توافق ایران و چین

بخشی از توافق ایران و چین: همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات، توسعه پیام رسان و شبکه ۵ جی

بخش‌هایی از توافق ایران و چین با عنوان سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله به موضوع فناوری و ارتباطات مربوط می‌شود که توسعه پیام رسان و 5G جزو آن‌هاست.

پس از مدت‌ها رایزنی، سرانجام چند روز پیش ایران و چین یک سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله امضا کردند. به گفته مسئولان، این سند نقشه راهی برای تحقق همکاری‌های جامع راهبردی بین کشور ما و چینی‌ها است که در آن برنامه‌های سیاسی راهبردی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور در افقی بلند مدت دنبال خواهد شد. توافق ایران و چین حاشیه‌های زیادی در فضای مجازی داشت. با توجه به این که جزئیات زیادی از این سند جامع منتشر نشده بود، شایعه‌های زیادی پیرامون آن مطرح شد و واکنش‌های متعددی را در پی داشت. اما به تازگی، متن فارسی نسخه نهایی پیش نویس قرارداد ایران و چین به همراه ضمایم آن در برخی رسانه‌ها منتشر شد که ما را با جزئیات این توافق بیشتر آشنا می‌کرد.

ما اکنون به بخش‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این توافق کاری نداریم، اما در این سند جامع، بخشی با عنوان همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات از راه دور دیده می‌شود که در این مطلب قصد داریم جزئیات آن را با هم مرور کنیم. در ضمیمه شماره ۲ که عناوین اصلی برای برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله نام دارد، بخش (د) به همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات از راه دور اختصاص گرفته است. در این بخش آمده است که ایران و چین در زمینه‌هایی مانند توسعه فناوری 5G و توسعه خدمات اساسی مانند موتور جست‌وجوگر، پست الکترونیک و پیام رسان های اجتماعی همکاری خواهند کرد. در ادامه می‌توانید متن کامل این بخش از سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را مطالعه کنید:

بخش‌های مربوط به فناوری در سند توافق ایران و چین

ضمیمه شماره ۲: عناوین اصلی برای برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله

د) همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات از راه دور

۱. تعریف پروژه‌های مشترک برای توسعه و تقویت شبکه زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی

توسعه نسل پنجم ارتباطات از راه دور

خدمات اساسی (شامل موتورهای جست‌وجوگر، پست الکترونیک و پیام رسان های اجتماعی)

تجهیزات ارتباط از راه دور (شامل مسیریاب جی پی اس، سوئیچ، سرور ما و ذخیره اطلاعات)

تجهیزات کاربر نهایی (تلفن همراه، تبلت و لپ تاپ)

گفتگو درباره همکاری‌های ممکن در خصوص توسعه نرم افزارهای پایه از قبیل سیستم عامل رایانه‌ها و تلفن های همراه، مرورگرها و آنتی ویروس‌ها و اجرای چنین همکاری‌هایی در موعد مناسب

۲. تعریف پروژه‌های مشترک و آزمایشی در زمینه فناوری‌های هوشمند و هوش مصنوعی

۳. انجام تحقیقات مشترک توسط دانشگاه‌های دو کشور و توسعه همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و اکوسیستم کسب و کارهای نوآورانه و استارت آپ‌ها

۴. تقویت همکاری‌ها در طرح‌های طیف فرکانس رادیویی و هماهنگی در فرکانس‌های ماهواره‌ای در صحنه بین‌المللی و غیره

همچنین در متن پیش نویس سند توافق ایران و چین به موارد دیگری مانند گسترش همکاری در بین نهادهای فناوری و علمی کشور، همکاری‌های گردشگری علمی و آکادمیک و فناوری و تبادل تجارب در آموزش نیروی انسانی، گسترش تولید انرژی پاک، ایجاد مراکز فناوری محور، توسعه فناوری در بنادر دریایی، فناوری‌های جدید حوزه آب و برق، سرمایه‌گذاری مشترک در ساخت شهر هوشمند و ساخت و ساز ساختمان‌ها، همکاری رسانه‌های آنلاین دو کشور، همکاری شرکت‌های خودروسازی دو کشور، تولید لوازم خانگی، همکاری فناورانه در بخش نظامی و دفاعی، ایجاد پارک فناوری مشترک و ایجاد مراکز تبادل داده اینترنتی نیز اشاره شده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

5 دیدگاه

 1. ایران مستعمره ی چین و روسیه ست
  کم جنس چینی آشغال تو بازار بود از الان کلا میشیم بازار چین
  تا نابودی کامل ایران فقط 25 سال مونده
  از ماست که بر ماست

 2. تنها ملت جهان هستیم که چین میخواد کشورمون تاراج کنه و خوشحالیم

 3. لعنت به دولت دزدو کثیف 💩 ایران و دولت های کمونیستی چین 💩 و روسیه 💩 جنایتکار

 4. الهی شکر دستشون درد نکنه 😐💔

 5. ایران و به فنا دادن واسه اینترنت فایو جی 😐😐😐