌رسد گام‌های بسیار خوبی در این زمینه از سوی هواوی برداشته شده است.

البته اینترنت اشیا هنوز هم پیچیدگی خاص خود را دارد و برای این که بتوان استفاده بهتری از آن کرد، باید ساده‌تر شود. به نظر می‌رسد گام بعدی در گسترش اینترنت اشیا، ساده‌سازی عملکرد آن بوده و هواوی به عنوان یکی از شرکت‌هایی که در زمینه گسترش اینترنت اشیا فعالیت دارد، قطعا گام‌های بسیار خوبی را در آینده نزدیک خواهد برداشت.

با وجود اینکه شرکت‌های مختلفی در زمینه IoT مشغول فعالیت هستند، اما به نظر نمی‌رسد هواوی تصمیم داشته باشد حتی لحظه‌ای فرصت ربودن گوی سبقت را به رقیبان خود دهد.

این مطلب در قالب رپورتاژ آگهی و توسط شرکت های ثالث به عنوان بیانیه مطبوعاتی یا متن تبلیغاتی برای گجت نیوز ارسال شده و گجت نیوز در قبال موارد مندرج در آن مسئولیتی ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*