اژدر جدید آمریکا

اژدر جدید آمریکا پس از چند دهه وارد خدمت در نیروی دریایی این کشور می‌شود

اژدر جدید آمریکا که می‌تواند به زودی به نیروی دریایی این کشور بپیوندد، نخستین اژدر کاملا جدیدی است که این قوا پس از چند دهه به خدمت می‌گیرد.

نیروی دریایی آمریکا چند دهه است که اژدر جدیدی به خدمت نگرفته است. البته اژدرهای فعلی این قوا پیوسته دستخوش بهسازی و ارتقا می‌شوند، اما جای خالی یک اژدر کاملا جدید احساس می‌شد. پس این کشور برای بروزرسانی زرادخانه دریایی خود قصد دارد اژدری که طراحی کاملا جدیدی دارد وارد خدمت کرد. در ادامه نگاه بیشتری به اژدر جدید آمریکا خواهیم داشت.

اژدر جدید آمریکا

Very Lightweight Torpedo

یکی از اژدرهای پیشنهاد شده به نیروی دریایی VLWT نام دارد که کوتاه شده عبارت “Very Lightweight Torpedo” و به معنی «اژدر فوق سبک» است. این اژدر توسط کمپانی هوافضا، امنیتی و دفاعی آمریکایی نورثراپ گرومن – Northrop Grumman ساخته شده است.

وظیفه VLWT دفاع از شناورهای مهم همچون ناوهای هواپیمابر در برابر اژدرهای مهاجم است. بدین ترتیب که در صورت شلیک اژدر به سوی ناو هواپیمابر، ناو نیز یک اژدر کوچک به سوی اژدر مهاجم شلیک کرده و آن را پیش از رسیدن به خود نابود خواهد کرد. البته نقش آن تنها محدود به دفاع نیست، بلکه برای هدف قرار دادن شناورهای سطحی و زیرسطحی نیز استفاده می‌شود و می‌توان آن را از زیردریایی و انواع شناورهای سطحی فوق سبک تا فوق سنگین شلیک کرد.

گرچه نیروی دریایی پروژه ساخت سیستم‌های تدافعی ناوهای هواپیمابر در برابر اژدر را لغو نمود، اما نورثراپ گرومان توسعه این اژدر را به عنوان یک سلاح چند منظوره برای نقش دفاعی و تهاجمی ادامه داد و سعی در بازاریابی آن دارد. این کمپانی معتقد است اژدر فوق سبک تا 4 سال دیگر آماده تولید انبوه می‌شود.

اژدر جدید آمریکا

این که اژدر جدید آمریکا در نقش دفاعی استفاده شود یا تهاجمی پیش از شلیک آن مشخص و ماموریتش برای سیستم‌های الکترونیکی اژدر مشخص می‌شود. در حالت تهاجمی این اژدر CRAW نام داشته و به کوچکترین شناورها نیز امکان درگیری با زیردریایی‌ها را می‌دهد. علاوه بر شناورهای سطحی و زیرسطحی، هلیکوپترها و هواپیماهای ضد زیردریایی سرنشین دار و بدون سرنشین نیز قادر هستند تا این اژدر فوق سبک را با خود حمل و شلیک کنند.

هنگامی که یک زیردریایی دشمن کشف شود، اژدر CRAW سریعا به ناحیه تقریبی محل حضور آن شلیک و سپس با استفاده از سونار خود آب را برای یافتن محل دقیق زیردریایی پیدا می‌کند. پس از کشف هدف و قفل روی آن، اژدر به کمک موتوری که دارد به سویش شنا و در نهایت بسته به دستوری که دارد سرجنگی خود را در مجاورت یا پس از برخورد به زیردریایی منفجر می‌کند.

در حالت تدافعی نیز CAT نام می‌گیرد و تبدیل به یک اژدر ضد اژدر می‌شود. در این حالت هلیکوپتر یا شناوری که وظیفه حفاظت از ناو هواپیمابر یا کشتی فرماندهی را برعهده دارد، خود را مابین کشتی و اژدر مهاجم قرار داده و CAT را به سمت آن شلیک می‌کند. چنین طرحی به نظر کارامدتر و انعطاف‌پذیرتر از سیستم دفاعی کنسل شده برای ناوهواپیمابر است که به آن امکان حفاظت از چندین کشتی را می‌داد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. براوووو 🙏🙏🙏 فوق العادس عجب اژدری هست برای به درک واصل کردن هرچی 💩 ساندیسی مفت خوره 💩 خوبه.