تعویض باتری خودروهای برقی

تعویض باتری خودروهای برقی چه هزینه‌ای روی دست مشتریان می‌گذارد؟

اگر صاحب یک خودرو الکترونیکی هستید، قطعا تا به حال به این فکر افتاده‌اید که تعویض باتری خودروهای برقی چه هزینه‌ای را روی دست شما می‌گذارد.

قیمت باتری‌های بزرگ خودروهای برقی باعث می‌‌شود مردم از خرید این خودروها بترسند و برای فروش خودروهای برقی مشتریان زیادی در بازار پیدا نکنند؛ زیرا باتری‌های بزرگ خودروهای برقی بخش مهمی از قیمت آن‌ها را تشکیل می‌دهند. خودروسازان برای این که ترس و دغدغه‌ی مردم را کم کنند و آن‌ها را برای خرید این خودرو‌ها تشویق کنند گارانتی و وارانتی‌های خوبی قرار داده‌اند. به دلیل قیمت بالای باتری‌ها تعویض آن‌ها بعد از تمام شدن گارانتی بسیار هزینه‌‌بردار است؛ برای مثال می‌توان به مدل 3 تسلا اشاره کرد که بر اساس استعلام قیمت یک پک باتری آن (Current Automotive) نزدیک بر 16 هزار دلار تخمین زده شده است. گارانتی بیشتر خودروها 8 سال یا 1000 مایل (160 هزار کیلومتر) است و ممکن است خودرو در طول 8 سال یا بیشتر از 160 هزار کیلومتر با اتفاق‌های گوناگونی روبه‌رو شود زیرا خودرو ذاتا وسیله‌ای در حال حرکت است.

تعویض باتری خودروهای برقی ؛ گران و سخت

از آنجایی که باتری تسلا زیر خودرو نصب شده ممکن است بر اثر برخورد با اجسام مختلف آسیب جدی ببیند. تعویض باتری خودروهای برقی ارتباطی با تعویض باتری خودروهای بنزینی ندارد. باید به این نکته توجه کرد که در برخی از موارد مانند ایمنی، باتری خودروهای برقی بسیار قوی‌تر هستند. تعویض باتری‌های خودروهای برقی اگر به واسطه‌ی خودتان انجام شود ممکن است منجر به سوختن قطعات گران قیمت خودرو شود. دستمزد تعویض آن‌ها بستگی به مکان تعمیرگاه دارد ولی عرف آن حدود 16,550,67 دلار تا 2,299,27 دلار است. باز و بسته کردن باتری خودروی تسلا 13 ساعت زمان می‌برد.

البته قطعاتی که در اطراف باتری‌ها قرار دارند مثل بسته‌ها و براکت‌ها در اثر برخورد با اجسام سخت احتیاج به تعمیر پیدا می‌کنند که قیمت تعمیر آن‌ها 150 تا 200 دلار است و در مقایسه با پک باتری بسیار کم است. برای بستن پک باتری احتیاج به سیم‌کشی جدید و مهار‌های مخصوص داریم که در تعمیرگاه‌های مختلف متفاوت است. اکنون باتری‌های خودروهای بنزینی بازیافت شده و در ساخت باتری‌های جدید استفاده می‌شوند. اما هنوز کسب و کار مقرون به صرفه‌ای از طریق بازیافت باتری‌های خودروهای برقی به وجود نیامده‌ است.

باتری‌های خودروهای برقی از چند ماژول تشکیل شده و هریک از این ماژول‌‌ها از صد‌ها پیل سوختی تشکیل شده‌اند؛ اما در صورت آسیب دیدگی یک یا چند پیل برقی کل بسته بلااستفاده می‌شود ولی باتری‌های خودروهای بنزینی متفاوت است. وارانتی تسلا انواع آتش‌سوزی حاصل از باتری خودرو حتی آتش‌سوزی که با اشتباه صاحب ماشین به وجود آمده تحت پوشش خود قرار می‌دهد. حتی احتمال دارد اگر خودرو بر اساس برخورد سنگ از زیر آتش بگیرد تحت پوشش وارانتی تسلا قرار بگیرد. البته نباید امکاناتی که تسلا در اختیار مشتری قرار می‌دهد موجب سوء‌استفاده‌ی مشتری شود.

از آنجایی که بیشتر قیمت یک خودروی برقی متعلق به باتری آن است تعویض یا تعمیر باتری‌های خودروهای برقی برای مشتری هزینه‌بردار است، حتی اگر بیمه‌های پیشنهادی این باتری را تحت پوشش قرار دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*