واردات خودرو از مناطق آزاد

واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی آزاد شد

بر اساس آخرین مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، واردات خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی آزاد شد. از سال ۱۴۰۰ امکان تبدیل خودرو پلاک منطقه آزاد به پلاک ملی وجود دارد.

جزئیات جدید مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در خصوص میزان تعرفه تعویض پلاک خودروها حاکی از آن است که تعرفه واگذاری و تعویض پلاک خودرو برای خودروهای با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان، حدود ۲۰۰ هزار تومان و برای خودروهای بالای ۲۰۰ میلیون تومان نیز ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است که ۱۰۰ درصد مابه‌التفاوت درآمد حاصله به نیروی انتظامی اختصاص پیدا خواهد کرد. علاوه بر این تعیین قیمت خودرو بر پایه لیست بهای اعلامی سازمان امور مالیاتی انجام می‌شود.

جزئیات واردات خودرو از مناطق آزاد

بر اساس مصوبه‌های جدید، دولت برای تنظیم بازار خودروهای وارداتی وظیفه دارد علاوه بر شناسایی خودروهای خارجی غیر آمریکایی که در مناطق آزاد وجود دارند، با دریافت حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با معیارهای تعیین شده، ظرف مدت ۱ ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، مراحل ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی را انجام دهد.

نرخ سود بازرگانی در تناسب با نوع خودرو سال ساخت می‌بایست به گونه‌ای تنظیم گردد که نسبت به قیمت‌های کف بازار باعث سود غیر متعارف بیش از ۲۰ درصد برای واردکنندگان نشود. همچنین در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت بین قیمت‌های کف بازار و وارداتی، دولت قادر است در میزان نرخ سود بازرگانی تجدیدنظر کند.

گفتنی است واردات خودرو در این طرح برای سازمان‌های مناطق آزاد تجاری و صنعتی شرکت‌های تابع آنها، دستگاه‌های موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و نهادهای عمومی غیر دولتی و شرکت‌های تابع آنها ممنوع خواهد بود. علاوه بر این واردات هر نوع خودرو در سال ۱۴۰۰ به مناطق آزاد تجاری و صنعتی نیز ممنوع است.

امکان تبدیل خودرو پلاک منطقه آزاد به پلاک ملی

مجتبی یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی نیز در صفحه شخصی توییتری خود از امکان تبدیل خودرو پلاک منطقه آزاد به پلاک ملی در سال ۱۴۰۰ خبر داد و نوشت:

مصوبه امروز کمیسیون تلفیق بودجه:

در سال ۱۴۰۰ خودروهای پلاک مناطق آزاد (مانند منطقه آزاد اروند) می‌توانند با پرداخت عوارض، پلاک منطقه آزاد را به ملی تبدیل کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*